14.8 C
Bratislava
streda, 12. júna 2024

Rusi a Ukrajinci vlastnia na Slovensku tisíce firiem

Najčítanejšie

Obe krajiny patria do top 15 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Vyplýva to z pravidelnej analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá analyzuje obchodné dáta v 120 krajinách sveta.

Ruskí a ukrajinskí podnikatelia vlastnia na Slovensku dovedna 3 284 spoločností. „Aktívnejší na našom trhu sú Ukrajinci, ktorí tu vlastnia 2 174 firiem s objemom základného kapitálu cez 40 miliónov eur. Podnikatelia z Ruska na Slovensku ovládajú 1 110 subjektov s kumulovaným imaním presahujúcim hranicu 70 miliónov eur,“ opisuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová a dodáva, že Ukrajine patrí aktuálne 5. priečka v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností, Rusku zas 11. priečka.

Podľa podrobnejších dát Dun & Bradstreet podnikatelia z daných krajín najčastejšie ovládajú spoločnosti, ktorých ročný obrat nepresahuje 1 milión eur a počet zamestnancov buď nie je verejne dostupný, prípadne majú dané firmy najviac dvoch zamestnancov.

V prípade Ruska na Slovensku evidujeme 156 firiem s maximálne dvoma pracovníkmi, pri 898 firmách sa počet zamestnancov nedá z oficiálnych dát zistiť. V prípade Ukrajiny je registrovaných 334 subjektov s najnižším počtom zamestnancov, pri 1 714 firmách nie je ich počet verejne dostupný.

Z analýzy zároveň vyplýva, že najviac tamojších podnikateľov ovláda naše firmy sídliace v Bratislavskom kraji (Rusi 691, Ukrajinci 1 026).

Najviac ruských a ukrajinských podnikateľov u nás podniká v rovnakom segmente. Do top trojice segmentov patria Veľkoobchod, maloobchod, opravy a údržba (276 ruských a 428 ukrajinských firiem), Administratívne a podporné činnosti (203 ruských a 374 ukrajinských firiem) a Profesijné, vedecké a technické činnosti (200 ruských a 313 ukrajinských firiem).

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne