27.2 C
Bratislava
piatok, 19. júla 2024

Rada pre vysielanie a retransmisiu organizuje webinár o postupoch proti nelegálnemu a škodlivému online obsahu

Najčítanejšie

V spolupráci s organizáciami GLOBSEC a MEMO 98 organizuje Rada pre vysielanie a retransmisiu ďalšie zo svojich početných podujatí zameraných na čoraz naliehavejšiu tému šírenia nelegálneho a škodlivého obsahu na internete.

Online webinár, ktorý bude dostupný širokej verejnosti, si kladie za cieľ hľadať odpovede na otázku, ako efektívne a systematicky postupovať proti tomuto rozmáhajúcemu sa fenoménu.

Podujatie sa koná v čase, keď v Európskej únii, vrátane Slovenska, prebiehajú intenzívne diskusie o tom, ako zakročiť proti online obsahu, ktorý napĺňa skutkovú podstatu trestných činov a ohrozuje verejný záujem.

Hrozbou sú najmä šírenie dezinformácií a detskej pornografie, tiež rozmach kyberšikany a nenávistných prejavov v online priestore, s výraznými dopadmi v „reálnom“ svete.

Mnohé organizácie, inštitúcie, firmy aj občianski aktivisti hľadajú spôsoby, ako týmto škodám efektívne zabraňovať a zároveň pri tom chrániť demokratické hodnoty.

Na úrovni EÚ sa v týchto dňoch vyjednáva konečné znenie Nariadenia o digitálnych službách, ktoré má ambíciu vybudovať unikátny spôsob dohľadu nad veľkými digitálnymi platformami a ich fungovaním. Zároveň sa intenzívne pracuje na príprave nového, posilneného Kódexu postupov proti dezinformáciám.

Webinár „Ako efektívne a systematicky postupovať proti nelegálnemu a škodlivému online obsahu?“ sa uskutoční v utorok, 14. decembra 2021, od 14:00 hod. prostredníctvom platformy ZOOM a bude naživo prenášaný aj na youtube kanále Rady.

Reflektuje vyššie načrtnuté problémy aj aktuálny stav ich riešenia a bude hľadať odpovede na otázky:

• Budú tieto kroky stačiť?
• Ako sa do nich zapája Slovensko?
• Akým spôsobom je možné chrániť náš informačný priestor a zároveň pri tom neobmedziť slobodu prejavu a šírenie informácií?
• Aké dopady na pluralitu médií majú iniciatívy zamerané proti nebezpečnému online obsahu?
Na webinári vystúpia:
• Ľuboš Kukliš, riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisie a predseda Európskej platformy regulačných orgánov EPRA
• Miroslava Sawiris, výskumná analytička v Centre for Democracy & Resilience, GLOBSEC
• Tomáš Kriššák, odborník na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies
• Vladimír Šnídl, novinár Denníka N
Webinár moderuje:
• Rasťo Kužel, výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie MEMO 98

„Budeme radi, keď sa webinára zúčastníte,“ uviedla RVR.
Svoj záujem o účasť, prosím, potvrďte registráciou > TU. 

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne