32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Kino Lumière má novú kinosálu s archívnymi dielami svetovej i slovenskej kinematografie!

Najčítanejšie

Kino Lumière je stánkom kvalitného svetového i slovenského filmu, svojím programom oslovuje široké spektrum divákov. Od apríla má vo svojich priestoroch tretiu kinosálu so zameraním na archívne filmy, ktoré sa budú premietať v niekoľkých cykloch v premyslenej a divácky pútavej dramaturgii. Návštevníci kina ich nájdu v kinosále pod názvom FILMOTÉKA – Študijná sála Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Nová kinosála bude výlučne archívneho charakteru a premietať sa v nej budú filmy zo slovenských a zahraničných zbierkových fondov Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Ambíciou kurátorov je priblížiť návštevníkom kina diela z histórie kinematografie, ktorých kvalitu overil čas.

V apríli sú filmy zaradené do šiestich programových cyklov, a to Histórie filmu, Herec v hlavnej úlohe, Za okrajom, Double Bill, Detská filmotéka a Zabávajte sa, prosím! s dôrazom na rôznorodosť kinematografie. Dramaturgiu zabezpečujú filmoví teoretici a historici Michal Michalovič, zároveň jeden z lektorov vzdelávacieho cyklu Filmový kabinet, Rastislav Steranka a Richard Šteinhübel. Vysvetľujú, že „k štruktúre programovania Filmotéky pristupujeme ako k živému organizmu, ktorý nie je pevne ohraničený a vyvíja sa v čase. Je možné, že časom pribudnú aj nové, úplne nezávislé cykly.“ Okrem nich sa v novej kinosále budú premietať tiež filmy pri príležitosti výročí osobností či pripomienky úmrtí významných tvorcov. Súčasťou programu sú aj filmy z histórie slovenskej kinematografie, a to hrané, animované i krátkometrážne. Vybrané projekcie budú s lektorským úvodom.

Cyklus Double Bill je dvojprogram, v ktorom výber filmov poukazuje na blízkosť vzdialených filmov, Histórie filmu sa zasa zameriavajú na rôzne prepojenia histórie a kinematografie. Kurátori Filmotéky dopĺňajú, že „zároveň chceme vyťahovať na svetlo zaujímavé veci, ktoré ostávajú často Za okrajom divákovej pozornosti a upriamovať na ne pozornosť. Herec v hlavnej úlohe má upozorniť na tú zložku filmového umenia, o ktorej sa často hovorí v bulvárnych periodikách, no už zriedkavejšie v odbornom kontexte. Niekedy je jedno, či sa herec na plátne len mihne alebo či z neho nezlezie, jeho výkon poznačí celý film. V neposlednom rade sme nechceli, aby sa divák cítil previnilo, keď sa chce v kine aj zabávať, a preto ho cyklom Zabávajte sa, prosím! na to vyzývame celkom otvorene.“ Kľúčom k výberu filmov v jednotlivých cykloch je otvárať program čo najširšiemu spektru divákov a nezameriavať sa nutne na úzko vyprofilované skupiny obecenstva. „Premýšľavý divák vie, že ak vyhľadáva filmy len jedného typu, ochudobňuje sa o všetky ostatné. Z nášho pohľadu by bolo fatálnou chybou, ak by sme postupovali práve takto. Veríme, že divák, ktorý cíti lásku k filmu, si nájde v programe Filmotéky dostatok podnetov na rozvíjanie svojho vzťahu ku kinematografii.“

Kino Lumiere-Optimisti
Optimisti

V apríli sa v dvojprograme Double Bill premietne dvojica filmov Barbarella (1968) Rogera Vadima a Kdo chce zabít Jessii? (1966) Václava Vorlíčka, v cykle Herec v hlavnej úlohe si diváci budú môcť pozrieť štyri filmy s Petrom Sellersom (Myš, ktorá revala (1959), Optimisti (1973), Päť lupičov a stará dáma (1955) a Ružový panter (1963)). Cyklus Za okrajom, ktorý vzniká v spolupráci s filmologickým časopisom pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon, ponúkne dva westerny režiséra Sama Peckinpaha (Jazda vysočinou (1962) a Junior Bonner (1972)), v cykle Zabávajte sa, prosím! si prídu na svoje milovníci filmovej paródie vďaka filmu Pripútajte sa, prosím!. Premietať sa budú tiež slovenské snímky Dialóg 20 40 60 (1968) trojice režisérov Jerzy Skolimowski, Peter Solan a Zbyněk Brynych, Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana, Psychodráma (1964) Jozefa Zachara, Vrah zo záhrobia (1966) Andreja Lettricha či pásmo krátkometrážnych, experimentálne ladených filmov vyrobených v 60. a 70. rokoch minulého storočia v Štúdiu krátkych filmov, ktoré zostavila filmová historička Eva Filová, a ďalšie výnimočné domáce i svetové filmy. Prvé projekcie sa v novej sále realizovali v pilotnej prevádzke už na 21. MFF Febiofest.

Dramaturgickým zámerom Filmotéky je premietať základné diela kinematografie od najvýznamnejších tvorcov, ktorí posunuli hranice umeleckého vyjadrovania prostredníctvom filmových obrazov. Rovnako aj  diela, ktoré nestoja až tak v popredí pozornosti, no v novom kontexte tvoria dôležitú časť kinematografie. Filmotéka bude aj miestom projekcií filmov pre seniorov a detského diváka. „S detským publikom začíname už v apríli,“ hovoria kurátori. „Najmladším divákom ponúkneme každý mesiac štyri projekcie, pričom uvedieme jeden dlhometrážny film a jedno pásmo krátkometrážnych filmov. Čo sa týka seniorov milujúcich film, domnievame sa, že by ich neurazil žiaden film z programu Filmotéky.“ 

Filmotéka – Študijná sála Slovenského filmového ústavu (SFÚ) je najmenšia kinosála Kina Lumière. Má 49 miest a nachádza sa v suterénnych priestoroch kina. Jej dramaturgia sa riadi pravidlami stanovenými  Medzinárodnou federáciou filmových archívov (FIAF), ktorej je SFÚ členom od roku 2001. Projekcie sa realizujú výlučne z 35 mm kópií. Premieta sa denne jeden film, na piatok, sobotu a nedeľu sú pripravené dve projekcie.

Viac informácií a program Študijnej sály Slovenského filmového ústavu (SFÚ) – Filmotéka na apríl môžete nájsť na facebooku > TU

Kompletný program Kina Lumière na mesiac apríl si môžete vo formáte pdf stiahnuť > TU

Kino Lumière je kino Slovenského filmového ústavu, ktoré premieta domáce a zahraničné filmové diela, ktoré inde priestor na uvedenie nemajú. Jeho prioritami sú slovenský film, európska kinematografia a archívne kino. Uvádza pravidelné cykly a v jeho priestoroch sa konajú aj prehliadky a festivaly. Sprístupnené sú dve kinosály na prízemí, vstupné sa pohybuje od 2,00 € do 4,00 €.

Na titulkovej fotografii hore je záber z filmu Barbarrela

Zdroj: Slovenský filmový ústav

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne