19.9 C
Bratislava
štvrtok, 13. júna 2024

Tesco opäť podporilo predčasne narodené deti

Najčítanejšie

Na Slovensku si tradične 17. novembra pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodný deň študentstva. Pre mnoho rodín s deťmi po celom svete má však tento deň úplne iný význam.

Práve na tento deň totiž pripadá Svetový deň predčasne narodených detí. Tesco sa aj tento rok opäť rozhodlo podporiť mamičky, ktorých bábätká sa už nemôžu dočkať, kedy sa spolu prvýkrát uvidia. Tesco im darovalo balíčky so zásobou výrobkov Fred&Flo, aby im uľahčilo starostlivosť o ich bábätká, keď si ich konečne budú môcť odviezť z nemocnice domov. Tak isto sú pre predčasne narodené deti dôležité aj kvalitné detské kočíky.

Celkovo pripravilo Tesco vyše 400 balíčkov výrobkov značky Fred&Flo, v ktorých mamičky nájdu napríklad plienky pre novorodenca, krém proti zapareninám, telový olej alebo kupón F&F v hodnote 15 EUR.

Balíčky zamierili do 10 zdravotníckych zariadení: Neonatologickej kliniky JLF UK a UN Martin, Neonatologickej kliniky FNsP Nové Zámky, Perinatologického centra – na oddelenie neonatológie FNsP J. A. R. Prešov, Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka LF SZU a UN, Bratislava, Neonatologickej kliniky SZU, FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Nemocnice s poliklinikou L. Dérera Bratislava, Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN Košice, Fakultnej nemocnice Trenčín na oddelenie predčasných novorodencov, Národného ústavu detských chorôb Bratislava na oddelenie predčasne narodených detí, Fakultnej nemocnice Trnava na oddelenie predčasne narodených detí.

Na celom svete sa predčasne, teda skôr ako v 37. týždni tehotenstva, narodí každý rok 15 miliónov bábätiek, čo predstavuje približne každé desiate dieťatko. Hoci celosvetovo úroveň starostlivosti o predčasne narodené deti stúpa, približne milión týchto detí si rodičia nikdy nemôžu odviezť domov.

„Najmenšie dieťatko, ktoré sa v našej pôrodnici podarilo zachrániť, bolo s pôrodnou hmotnosťou 470 g. Narodilo sa v 24. týždni tehotenstva, teda o 16 týždňov skôr,“ uviedla vrchná sestra jednej zo slovenských pôrodníc.

Dnes majú takzvané „bábätká do dlane“ od dokončeného 24. týždňa veľkú šancu na prežitie, a to najmä vďaka intenzívnej lekárskej starostlivosti.

„Keď sa moja dcéra pred piatimi rokmi narodila, vážila len 800 gramov. Takže viem, aký strach cítia rodičia nedonosených detí a aká je dôležitá kvalitná starostlivosť. Verím, že darčekové balíčky mamičky potešia a zároveň im pomôžu pri výbere kozmetických prípravkov. Práve s kozmetikou totiž deti prichádzajú do styku každý deň a je preto veľmi dôležité, aby nielen príjemne voňala, ale aby obsahovala kvalitné doplnky a najmä, aby sa jemne starala o pokožku bábätka,“ hovorí Tereza Berkes, manažérka vlastnej značky Tesco.

(ts, red)

Reťazce.sk
Reťazce.sk
Reťazce.sk písali predovšetkým o maloobchode v Bratislave, sústredili sa na centrum Bratislavy a väčšinou na gastroscénu. Zaujímali sa predovšetkým o inovatívne nezávislé projekty. Projekt v rôznych podobách fungoval od roku 2009. Autorom a zodpovednou osobou za obsah bol Radoslav Augustín. V histórii na projekte spolupracovali i Lukáš Kočišek a Ivan Krasko. Redakcia Mediahub.sk od novembra 2018 na obsahu projektu pokračuje. Doménu Reťazce.sk sme získali od spoločnosti VisuArt, s.r.o. a stala sa súčasťou nášho projektu. Portál Reťazce.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne