10.3 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Pellegrini bol hosťom v diskusných reláciách v minulom roku najčastejšie

Najčítanejšie

Rok 2022 bol turbulentný nie len v spoločnosti, ale aj v politike. Medzi vládnucimi stranami dochádzalo k viacerým nezhodám a sporom, ktoré vyústili do niekoľkých medzistraníckych prestupov, k odchodu koaličného partnera až k rozpadu vlády.

Na základe dát spoločnosti Newton Media sa môžeme pozrieť na prezentáciu politikov v politických diskusiách. Vďaka vysokej sledovanosti sú televízie najefektívnejším kanálom, ako dostať politickú ideológiu k ľuďom.

Preto je účasť zástupcov politických strán v televíznych a rozhlasových politických diskusných reláciách dôležitá. Analytici zo spoločnosti Newton Media porovnali účasť a výstupy politikov v roku 2022 v 6 diskusných reláciách – Na telo, O 5 minút 12, Na hrane, V politike, Sobotné dialógy a Braňo Závodský Naživo, v ktorých politici diskutovali celých 7 dní a 47 minút.

Do analýzy boli zahrnuté výstupy politikov parlamentných aj mimoparlamentných strán. Tradičnými hosťami diskusných relácií boli súčasní aj bývalí poslanci a ministri. Tvorili až 99,5 % zo všetkých účastníkov diskusií.

Za netradičnú z tohto pohľadu, môžeme považovať účasť podpredsedu strany SMER-SD Erika Kaliňáka, ktorý si zasadol na stoličku oponenta celkom trikrát. Príležitosť dostala aj Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany HLAS – sociálna demokracia.

Diskusie navštevujú najčastejšie lídri strán. Pravidlo porušuje Robert Fico

V politických diskusiách sme sa najčastejšie stretávali s lídrami politických strán. Jedinou výnimkou bol opozičný Smer-SD. Nasadenou jednotkou bol minulý rok podpredseda Juraj Blanár.

V diskusiách sa objavil dvakrát častejšie ako predseda Smeru Robert Fico (10-krát). Častejšie ako Fico diskutovali aj Ladislav Kamenický (17-krát) a Richard Takáč (16-krát).

Prezidentka Zuzana Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát. Výnimkou bola relácia Braňa Závodského na Exprese, ktorú počas roka navštívila dvakrát.

Dostali predstavitelia strany Hlas-SD príliš veľa priestoru?

V máji minulého roku sa snažil vtedajší minister financií a expremiér Igor Matovič presadiť reguláciu veľkých médií. Účasť v diskusných reláciách mala byť možná len pre strany, ktoré úspešne prešli voľbami s frekvenciou zodpovedajúcou ich volebnému výsledku.

Podnetom k tejto regulácii bolo podľa jeho slov, príliš časté vystupovanie predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho. Porovnaním dát z minulého roku zisťujeme, že Peter Pellegrini bol skutočne najčastejším hosťom v sledovaných reláciách, aj keď s minimálnym rozdielom oproti druhému v poradí.

V reláciách sa objavil 30-krát, a teda absolvoval o 2 návštevy viac ako druhý najvyťaženejší politik, Boris Kollár. Líder OĽaNO Igor Matovič bol hosťom spolu 24-krát. Celkovo však predstavitelia OĽaNO účinkovali v reláciách o 43 % častejšie ako členovia strany Hlas-SD.

Zastúpenie koaličných a opozičných hlasov v reláciách bolo takmer vyrovnané

Prirodzene sa v politických diskusiách objavujú častejšie členovia vládnej koalície. V ich rukách je sústredená výkonná moc. Jedinou politickou reláciou, v ktorej mierne prevažovali návštevy politikov z opozičných a mimoparlamentných strán bol formát televízie Markíza Na telo. Média by sa však mali usilovať o politickú vyváženosť.

Výrazný nepomer nastal len v relácii na Exprese. Nejde o čisto politickú reláciu, nakoľko si moderátor Braňo Závodský do štúdia pozýva aj odborníkov z rôznych oblastí. Pokiaľ však zoberieme do úvahy len politických predstaviteľov, približne traja zo štyroch politických hostí boli predstavitelia koaličných strán.

Najčastejšie sa u neho striedal Richard Sulík (8-krát) a Igor Matovič (7-krát). Len každý štvrtý politický hosť bol zástupcom opozičnej, prípadne mimoparlamentnej strany. Väčší výkyv nastal aj v relácii Sobotné dialógy z toho dôvodu, že jedna sobota v mesiaci je vyhradená výlučne pre premiéra.

Ak by sme premiérske vystúpenia nebrali do úvahy, návštevy predstaviteľov koalície by tvorili spolu 50,8 %. Najvyváženejším médiom z pohľadu účasti politikov bola TV JOJ s reláciou Na hrane. Relácia V politike zas ponúkla najväčší priestor politikom z mimoparlamentných strán.

Metodika: Analyzované dáta obsahujú všetky vysielané diely relácií Na telo, Na Hrane, V politike, O 5 minút 12, Sobotné dialógy a Braňo Závodský Naživo za rok 2022. Výnimkou sú špeciálne vydania diskusných relácií.

Analyzované boli všetky vystúpenia politikov, poslancov, ministrov a členov politických strán. Do porovnania výstupov koalície, opozície a mimoparlamentných strán boli zahrnutí aj politici, ktorí nezastávajú poslaneckú funkciu, ale sú členmi opozičnej strany.

Do prehovorov koaličných strán boli zahrnutí aj ministri a nominanti koalície Karel Hirman, Rastislav Káčer aj Viliam Karas, ktorí nie sú členmi žiadnej politickej strany. Hlasy poslancov bez straníckej príslušnosti nie sú v porovnaní koalície, opozície a mimoparlamentných strán zahrnuté.

Spoločnosť NEWTON Media je najväčší stredoeurópsky poskytovateľ služieb mediálneho monitoringu a analýz s tradíciou od roku 1995. Pôsobí na Slovensku, v ČR, Poľsku, Chorvátsku, Slovinsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine a v Macedónii. Monitoring a analýzy NEWTON Media pokrývajú oblasť tradičných médií, internetu a sociálnych sietí.

Spoločnosť disponuje najväčším mediálnym archívom v strednej Európe siahajúcim do roku 1996. Portfólio služieb s pridanou hodnotou zahŕňa strategické poradenstvo a návrhy spolu s realizáciou odporúčaní s cieľom pomáhať klientom posilniť ich konkurencieschopnosť.

Je členom medzinárodných odborných združení FIBEP a AMEC a zdieľa mediálny obsah s ďalšími agentúrami z celého sveta.

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne