31.9 C
Bratislava
piatok, 12. júla 2024

Bratislavská župa bude opäť očkovať proti HPV vírusu

Najčítanejšie

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prispieva k prevencii onkologických ochorení. Preto v piatok 9. septembra 2022 organizuje ďalší Deň očkovania proti HPV vírusu.

Určený je osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára. Podujatie nadväzuje na júnový očkovací deň a poskytuje priestor aj na preočkovanie druhou dávkou u tých osôb, ktoré boli zaočkované prvou dávkou práve v júni.

Kto bol zaočkovaný prvou dávkou proti HPV v rámci župného očkovacieho dňa v júni tohto roku, môže sa prísť dať preočkovať druhou dávkou. Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE a Liga proti rakovine.

„Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Pritom drvivej väčšine týchto úmrtí by sa dalo predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním alebo pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa. Preto sme sa rozhodli zorganizovať Deň očkovania proti HPV vírusu,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré v 99% prípadoch vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku veku od 0 do 45 rokov. Denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 na túto diagnózu 284 žien zomrelo.

„HPV môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia,“ vysvetlil lekár kraja Tomáš Szalay.

Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková, resp. trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 9. septembra v čase od 13:00 do 17:00 hodiny v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji.

„Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť uhradiť vakcínu. Dievčatá a chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia časť tejto úhrady,“ doplnil Tomáš Szalay.

Ako postupovať ak sa chcete zaočkovať?

Kto sa môže prísť nechať zaočkovať:

  • Všetky 12-ročné dievčatá a chlapci (očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia)
  • Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých
  • Zaregistrujte sa na webe www.bratislavskykraj.sk/hpv-ockovanie/. Vďaka tomu vie Bratislavská župa zabezpečiť plynulosť očkovania. Po registrácii dostanete potvrdzujúci e-mail.
  • Očkovať sa dá aj bez registrácie, prednosť však majú ľudia s objednaným termínom.
  • Neplnoleté deti sa môžu očkovať len za prítomnosti a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu (rodiča).
  • Očkovacia schéma HPV sa skladá z 2 resp. 3 dávok. V rámci Dňa očkovania proti HPV (9.9.2022) bude bratislavská župa podávať prvé dávky ako aj druhé dávky v trojdávkovej schéme pre tých, ktorí boli očkovaní 17.6.2022.
  • Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú dávku hpv 5-13 mesiacov po prvej. Staršie osoby majú dostať 3 dávky, v rozostupe 2 a 6 mesiacov po prvej.Viac o HPV víruse sa dočítate v článku Povedzte NIE rakovine krčka maternice. Základom je očkovanie proti HPV vírusu a jednoduché vyšetrenie u gynekológa.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne