17.4 C
Bratislava
streda, 22. mája 2024

Skonal architekt obchodného domu Prior a Novej Tržnice Ivan Matušík 

Najčítanejšie

Keď v novembri 1968 otvorili v Bratislave obchodný dom Prior, bola to obrovská udalosť. Nielenže išlo o prvý obchodný dom v republike, ktorý do socialistického Československa priniesol závan západu, ale najmä – išlo o unikátne architektonické dielo.

Moderná stavba priniesla viacero zvláštností, ktoré dovtedy u nás architekti nepoužili. Eskalátory, vstupné dvere, ktoré sa vysúvali z podlahy, či tzv. tepelná clona (pri vchode do budovy bol vpúšťaný teplý vzduch, aby sa minimalizovali teplotné rozdiely), či legendárnu zvonkohru na fasáde budovy – po prvý raz bola prezentovaná v československom pavilóne na EXPO v Montreali 1967, odtiaľ putovala rovno na Prior.

Autor tohto výnimočného diela (a desiatok ďalších, vrátane, plavárne Lafranconi, nákupného domu Slimák v Bratislave, obchodného strediska v Martine či rehabilitačného ústavu Baník v Bojniciach), autor budovy Novej tržnice na Trnavskom mýte, vizionár modernej architektúry, jeden z najlepších slovenských architektov, laureát Ceny Emila Belluša, dvojnásobný laureát Ceny Dušana Jurkoviča, nositeľ ocenenia CEZAAR Ivan Matušík, zomrel dnes vo veku 91 rokov.

Česť jeho pamiatke.

zdroj foto: Staré Mesto

Foto: TASR, Rajmund Muller (Zdroj: Oddelenie architetúry, Historický ústav SAV), Barbora Jančárová

(red, ts/fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne