22.1 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

RTVS odvysiela v deň Výročia SNP nový dokument Ako som sa stala partizánkou

Najčítanejšie

RTVS si pripomenie 78. výročie Slovenského národného povstania bohatým televíznym a rozhlasovým programom. Na Dvojke 29. augusta o 20.10 h v premiére odvysiela aj nový dokument Ako som sa stala partizánkou.

Jednotka si SNP pripomenie 29. augusta priamym prenosom z Osláv 78. výročia SNP z Banskej Bystrice, ktorým nás bude sprevádzať Ľubomír Bajaník ako aj krátkym poviedkovým filmom Moje povstanie o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti.

Popoludní o 15.10 h divákom ponúkneme dramatický príbeh odohrávajúci sa v malej slovenskej dedine, ktorý zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej a jej štyroch synov bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom Vlčie diery a vzápätí po ňom o 17.15 h drámu Kapitán Dabač o mladom dôstojníkovi slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu.

Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. Divákom tému SNP ponúkneme aj v predvečer sviatku, v nedeľu 28. augusta o 16.15 h filmom Martina Ťapáka Deň, ktorý neumrie.

Dvojka odvysiela v pondelok 29. augusta o 20.10 h v televíznej premiére nový dokument RTVS Ako som sa stala partizánkou. Dielo prichádza s doposiaľ nepoznaným príbehom slovenskej a českej histórie, ktorého hlavnou témou je pátranie po osudoch rómskych odbojárov. Autorka Vera Lacková pri odhaľovaní príbehov zabudnutých hrdinov vychádza predovšetkým zo životného príbehu svojho pradeda – rómskeho partizána Jána Lacka. Autobiografické pátranie privedie režisérku k doteraz nezverejneným faktom našich dejín.

Vo sviatočný deň Výročia SNP 29. augusta uvedie Dvojka predpoludním aj dokumenty: o 8.00 h Východoslovenská armáda, ktorej cieľom bolo pomôcť povstalcom v SNP a o 8.25 h Hruda pamäti – dokument venovaný histórii a súčasnosti Pamätníka múzea SNP v Banskej Bystrici. Popoludní čakajú divákov dokumentárne filmy: o 15.25 h Pamäť ostáva – o účastníkoch protifašistického odboja a SNP a o 16.25 h dokumentárny film o Imrichovi Karvašovi – guvernérovi Národnej banky Slovenského štátu pod názvom Financoval som Slovenské národné povstanie. Neskôr večer o 23.00 h dokument Vojaci a partizáni zo série Slovenské kino ponúkne zobrazenie Slovenského národného povstania vo filme.

Počas sviatočného dňa bude dramatická tvorba o 9.55 h zastúpená najnovším filmom Mlčanie zo série Moje povstanie o žijúcom účastníkovi SNP Vladimírovi Strmeňovi, či archívnymi titulmi o 8.55 h Rozhodnutie, o 11.35 h Explózia, či o 14.05 h Javorová fujarka. Večer o 21.40 h si diváci pripomenú SNP aj prostredníctvom filmu Demeterovci v hlavnej úlohe s Ladislavom Chudíkom.

Téma SNP rezonuje vo vysielaní Dvojky počas celého leta – sobotné večery patrili titulom ako Zvony pre bosých, Pieseň o sivom holubovi, Človek na moste, Ako sa Vinco zaťal a najbližšie 27. augusta večer o 20.40 h divákov čaká film Smrť chodí po horách. V sobotu predpoludním o 9.50 h zároveň vyvrcholí aj filmová séria Moje povstanie, ktorej obe série Dvojka uvádzala postupne od začiatku júla.

Tematické vysielanie k Slovenskému národnému povstaniu pripravila Dvojka aj počas predsviatočného víkendu. V piatok 26. augusta bude Vladimír Strmeň jedným z hostí talkshow Adely Vincezovej Trochu inak o 21.55 h a svoj životný príbeh bližšie rozpovie Alene Heribanovej v relácii Anjeli strážni v sobotu 27. augusta o 20.10 h, kedy diváci budú môcť sledovať aj televíznu adaptáciu románu Kláry Jarunkovej z obdobia SNP Čierny slnovrat o 16.15 h. V nedeľu 28. augusta neskôr večer o 22.20 h Dvojka ponúkne televízny záznam z predstavenia inscenácie hry Petra Karvaša Polnočná omša v najnovšej adaptácii Slovenského národného divadla.

Trojka si Výročie Slovenského národného povstania vo vysielaní pripomenie viacerými dokumentárnymi filmami a tiež televíznymi filmami a inscenáciami – v pondelok 29. augusta to bude o 11.55 h Kým kohút nezaspieva a v nasledujúce dni Strieborný Neptún (30.8. o 12.50 h), Tvár v rose (31.8. o 12.20 h), Kolíska (1.9. o 12.50 h) a V páse zlomená (2.9. o 12.35 h).

RTVS :24 odvysiela 29. augusta Špeciál k výročiu SNP od 10.50 h do 13.00 h. Jeho súčasťou bude aj priamy prenos osláv SNP z Banskej Bystrice. Aj v ďalšom spravodajstve prinesie :24 živé vstupy a spravodajstvo z Banskej Bystrice a ďalších miest, v ktorých sa budú konať spomienkové akcie na SNP. Novinársku prácu v čase SNP si potom pripomenie :24 dielom Hlásateľ z cyklu Moje povstanie so Sajfom, ktorý odvysiela spravodajský okruh RTVS po špeciáli o 13.00 h. Záznam z osláv SNP ponúkne RTVS :24 divákom aj večer od 19.50 h.

Rádio Slovensko si výročie SNP pripomenie už v piatok 26. augusta večer po 20.05 h v relácii V múzeu, venovanej Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Okrem samotného priebehu povstania bude témou aj výzbroj a výstroj vojakov slovenskej armády. V relácii Dobré ráno, Slovensko! sa v pondelok 29. augusta vrátime k archívnym záznamom rozhovorov s niektorými priamymi účastníkmi SNP. Laureát Radu Ľudovíta Štúra II. triedy Otto Šimko porozpráva o pôsobení v partizánskom oddiele na Liptove a vyberieme aj spomienky herečky Evy Kristínovej, ktorá sa tiež aktívne zapájala do povstania. Hostkou Nory Gubkovej bude redaktorka RTVS Soňa Gyarfašová, ktorá sa zaoberá aj obdobím SNP. Kontakty budú zamerané na paradoxy vnímania SNP na základe sociologického prieskumu.

Rádio Regina už 27. augusta o 22.00 h odvysiela fíčer Jozefíny Mikovínyovej o Francúzoch bojujúcich v SNP Bojovali srdcom. 29. augusta o 05.00 h v relácii Studnička priblíži Regina odraz SNP v ľudo-vých piesňach. Rádio Regina Stred prinesie od 9.00 h do 12.00 h priamy prenos z osláv 78. Výročia Slovenského národného povstania v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Pripomenie si históriu a význam tejto udalosti i aktuálny odkaz pre dnešnú spoločnosť. Bude informovať o programe osláv, moderátori sa porozprávajú s historikmi Múzea SNP, návštevníkmi osláv. Z areálu Múzea SNP sa v čase oficiálneho začiatku osláv od 11.00 h do 12.00 h v Regine Stred, Regine Východ aj Regine Západ budú prihovárať moderátori Katarína Košíková a Marcel Páleš. Rádio Regina Stred 29. augusta o 14.05 h odvysiela premiéru rozhlasového pásma Na krídlach slobody – Otto Smik o živote vojenského pilota a leteckého esa druhej svetovej vojny Otta Smika.

Rádio Devín už 27. augusta o 12.00 h v cykle Ľudia, fakty, udalosti odvysiela Malé príbehy veľkého povstania, fíčer o SNP podaný optikou nenápadných a zabudnutých hrdinov. V nedeľu od 12.00 h to bude fíčer Teodora Kuhna Viliam Žingor – partizán. Od 18.00 h v nedeľu a v pondelok sú pripravené v cykle Historia Magista Vitae dve časti fíčra Jána Bábika Zradení povstalci. Dokumentárny cyklus odkrýva temné zákutia povojnovej histórie a životné osudy povstalcov, na ktorých sa komunistický režim vyvŕšil po prevzatí moci.

V deň výročia o 7.00 h je na vlnách Rádia Devín pripravený fíčer Slava Kalného Odpísaný záchranca. Priblíži príbeh Pavla Harušťáka, ktorý zachránil 18 amerických letcov, zostrelených počas 2. svetovej vojny na myjavské kopanice. Hraný dokument je smutným svedectvom o našej úcte k hrdinom, ktorí na obranu vlasti nasadili vlastné životy a ich milovaná vlasť sa im za to odvďačila väzením, koncentračným táborom a popravou. Téma SNP dostane priestor aj v hudobných reláciách Rádia Devín Ars musica (o 10.00 h), Hudobný fíčer (o 16.00 h), Musica folklorika (23.00 h), a tiež v Poludňajšom koncerte.

Rádio_FM si výročie SNP pripomenie v špeciálnych fíčroch a rubrikách, napr. na tému partizánsky boj vtedy a teraz. Súčasťou vysielania bude aj špeciál o filmoch s tematikou SNP.

Rádio Slovakia International pripravilo na 29. augusta monotematické vysielanie vo všetkých jazykových mutáciách, pozostávajúce z autorských rozhovorov doplnených archívnymi rozhlasovými materiálmi.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne