8.8 C
Bratislava
sobota, 20. apríla 2024

V stredu otvorili zrekonštruovanú Hájovňu na Peknej ceste. Budeže to grilovačka, budeže to opekačka!

Najčítanejšie

Na Peknej ceste si užijeme ešte krajší prázdninový a sviatočný deň a potom všetky aj „všedné“ dni. Dnes, v stredu 5. júla na Cyrila a Metoda tu otvorili čerstvo zrekonštruovanú Hájovňu na Peknej ceste. Príďte sa nadýchať vône lesa, poriadne sa vyúdiť nad grilom, alebo sa len tak v prírode zahrať a porozprávať o niečom milom. Dobehnite do mestskej časti Rača – miestnej časti Krasňany a odtial až do Nového Mesta do novej hájovne!

“Teším sa, že Bratislavčania a Bratislavčanky môžu od stredy využívať krásnu čerstvo zrekonštruovanú hájovňu spolu s upraveným okolím, kde pribudli viaceré herné a športové plochy. Verím, že už čoskoro sa uvidíme pri otváraní ďalších podobne pekných verejných priestorov,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

“Mestské lesy systematicky pracujú na tom, aby sa z lesoparku stal najlepší prírodný rekreačný areál v regióne. Až na výnimky nie je potrebné budovať úplne nové projekty, sieť rekreačných areálov aj infraštruktúra je dostačujúca. Je však dôležité citlivo opravovať a zveľaďovať existujúce miesta,” dodal riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Čo na vás čaká dnes od 10 do 16hod?

🥓 Už spomínaná veľká grilovačka a opekačka pre všetkých – spolu otestujeme nový gril a ohniská.

🐛 Zábavný & náučný program o prírode pre malé a veľké deti, kde sa dozviete napríklad o vývinovom cykle roháča, budeme určovať stopy zvierat alebo si ukážeme druhy ďatlov a sov, ktoré žijú v okolí.

🎨 Maľovanie na tvár

🍷 Ochutnávka vín v pivnici s lokálnymi vinármi

🥌 Petang pre deti aj dospelých na novom petangovom ihrisku:

📜 Niekdajšia hájovňa je z prelomu 19. a 20. storočia a neskôr bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov. Zachovali sa z nej prakticky len klenbové priestory polo-zapustenej pivnice. Úprava zachováva pôvodné dispozície priestorov pivnice horárne, prebehla sanácia muriva a podláh, nové prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy nadväzuje na pôvodný vzhľad budovy.

A nie je to ale len o samotnom altánku, vylepšili aj okolie horárne – nájdete tu ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezky pre deti, stojany na bicykle…a keď sa budete pozerať pozorne, tak aj nejakú zo starých “klingeriek” tehiel s razbou z roku 1896, ktoré tu pri výstavbe zrecyklovali. Aj vďaka tomuto priestoru si ešte lepšie užijeme prechádzky v našich Mestských lesoch už počas tohto leta.

Projekt je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta a vznikol podľa návrhu architektov z ateliérov Office 110 a DIVO. Na realizácii projektu sa podieľali Metropolitný inštitút Bratislavy, hlavné mesto a Mestské lesy v Bratislave.

„Naším hlavným cieľom bolo premeniť spustnutý areál bývalých muničných skladov na prírode blízky priestor pre trávenie voľného času a detské hry. Zhodou okolností sme na tomto zámere začali spolupracovať v čase rozbiehajúcej sa koronakrízy, kedy sa téma úniku do prírody stala mimoriadne aktuálnou. Táto potreba je v spoločnosti prítomná aj dnes a Bratislavčanky a Bratislavčania si zaslúžia mať nové kvalitné verejné priestory ako protihodnotu za zvýšený stres spôsobovaný prudko sa rozvíjajúcim mestom,“ povedal architekt Martin Hörmann z Office 110.

(fb, ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne