15.5 C
Bratislava
sobota, 1. októbra 2022

RTVS počas Vianoc odvysiela finále výpravnej minisérie Mária Terézia

Najčítanejšie

Už 25. decembra vyvrcholí na obrazovkách Jednotky záverečnou piatou časťou veľkolepá koprodukčná miniséria RTVS Mária Terézia. Na vývoji a realizácii poslednej časti spolupracovala RTVS s Českou televíziou, rakúskou ORF a spoločnosťami Beta film Mníchov a Maya production Praha viac ako dva roky.

Prvé dva diely minisérie boli v roku 2018 nominované na európsku televíznu cenu EBU – Rose d´Or v Berlíne. Premiéru tretej a štvrtej časti si mohli diváci na Jednotke pozrieť počas Vianočných sviatkov 2019 a záverečnú časť pripravuje RTVS do vysielania už počas tohtoročných Vianoc, a to 25. decembra 2021 o 20.20 h.

Záverečná časť predstaví Máriu Teréziu a jej cisársku rodinu v čase o 15 rokov neskôr, zobrazuje plány Márie Terézie so svojimi deťmi a prostredníctvom nich aj rozšírenie vplyvu Habsburskej rodiny na celú Európu, či prípravu jej najstaršieho syna Jozefa na prevzatie vládnutia. V príbehu na pozadí historických udalostí nebudú opäť chýbať silné emócie – láska, smútok aj intrigy v podaní množstva známych slovenských, českých a rakúskych hercov, oblečených v dobových kostýmoch a výpravnom prostredí.

Vo finálovej časti opäť účinkujú aj skvelí slovenskí herci. Tatiana Pauhofová zahviezdi v úlohe grófky Elise Fritzovej, Peter Kočiš sa predstaví v úlohe grófa Taroucu, poradcu a dôverníka Márie Terézie a v nových hlavných postavách sa divákom predstavia Maroš Kramár ako Adam František Kollár, vychovávateľ detí Márie Terézie a tiež Jana Kvantiková ako Isabela Parmská.

Keďže sa príbeh výrazne posunul v čase, množstvo hercov podstúpilo každý deň pred nakrúcaním náročné maskérske úpravy. Máriu Teréziu zobrazuje v poradí už tretia rakúska herečka – Ursula Strauss, známa predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách.

Na realizácii sa už tradične podieľali aj slovenskí tvorcovia: kostýmový výtvarník Ján Kocman (ocenený Českým levom za Máriu Teréziu II., Slnkom v sieti za návrhy kostýmov k filmom Čiara, Agáva a Collette), hlavný kameraman Tomáš Juríček (držiteľ ocenenia Český lev za najlepšiu kameru za film Amnestie a Slnko v sieti za filmy Amnestie a Kandidát), vedúci produkcie Branko Jehlár (spolupracoval na televíznych a filmových projektoch The Peacemaker, Gladiator, Za nepriateľskou líniou, Henrich IV., The same Sky a i.) a ďalší slovenskí členovia 200-členného medzinárodného výrobného štábu.

Réžiu mal rovnako ako pri predchádzajúcich častiach na starosti významný svetový televízny režisér Róbert Dornhelm (televízne filmy a série Vojna a mier, Spartakus, Príbeh Anny Frankovej, Hotel Sacher a množstvo iných).

Nakrúcanie sa z dôvodu prísnych protipandemických opatrení realizovalo výhradne v Českej republike, avšak väčšinou v blízkosti slovenských hraníc, vo Valticiach, Miloticiach, Slavkove, ale aj v Kroměříži a v okolí Prahy v období od 10. apríla do 3. júna 2021.

Tak ako v predchádzajúcich častiach bola pri nakrúcaní spoločným jazykom angličtina, ale každý z hercov hovoril dialógy materinským jazykom, t.j. po slovensky, česky a nemecky. Každá krajina si následne vyrobila vlastnú jazykovú verziu programu. Za RTVS na realizácii projektu spolupracovali dramaturgička Veronika Gregušová a producent Vladimír Burianek.

„Výpravná miniséria Mária Terézia má pred sebou finále. Som rád, že sa RTVS podieľala na tomto výnimočnom a veľkolepom diele, ktoré pútavou formou predstavuje divákom rôzne historické postavy. Aj záverečná časť bude stáť za to a som potešený, že si ju spoločne s divákmi RTVS budeme môcť pozrieť počas vianočných sviatkov,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Záverečnú časť minisérie pre divákov RTVS pripravila ako vianočný darček už na Prvý sviatok vianočný, v sobotu 25. decembra o 20.20 h na Jednotke. Všetky predošlé časti nájdu diváci aj ako praktický vianočný darček na DVD v eshope RTVS.

(ts)

Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne