27.3 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

Vykonali merania v 13tich lokalitách v súvislosti s požiarom v obci Rovinka

Najčítanejšie

Kontrolné chemické laboratória Civilnej ochrany v Nitre v súvislosti s požiarom v obci Rovinka vykonali merania v 13tich lokalitách vrátane miesta požiaru.

Kontrolné chemické laboratória po vypuknutí požiaru na základe meraní zistili zvýšené koncentrácie oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka a ďalšieho množstva zlúčenín, ktoré sú pri podobných požiaroch typické a nevymykajú sa rozmedziu hodnôt, ktoré by mali negatívne ovplyvniť občanov žijúcich v okolí.

Merania boli zamerané aj na zistenie prítomnosti prachových častíc. V obci Rovinka sa vďaka “komínovému efektu” a ani v ďalších 11tich lokalitách v okruhu 10 km, napríklad v Podunajských Biskupiciach či v Petržalke, nezaznamenali.

V súčasnosti evidujú pracovníci laboratória výrazné zlepšenie nameraných hodnôt zlúčenín spôsobených požiarom.

Pri požiaroch alebo iných podobných mimoriadnych udalostiach je prvým kritériom bezpečnosti nechodiť na miesto požiaru. Občania tým ohrozujú nielen svoje zdravie, ale tiež mobilitu a bezpečnosť zasahujúcich záchranných zložiek.

Ak je nevyhnutné v takomto čase opustiť priestory domova či práce, je na prekrytie dýchacích ciest vhodné použiť respirátor.

Vo štvrtok 22. júna horeli v sklade v Rovinke 700 ton plastov a viac ako 1500 drevených paliet. Na mieste zasahovalo viac ako 180 profesionálnych a dobrovoľných hasičov so 66 kusmi hasičskej techniky.  „Zasahujúci hasiči ochladzovali aj okolité objekty, aby tak nedošlo k rozšíreniu požiaru. Následkom požiaru došlo vplyvom sálavého tepla a vyčerpanosti k zraneniu 8 hasičov, ktorí utrpeli ľahké zranenia,“ uviedol Hasičský a záchranný zbor.

(ts, red)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne