4.9 C
Bratislava
pondelok, 5. decembra 2022

Rekonštrukcia chodníka na cintoríne v Rači otvorila možnosť exhumovať hroby padlých vojakov

Najčítanejšie

Na cintoríne v Mestskej časti Bratislava – Rača aktuálne prebiehajú práce na chodníku. Podľa nám dostupných informácií od Zväzu vyslúžilých vojakov, sú na tomto mieste (priestor chodníka pred Domom smútku) od roku 1945 pochovaní nemeckí a maďarskí vojaci, ktorí zahynuli počas bojov v širšom okolí Rače.

Redakciu Račianskeho Večerníka o tom informoval Herman Krampl, tajomník miestnej odbočky Zväzu vyslúžilých vojakov (ZVV).

Svedectvo o tejto skutočnosti poskytol už zosnulý obyvateľ Rače p. Jozef Valentovič, ktorý týchto vojakov na tomto mieste pochovával. Obdobne, v 90. rokoch mali byť na okraji tohto miesta realizované nálezy pozostatkov.

Podľa fotografií bola v celom priestore aktuálne odstránená vrchná asfaltová časť chodníka spolu s približne 0,5 metra zeminy. Aktuálna rekonštrukcia teda vytvára možnosť pre preverenie situácie, vykonanie prieskumu a prípadné dôstojné pochovanie padlých vojakov.

Herman Krampl na túto situáciu upozornil Ministerstvo vnútra SR, pod ktorého správu patria vojnové hroby a cintoríny a o komunikácii s príslušnými orgánmi informoval aj vicestarostu mestskej časti Rača Róberta Pajdlhausera. O ďalšom priebehu prác vás budeme informovať.

„Okolnosti pochovania nemeckých vojakov na račianskom cintoríne boli niekoľko desaťročí zahalené rúškom tajomstva. Až v 90. rokoch túto otázku otvorili členovia račianskeho ZVV s tým, že podrobnosti o pochovaní nemeckých vojakov na račianskom cintoríne uviedol dnes už zosnulý Račan a člen ZVV Jozef Valentovič, ktorý bol jedným z tých, ktorí nemeckých vojakov na račianskom cintoríne pochovávali,“ uviedol Herman Krampl.

Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk a schránkové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača. Pracujem ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne