15.9 C
Bratislava
pondelok, 20. mája 2024

Nielen turisti spoznávali počas víkendu na špacírke po Rači jej pamiatky

Najčítanejšie

V nedeľu 13. augusta sa v bratislavskej mestskej časti Rača uskutočnila vlastivedná „špacírka po Rači“ pod názvom Rande s mestom – “Pamiatky Rače – pre malých aj veľkých”. A ako už názov napovedá podujatie bolo bezbariérové a určené i pre rodiny s deťmi.

Viac než 50 účastníkov spoznávali Raču na dvojhodinovej komentovanej vychádzke so sprievodkyňou pani Ing. Máriou Hatalovou z Račianskeho muzeálneho spolku, tentoraz vďaka organizátorom BKIS/Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a oddelením kultúry MČ Rača.

Veríme, že do budúcna pripraví už priamo Račiansky muzeálny spolok v spolupráci s MČ Rača viacero „špacírok po Rači“ a stanú sa tak pravidelnou nedeľnou aktivitou v tejto mestskej časti.

Vlastivedná prehliadka v nedeľu začala v parku J. M. Hurbana. „V minulosti Rača bola známa ako samostatná obec, dnes už súčasťou Bratislavy, ako mestská časť, jedna zo 17-tich mestských častí Bratislavy. V minulosti to bola samostatná obec známa svojimi vinohradníckymi tradíciami a jej najstaršia časť, najstaršie dejiny sa spájajú úplne do pradávna. Nálezy tu máme z Eneolitu, najstaršej doby kamennej, … z obdobia Keltov…. Rača bola preslávená vinicami, výrobou vína…,“ začala vlastivednú prechádzku sprievodkyňa a členka Račianskeho muzeálneho spolku Mária Hatalová.

„Vznikla však na miestach z dvoch samostatných osád, pravdepodobne to bola jedna slovanská osada, ktorá sa nazývala Okol. Okol to znamená aj ohrada na dobytok. Pozostatky tohto najstaršieho osídlenia sa našli neďaleko v blízkosti železničnej račianskej stanice, ktoré sa nazývalo Okol, alebo Okoly,…“ doplnila Hatalová.

úvod vlastivednej prechádzky v parku J. M. Hurbana oproti hostincu Peklo, v minulosti nazývanom aj U zeleného stromu (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)

„Za nami vidíte hostinec Peklo, ktorý sa nazýval U zeleného stromu a ten vlastne vznikol na jednom majeri, ktorý bol pozostatkom pradávnej osady. Povesť o hostinci Peklo môžete nájsť v archíve Slovenského rozhlasu, veľmi pekne bola spracovaná ako 252 časť rozhlasovej relácie Bola jedna povesť. Ja ju poznám trochu inak, aspoň stručne vám ju poviem, v Pekle žil hostinský, ktorý mal veľmi pyšnú dcéru, ktorá sa nechcela vôbec vydávať, hovorila že ona sa nebude vydávať za nejakého chudobného vinohradníka, za nejakého Račana, ktorý nemá majetky… Ona chce veľmi bohatého, u ktorého sa bude mať dobre, ktorého nemusí obsluhovať…. Otec bol z toho zhrozený a chcel ju vydať, lebo chcel aby sa mala v živote dobre. Až sa raz stalo, keď už povedal, keď naozaj sa nechceš za nikoho vydať, nech si ťa čert vezme (!). A naozaj prišiel jeden čert, tancoval s ňou, jej sa zapáčil, odišla s ním ale, nevedela kam, ale keď zostala po tom návštevníkovi samá síra, smrad pekelný, tak všetci vedeli že sa prepadla do pekla,“ pokračovala vo vlastivednej prehliadke sprievodkyňa Mária Hatalová z Račianskeho muzeálneho spolku.

A ak sa budete chcieť vyberte na výlet. BSK/Bratislavský samosprávny kraj pozýva na svojej stránke na absolvovanie trasy, ktorá sa nazýva Račiansky okruh a zahŕňa oblasti ako Rača – Biely kríž – Medené Hámre – Svätý vrch – Pánova lúka – Malá Baňa – Rača. Virtuálnu mapu výletu nájdete > tu

Pozrite si celý úvod vlastivednej prechádzky:

Pozrite si fotogalériu z vlastivednej prechádzky (autor foto a videa: Marián Luha, Račiansky Večerník)

 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne