9.5 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Silný nárazový vietor spôsobil pád stromov na viacerých miestach, aj v Bratislave

Najčítanejšie

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred silným vetrom na takmer celom území Slovenska. V Tatrách platí najvyššia výstraha – 3. stupňa.

Vietor tam dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčený až orkán. Pre oblasť Bratislavského kraja SHMÚ vyhlásil výstrahu 2. stupňa.

Dnes krátko pre 9.00 h na ceste v smere z Malaciek do obce Veľké Leváre došlo následkom silného vetra k pádu stromu na plynové potrubie.

Na uvedenom úseku uniká momentálne plyn, zasahujú hasiči aj hliadka polície. Úsek je momentálne neprejazdný z každej strany. Predpokladaná dobe dopravného obmedzenia je 2 hodiny. Riaďte sa pokynmi polície.

Ďalšia udalosť spôsobená silným vetrom sa stala na diaľnici D2 v smere do Bratislavy na 31 km krátko pred 10h.

Na úseku následkom silného vetra spadol strom. V danom úseku je neprejazdný pravý jazdný pruh a len čiastočne prejazdný ľavý jazdný pruh. Na mieste sa nachádza hliadka polície. K zraneniam osôb nedošlo.

Vodičov Polícia SR vyzýva, aby zvýšili svoju opatrnosť a pozornosť, a aby sa riadili pokynmi polície.

Neparkovať vozidlá na rizikových miestach či vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese i v parkoch. Aj to sú odporúčania, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra pre očakávaný mimoriadne silný vietor, ktorý má Slovensko zasiahnuť v nedeľu (30. 1.).

Ostaňte doma, odporúča SHMÚ

Hasiči spolu s krízovým riadením rezortu vnútra radia neparkovať autá pri silnom vetre pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či billboardmi. „Pred príchodom vetra treba doma vykonať preventívne opatrenia, pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie (záhradný nábytok, kvetináče, náradie, sklenené či plechové predmety),“ spresnili v odporúčaniach.

Radia taktiež vytvoriť pre zvieratá žijúce na dvore dočasné útočisko, pretože predmety pohybujúce sa pod vplyvom vetra im môžu ublížiť. Ľuďom odporúčajú zdržiavať sa v bezpečných objektoch, obmedziť šoférovanie, vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese a v parkoch. Pri šoférovaní by mali vodiči preferovať pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môžu silné poryvy vetra prevrátiť.

„Vyhýbať sa treba kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi. Pokiaľ auto zasiahne strom či konár, kontaktovať tiesňovú linku,“ informuje rezort vnútra. Ľudia by podľa neho mali sledovať poveternostnú situáciu z bezpečia domova, v žiadnom prípade neskúmať terén. „Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok,“ podotklo ministerstvo.

Slovensko čaká v nedeľu veľmi nepriaznivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto odporúča ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. Meteorológovia totiž očakávajú na väčšine územia mimoriadne silný vietor, v Tatrách mohutnú víchricu až orkán. Ústav tu preto vydal výstrahu najvyššieho – 3. stupňa

zdroj: FB/Polícia SR – Bratislavský kraj

(fb, red, DHZ Bratislava-Rača)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne