18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Povinný doplnok pri jazde na motorke: Kvalitná prilba a jej top vlastnosti

Najčítanejšie

Prinútilo vás postupné otepľovanie a predlžovanie dní plánovať prvé výlety na motorke? Potom si spolu s vhodnými trasami a cieľovými destináciami nezabudnite vybrať aj kvalitnú prilbu. Táto z právneho hľadiska jediná povinná výbava motorky musí byť vysokej kvality a s čo najväčším množstvom ochranných prvkov, aby sa postarala o vašu bezpečnosť a pohodlie na každej jednej ceste.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ktoré vlastnosti by mala takáto prilba na motorku spĺňať, aby vás dokázala pri maximálnom pohodlí a vo vysokej rýchlosti dobre chrániť.

Bezpečnosť bez obmedzenia komfortu

Nakoľko je motorka dopravným prostriedkom, ktorý vaše telo nechráni svojou špeciálnou konštrukciou, jediným a preto aj z právneho hľadiska povinným vybavením, je prilba. Poranenie hlavy pri jazde na motorke predstavuje najväčšie riziko, preto je nutné mu aspoň z časti predísť jej čo najväčšou ochranou.

Druhov a modelov prílb je ale viacero, preto si treba zvoliť také riešenie, ktoré vám najviac vyhovuje. Rozhodujúce slovo má štýl vašej jazdy, skúsenosti, pohodlie a podmienky.

Ak sa pre vysokú cenu dostupných modelov rozhodnete šetriť výberom prilby s otvorenou časťou v oblasti tváre, budete mať síce zaistené dobré vetranie, avšak ponúkaná ochrana hlavy pri náraze je oveľa nižšia. Pri vysokej rýchlosti totižto môže aj ten najmenší kamienok alebo drobný hmyz premeniť na prekážku, ktorá vám môže spôsobiť na ceste vážne komplikácie. Celotvárová výklopná a kvalitná prilba na motorku je preto najlepšie riešenie.

Všímajte si strih a veľkosť prilby

Nielen odev, ale aj prilba by mala mať svoj tvar a strih, ktorý vášmu telu dobre rozumie. Správne padnúca prilba je teda základ. V minulosti si bolo možné takýto model vybrať iba priamo v predajni, kde ste si ho osobne vyskúšali.

Dnes je možné si novú prilbu HJC objednať online vyskúšať a pokiaľ nesedí, môžete ju bez udania dôvodu vrátiť alebo vymeniť. Rôzne značky používajú vo svojej obrovskej ponuke viaceré tvary a strihy, preto sa na základe aktuálneho modelu, ktorý vám dobre sedel nemôžete na 100 % orientovať.

Každá prilba môže byť tiež zo začiatku tesnejšia. Častými problémovými partiami sú príliš zovreté uši a tlak v oblasti obočia. Pocit tlakových bodov pozorne sledujte, pretože pri dlhom čase a ceste na motorke sa môže premeniť na vážny problém.

Ak sa rozhodnete pre model závodný, môže vám nepríjemné pocity spôsobovať lícna vypchávka, ktorá je tam na zabránenie pohybu prilby pri vysokej rýchlosti. Ak tiež nosíte dioptrické okuliare, vyskúšajte si ich aj s prilbou. Takéto prilby majú na bočnej časti špeciálne priestory na rámy okuliarov, tak si dajte na to pozor.

Všímajte si interiér prilby

Nielen z dôvodu nosenia dioptrických okuliarov, ale aj pre celkové pohodlie pri nosení prilby je dôležité si všímať jej vnútro. Interiér prilby musí byť vždy v prvom rade z materiálov, ktoré sú k pokožke a hlave ohľaduplné a dajú sa ľahko udržiavať v čistote. Z tohto dôvodu by sa malo dať tiež dobre odnímať a byť zároveň pri jazde poistené remienkom pod bradou.

Životnosť predĺžite pravidelnou údržbou

Ak chcete vašu obľúbenú a nie zároveň celkom lacnú prilbu nosiť čo najdlhšie, mali by ste myslieť na jej adekvátnu starostlivosť. Nenechávajte ju v blízkosti palivovej nádrže, pretože výpary by mohli polystyrénovú výplň poškodiť. Pri vešaní a odkladaní prilby na ostré rohy a predmety môžete rozdrviť jej vnútro. Ak do nich vkladáte rukavice so suchým zipsom, môžu výstelku znehodnotiť a dokonca aj zašpiniť.

Dbajte na každý jeden detail a prilbu na motorku dôkladne vyberajte a strážte ako „oko v hlave“.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne