21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

Prvá Lavička pre ľudí na Kamennom námestí v Bratislave

Najčítanejšie

Dobrovoľníci, študenti a členovia iniciatívy Námestie pre ľudí  osadili prvú oficiálnu lavičku na Kamennom námestí! V sobotu 12. apríla tak pribudla v strede námestia pod stromom pavlovnia nová, výnimočná lavička.  Jej osadenie na námestí je zhmotnením snahy obyvateľov mesta, ktorí dlhodobo venujú tomuto verejnému priestoru svoj čas a starostlivosť.

Lavička pre ľudí vznikla vďaka finančným príspevkom od desiatok darcov, ktorí sa rozhodli nápad podporiť. “Vyskúšali sme v zahraničí populárny model crowdfundingu a vyšlo to. Našli sme veľa darcov, ktorí sa rozhodli prispieť sumou od 3 do 50 Eur. Získali sme celkovo 527 Eur. Peniaze sme použili na materiály, z ktorých sme lavičku spolu s dobrovoľníkmi vyrobili. Všetkým, ktorí sa na jej vzniku doteraz podieľali, srdečne ďakujeme,” popisuje vznik lavičky Dominika Belanská z iniciatívy Námestie pre ľudí. “Financie z darov nám však vystačili len na časť zámeru. V získavaní darov preto pokračujeme a dúfame, že sa nám po čase podarí dokončiť aj zvyšnú časť projektu, aby si mohlo ešte viac ľudí vychutnať chvíľku oddychu na námestí.“

Namestie pre ludi-lavička_inštalacia_aj pre deti_foto_Braňo Bibel

Lavička sa stane po rokoch prvou oficiálnou lavičkou na Kamennom námestí. Doteraz trvalé miesto na posedenie na tomto námestí chýbalo. Lavička je jednou z viacerých intervencií, ktoré na námestí pripravila iniciatíva Námestie pre ľudí, aby poukázala na potenciál tohto miesta stať sa príjemnejším a kvalitnejším verejným priestorom.

Námestie pre ľudí je skupina odborníkov, študentov a dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, ako vyzerajú verejné priestory v našich mestách. Rozhodli sa venovať svoju energiu a čas do zlepšenia situácie na Kamennom námestí v Bratislave, ktoré je v súčasnosti jedným z najzanedbanejších verejných priestorov.

Spolu s ľuďmi z miestnej komunity a spolu s ďalšími organizáciami sa snažia priniesť na námestie zaujímavé aktivity a zlepšiť jeho vzhľad, aby sa postupne stalo kvalitným a príjemným priestorom – miestom pre ľudí.

Namestie pre ludi-lavička_inštalácia_foto_Braňo Bibel

Iniciatíva Námestie pre ľudí sa venuje verejným priestorom od roku 2012. Svoju pozornosť zameriava v súčasnosti na Kamenné námestie. V roku 2012 usporiadala sériu verejných diskusií a udalosť Deň pre námestie. Počas nich zozbierala cenné podnety a názory obyvateľov na súčasnú i budúcu podobu Kamenného námestia.

V roku 2013 spolu s lokálnou komunitou a partnermi realizovala projekt “Leto s námestím”, ktorý pomocou priestorových intervencií a zaujímavých aktivít pomáhal priblížiť Kamenné námestie predstave ľudí o jeho adekvátnom využití a vzhľade. Konali sa napríklad koncerty, divadelné predstavenia, workshopy, či komentované prehliadky; upratovania námestia s dobrovoľníkmi, úprava drevín a tiež úspešná akcia “Adoptuj si kochlík!”, ktorá umožnila obyvateľom vysadiť rastliny do opustených betónových kvetináčov, starať sa o ne počas leta a prispieť tak k výraznému zlepšeniu vzhľadu námestia.

V roku 2014 pokračuje iniciatíva v snahe o zlepšenie stavu Kamenného námestia a pripravuje aj vzdelávacie aktivity, ktoré majú napomôcť zvyšovať kvalitu verejných priestorov v slovenských mestách.

Viac informácií, a ako môžete pomôcť nájdete > TU

Zdroj: iniciatíva Námestie pre ľudí, autor fotografií: Braňo Bibel

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne