12.1 C
Bratislava
piatok, 19. apríla 2024

Výstraha: Bratislavu čaká kalamitné sneženie. Pozrite si plán zásahu zimnej údržby

Najčítanejšie

V noci zo stredy na štvrtok má v Bratislave začať snežiť a husté, pravdepodobne až kalamitné sneženie, má pokračovať počas celého štvrtka. Podľa už vydaného druhého stupňa výstrahy SHMÚ predstavuje predpovedaná intenzita sneženia veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Očakáva sa najintenzívnejšie sneženie v Bratislave od roku 2013. Aj pri nepretržitom 24-hodinovom nasadení všetkých dostupných kapacít zimnej údržby mesta a mestských častí bude situácia v Bratislave počas štvrtka komplikovaná.

Na komunikáciách sa medzi prejazdmi zásahovej techniky bude tvoriť vrstva snehu, čo pravdepodobne spôsobí lokálne komplikácie dopravy a tiež meškanie alebo výpadky spojov MHD. Očakávaná intenzita sneženia je pre Bratislavu nezvyčajná.

Magistrát hlavného mesta Bratislavy Vás prosíme, aby ste počas štvrtka odložili presuny po meste autom, ktoré nebudú pre vás nevyhnutné.

S preventívnymi posypmi začneme už dnes vo večerných hodinách, aby sme komunikácie v správe mesta čo najlepšie pripravili ešte pred začiatkom sneženia.

Pri predpovedanej intenzite sneženia a mrznúcich teplotách nebude ale posypový materiál postupne stíhať topiť sneh a treba očakávať súvislú vrstvu snehu najmä na chodníkoch, ale aj na cestách, kde bude následne prebiehať pluhovanie.

Počas výdatného sneženia vo štvrtok bude prioritou zimnej údržby:

 • zlepšovanie zjazdnosti frekventovaných ciest pluhovaním s dôrazom na nepretržité pluhovanie frekventovaných kopcovitých úsekov
 • priebežné odhŕňanie frekventovaných chodníkov a lávok
 • minimalizovanie dopadov na MHD dislokovaním záložných autobusov a odťahovej techniky na kritické lokality a dopravné uzly
 • po ukončení sneženia postupné zabezpečenie zjazdnosti všetkých ciest a schodnosti chodníkov v správe mestaPočas predpovedanej intenzity sneženia nebude možné udržiavať všetky chodníky nepretržite odhrnuté. Frekventované chodníky sa budú odhŕňať opakovane aj počas sneženia. Prioritou bude ošetrenie väčšiny chodníkov v správe mesta do 24 hodín od ukončenia sneženia. V závislosti od konečnej nádielky snehu môže tento proces trvať o niečo dlhšie. Pre zabezpečenie chodu MHD sú všetky vozidlá vybavené zimnými pneumatikami na hnacej náprave. Napriek tomu môžu lokálne vznikať problémy s prejazdnosťou ciest, s následným meškaním alebo výpadkami spojov. Mestský dispečing bude situáciu a zásahy koordinovať s dispečingom DPB, mestskými časťami a Krajským dopravným inšpektorátom napr. vo vzťahu k pohybu kamiónov, ktoré môžu mať problémy so zasneženými cestami a spôsobovať reťazové komplikácie dopravy.
  Podrobný plán zásahu zimnej údržby je nasledovný a bude sa operatívne prispôsobovať aktuálnym podmienkam.

   

  DNES
  17:00 – Dopravný podnik začína preventívne posypy zastávok
  21:00 – začína celomestský preventívny posyp ciest
  22:00 – začína preventívny posyp lávok

  ZAJTRA

  03:00 – začiatok celomestlého likvidačného posypu ciest, kopcovitých úsekov a mostov. Po doplnení posypového materiálu v depe budú sypače nepretržite ošetrovať všetky úseky až do odvolania.
  05:00 – začínajú posypy a odhŕnanie frekventovaných chodníkov v správe mesta ručnými pracovníkmi aj technikou
  06:00 – predpokladaný čas začiatku pluhovania ciest. Posypový materiál pri výdatnom snežení a nízkych teplotách nestíha topiť sneh, tvorí sa vrstva snehu na komunikáciách. Pluhovaním zlepšujeme zjazdnosť ciest.

Počas celého dňa – pokračujú posypy a podľa potreby pluhovanie v celom meste.

V kopcovitých terénoch, napr. na Molecovej, Drotárskej, na Kramároch sú nasadené dodatočné sypače, ktoré budú tieto kritické úseky ošetrovať nepretržite do odvolania.

Dopravný podnik má na všetkých vozidlách zimné pneumatiky na hnacích nápravách. Spoje na kopcovitých úsekoch majú pneumatiky so špeciálnym drapákovým dezénom. DPB bude mať pri kopcovitých úsekoch pripravené kratšie záložne autobusy pre prípad, že kĺbové vozidlá nebudú zvládať strmý zasnežený povrch.
Zimná údržba prebieha nepretržite, kým po ukončení sneženia bude zabezpečená zjazdnosť a schodnosť komunikácií.

Pre obyvateľky a obyvateľov bude v najbližších dňoch medzi 07:00 a 19:00 k dispozícii Horúca linka zimnej údržby pre nahlasovanie podnetov, ktorú môžu kontaktovať telefonicky na čísle +421 259 356 777 a e-mailom na zima@bratislava.sk

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne