26.8 C
Bratislava
streda, 27. septembra 2023

Pražiareň: Kľúčový faktor ovplyvňujúci chuťový profil kávy

Najčítanejšie

Milujete kávu a neviete si bez jej lahodnej chuti svoj deň ani len predstaviť? Káva je jedným z najpopulárnejších nápojov na celom svete a jej chuťový profil je neodmysliteľnou súčasťou každodenného rituálu obrovského počtu ľudí. Avšak, mnohí stále netušia, že jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje chuť tohto nápoja, je praženie.

Praženie kávy je proces, ktorý zelené kávové zrná transformuje na tmavohnedú alebo čiernu farbu a dodáva im tú správnu arómu aj chuť. V tomto článku sa pozrieme na to, ako praženie kávy ovplyvňuje jej chuťový profil a aké faktory treba zvážiť pri pražení kávových zŕn.

Proces, vďaka ktorému získava káva na kvalite

Praženie kávy je zložitý proces, ktorým sa mení nielen farba a textúra zŕn, ale aj ich chuťové zloženie. Dôvodom je, že počas praženia dochádza k chemickým a fyzikálnym zmenám v plodoch, ktoré v konečnom dôsledku určujú výslednú chuť kávy. Uvoľňujú sa všetky dôležité aromatické zlúčeniny, prispievajúce k charakteristickému zloženiu jednotlivých druhov tohto nápoja. Ak preto chcete urobiť z kávy ten najlepší darček pre firmy, je dobré sa zamerať aj na spôsob a čas jej praženia.

Rozhoduje stupeň praženia

Na výslednú chuť kávy má vplyv nielen krajina, v ktorej sa pestuje, ale aj stupeň jej praženia. Tých je niekoľko, pričom výslednú chuť zŕn dokáže ovplyvniť aj samotná pražiareň. Zelené kávové zrná môžu byť pražené svetlo, stredne alebo tmavo, pričom každý takýto stupeň prináša iný chuťový profil.

Svetlé praženie zachováva viac z pôvodnej chuti zrna, s výraznejšou kyslosťou a ovocnými tónmi. Stredne pražená káva je zasa vyváženejšia s bohatším telom a nižšou kyslosťou. Tmavé praženie prináša hlboké, intenzívne a niekedy aj horkejšie tóny.

Vplyv praženia na chuťové zloženie

Ak si vyberáte kávu a dávate si záležať na jej kvalite a chuti, rozhodne sa zamerajte na spôsob praženia. Dobrá pražiareň kávy dokáže vytvoriť z „obyčajných“ zŕn dokonalý chuťový pôžitok ktorý si zamilujete.

V pražiarni pri pražení kávy prebieha množstvo reakcií, ktoré dodávajú zrnám tú správnu výraznú chuť a tiež ovplyvňujú množstvo kofeínu v káve. Významné je uvoľňovanie aminokyselín a cukry sa pri procese praženia karamelizujú, čo dodáva káve jej špecifickú sladkú alebo karamelovú chuť. Zaujímavé tiež je, že čím sa káva praží dlhšie, tým menej kofeínu jednotlivé zrná môžu obsahovať.

Ako vidíte, ide o veľmi dôležitý a vplyvný proces, ktorý dodáva jednému z najobľúbenejších nápojov na svete charakteristickú silu a chuť. Ak si preto jej energiou spríjemňujete každý jeden deň, dajte si záležať pri výbere aj na spôsobe jej praženia.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne