9.5 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Čakanie na spoj bude výrazne komfortnejšie. Cestujúci dostanú vyše dvesto zastávkových prístreškov

Najčítanejšie

Nové prístrešky už čoskoro zlepšia čakanie na spoj cestujúcim v hlavnom meste. Najväčšiu časť Programu obnovy a doplnenia prístreškov Dopravný podnik Bratislava (DPB) prefinancuje prostredníctvom eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR dnes podpísalo s DPB zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.

Nová éra cestovania MHD znamená aj investície do mobiliáru na zastávkach. Moderné
prístrešky predovšetkým na miestach, kde doteraz chýbali. Už budúci rok začína DPB
s vylepšovaním vyše dvesto zastávok v celom meste.

„Kvalitná verejná doprava, ktorá chodí načas a cestujúcim poskytuje adekvátny komfort, je
základných predpokladom udržateľného rozvoja miest. Ak chceme, aby v uliciach bolo menej áut, aby sa ľudia správali ekologicky, musia mať k individuálnej automobilovej doprave zmysluplnú alternatívu. Teší ma, že vďaka financiám z regionálneho programu IROP a štátneho rozpočtu pomôžeme zlepšiť služby mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, ktorú denne využívajú stovky tisíc cestujúcich,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

„Dovolím si povedať, že ide o najväčší projekt dopravného podniku súvisiaci s modernizáciou zastávok v novodobej histórii. Na dovybavenie zastávok sa snažíme uchádzať o všetky dostupné zdroje, a preto som rád, že sa nám poradilo využiť práve európske fondy, vďaka ktorým vylepšíme najväčšiu časť zastávok v meste. Cestujúci tak budú chránení pred nepriaznivým počasím a ich čakanie na spoj sa stane výrazne pohodlnejšie, než doteraz,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať z viacerých zdrojov, pričom najväčšia časť, teda
výška finančného príspevku z IROP predstavuje 1 851 642,79 EUR a DPB sa na financovaní
podieľa 5% spoluúčasťou.

Vďaka týmto financiám DPB vybuduje alebo obnoví prístrešky na 105 nástupiskách. Ďalšie prístrešky podnik vybuduje vďaka 100-tisícovej dotácii zo strany vlády a zvyšné vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB.

„Snaha mesta aj dopravného podniku smeruje k jedinému – urobiť pre ľudí MHD ešte
prístupnejšou a ešte komfortnejšou. Preto pokračujeme v jej vylepšovaní aj prostredníctvom Programu obnovy a doplnenia prístreškov. Prístrešky pribudnú tak na autobusových, trolejbusových ako aj na električkových zastávkach a ich vzhľad bude v súlade s dizajn manuálom prvkov verejného priestoru, ktorý zostavil Metropolitný inštitút Bratislavy,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Kapacita prístreškov bude prispôsobená frekvencii nastupujúcich cestujúcich počas
prepravnej špičky. Niektoré kusy dostanú do výbavy dokonca solárne panely, vďaka čomu
podnik zníži náklady na ich prevádzku.

Veronika Remišová, Martin Rybanský a Matúš Vallo (zdroj foto: Dopravný podnik Bratislava/ Magistrát hl. mesta Bratislava)

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne