26.3 C
Bratislava
utorok, 25. júna 2024

Bratislavská župa začína očkovať deti od 5 do 11 rokov

Najčítanejšie

Už vo štvrtok 6. januára spúšťa Bratislavský samosprávny kraj (BSK) očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov.

Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku. Očkovať sa bude vo Veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne.

„Obdobie zatvorených škôl z dôvodu pandémie bol pre mladú generáciu istým spôsobom stratený rok. Dištančné vzdelávanie narazilo na svoje limity a utrpeli aj sociálne kontakty. Našou spoločnou úlohou je, aby sa to už nezopakovalo a školy mohli ostať otvorené. Bezpochyby tomu napomôže aj očkovanie detí, pretože na jeseň minulého roka sme často počúvali o tom, že vírus šíria práve školáci,“ vyhlásil Juraj Droba, predseda BSK.

Doposiaľ bolo očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov určené len na základe odporučenia lekára pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Takouto formou ich bolo zaočkovaných niekoľko stoviek.

Na základe schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA) je vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech v súčasnosti už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia.

Zaregistrovať deti je teda možné aj bez odporúčania lekára. Pre deti sa aplikuje typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku.

Registrácia na očkovanie je dostupná na stránke vakcinacia.nczisk.sk/registracia. Následne bude pridelené najbližšie možné miesto a termín očkovania, ktoré budú komunikované štandardne, formou SMS a e-mailu.

Bratislavský samosprávny kraj upozorňuje, že pri očkovaní osôb mladších ako 18 rokov musí byť prítomný zákonný zástupca. Jeho osobnú prítomnosť nahradí iba notárom overené splnomocnenie.

Prvé očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov začína vo štvrtok 6. januára, teda na sviatok Troch kráľov. V tento deň bude samosprávny kraj očkovať výlučne deti v spomínanej vekovej kategórii a iba vopred zaregistrovaných. Prvá časť záujemcov už dostala pozvánky z Národného centra zdravotníckych organizácií.

„Očkovať začíname bezodkladne po tom, ako sa nám úspešne podarilo dotiahnuť všetky administratívne a zmluvné náležitosti so štátom. Tento týždeň predpokladáme, že spolu so spoločnosťou BIONT zaočkujeme všetkých, ktorí sa dosiaľ cez NCZI prihlásili do Čakárne v Bratislave. Pokračovať v očkovaní detí budeme 17. januára a potom podľa záujmu,“ upresnil Tomáš Szalay, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK.

Bratislavský samosprávny kraj upozorňuje rodičov, že posilňovacia (booster) dávka vakcíny proti COVID-19 je aktuálne určená len pre osoby od 18 rokov (vrátane). Deťom sa v súčasnosti posilňovacia dávka nepodáva. Tzv. detská dávka sa podáva iba vo veku od 5 do 11,99 roka.

Po dovŕšení 12 rokov už dieťa dostane plnú dávku. Vakcína sa podáva podľa veku, nie podľa hmotnosti. Rozhodujúcim kritériom je totiž vyzretosť (vek) imunitného systému.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne