18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Na Slovensku vyrástla jedinečná predajňa: Zelený Kaufland budúcej generácie využil pri stavbe drevo namiesto betónu

Najčítanejšie

Výnimočná predajňa v Záhorskej Bystrici bola postavená podľa štandardov moderného a udržateľného stavebníctva a spomedzi prevádzok Kauflandu je jediná svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej i východnej Európe. Jej základ tvorí drevo, má dve zelené strechy, zelenú fasádu a svojím zoznamom ekologických riešení dokazuje, ako sa udržateľnosť dá preniesť do reálneho prostredia.

Prejavy klimatickej zmeny dnes pociťuje celý svet. Jej dopady sa v čo najväčšej miere snaží znižovať aj Kaufland v rámci svojej stratégie na ochranu klímy a konkrétnymi opatreniami neustále minimalizovať produkciu emisie skleníkových plynov zo svojej činnosti. Jedným z nich je modernizácia a výstavba nových predajní, ktoré šetria prírodné zdroje a spoliehajú sa na recyklované a obnoviteľné materiály. Aj preto na Slovensku 21. septembra 2023 otvoril jedinečnú prevádzku – zelený Kaufland budúcej generácie.

„Ide o nový prototyp predajne, ktorý bol naprojektovaný podľa zásad udržateľného stavebníctva. Predajňa je výnimočná v tom, že jej konštrukcia pozostáva zo 75 % dreva* a stala sa tak prvou a zároveň jedinou Kaufland prevádzkou tohto typu v celej Európe,“ vysvetľuje Paul Pauls, generálny riaditeľ Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Takáto drevená stavba v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2** menej, čo v prepočte znamená množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení 4,4 milióna kilometrov.

„Drevo je udržateľný materiál, ktorý má výnimočné technologické parametre. Dá sa ľahko opracovať, pri výrobe stavebných dielcov sa spotrebuje menej energie a v porovnaní s inými stavebnými materiálmi zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu,“ hovorí Janette Kučerková, konateľka zodpovedná za oblasť Centrálne služby v spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Drevo využité na výstavbu má certifikáciu PEFC, čo preukazuje, že lesy, z ktorých pochádza, boli dopestované v súlade s kritériami trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, a jeho použitie v interiéri zároveň dokáže vytvoriť protihlukovú izoláciu.

Predajňa, ktorá šetrí energie

Nadčasová architektúra a prírodný koncept, to charakterizuje novootvorený Kaufland v Záhorskej Bystrici, ktorý je v poradí 78. predajňou na Slovensku. Už na prvý pohľad zaujme drevenou fasádou a strechou s dreveným podhľadom. Zeleň, ktorú tvorí viac ako 12 000 rastlín a stromov v okolí predajne, skrášľuje exteriér, no zároveň zachytáva nečistoty aj prachové častice a podporuje biodiverzitu.

Na streche sa okrem fotovoltických panelov, ktoré dokážu vyrobiť až 20 % elektrickej energie potrebnej na prevádzku predajne, nachádzajú aj dve zelené strechy, ktoré prispievajú k znižovaniu teploty budovy. Štandardom vo všetkých predajniach sú úsporné LED svietidlá. 12 svetlíkov, cez ktoré do interiéru preniká denné svetlo, pozitívne vplýva na zamestnancov a zákazníkov počas nakupovania.

Z rekuperácie odpadového tepla priemyselného chladenia pochádza až 80 % energie potrebnej na vykurovanie, zvyšných 20 % energie pokrýva reverzibilné tepelné čerpadlo. Vďaka novému inovatívnemu priemyselnému chladeniu šetrí spoločnosť 30 % elektrickej energie v porovnaní so staršími technológiami.

Udržateľnosť od počiatku

Zelený Kaufland budúcej generácie má udržateľnosť a ekologický prístup zapísané už v rodnom liste. „Dali sme si záležať, aby sa ohľaduplný prístup k životnému prostrediu bral do úvahy od začiatku stavby, či už prostredníctvom triedenia a recyklácie vyprodukovaného odpadu alebo používaním recyklovaných a obnoviteľných materiálov. Našou prioritou bolo aj to, aby sa do projektu zapojili najmä domáci dodávatelia a aby materiály pochádzali predovšetkým zo Slovenska,“ pokračuje Michal Dendeš, riaditeľ oblasti Centrálne služby.

Časť chodníkov na parkovisku tvorí retenčná a plastová zámková dlažba, ktorá v slovenskej chránenej dielni vznikla z recyklovaných použitých PVC káblov. Tento trvalo udržateľný materiál má dlhú životnosť a vykazuje neutrálnosť voči životnému prostrediu a neškodnosť pre pôdu či podzemné vody.

Retenčné parkovisko zároveň zadrží viac ako 800 m3 dažďovej vody, pričom takto nahromadená voda aj vlhkosť pozitívne vplývajú na okolité prostredie a ozdravujú klímu. K podpore biodiverzity prispievajú aj dva hmyzie hotely či vtáčie búdky umiestnené v okolí.

Opatrenia na ochranu životného prostredia a klímy reťazec presadzuje aj podporou elektromobility, a tak pred prevádzku umiestnil 3 nabíjačky na elektromobily aj box na bicykle.

A čo je pomyselnou čerešničkou na torte zeleného Kauflandu budúcej generácie? Bol navrhnutý v súlade s požiadavkami certifikačného systému BREEAM Excellent, ktorý definuje, čo je udržateľná budova a garantuje, že splnila odborné kritériá na to, aby sa mohla nazývať zelenou.

Medzi kľúčové kritériá na získanie certifikácie patrí napríklad hospodárenie s vodou, energiami, odpadmi či materiálmi.

Predajňa Kaufland v Záhorskej Bystrici dokonale reflektuje na výzvy spojené s klimatickou zmenou. Bolo nám potešením pracovať na skutočne udržateľnej budove, ktorá prevýšila aj prísne požiadavky certifikátu BREEAM. Chcem vyzdvihnúť víziu udržateľnosti, ktorú priniesla spoločnosť Kaufland, a tiež sústredenú a poctivú prácu na naplnení tejto vízie zo strany jej dodávateľov,“ hovorí Samuel Sůra, CEO spoločnosti Salvis s.r.o.

Nový prototyp predajne sa tak stal dôležitým míľnikom nielen pre obchodný reťazec, ale aj pre Slovensko a európsky región, pretože je príkladom, ako sa udržateľné riešenia a postupy dajú preniesť do reálneho prostredia.

*Zdroj: Kaufland SR v.o.s.: analýza použitia materiálu na strechu, strešné nosné prvky, obvodové steny a stĺpy. Bez zarátania vnútorných priečok
** Zdroj: SALVIS, s.r.o.: analýza životného cyklu budovy po dobu 60 rokov

(ts)

Reťazce.sk
Reťazce.sk
Reťazce.sk písali predovšetkým o maloobchode v Bratislave, sústredili sa na centrum Bratislavy a väčšinou na gastroscénu. Zaujímali sa predovšetkým o inovatívne nezávislé projekty. Projekt v rôznych podobách fungoval od roku 2009. Autorom a zodpovednou osobou za obsah bol Radoslav Augustín. V histórii na projekte spolupracovali i Lukáš Kočišek a Ivan Krasko. Redakcia Mediahub.sk od novembra 2018 na obsahu projektu pokračuje. Doménu Reťazce.sk sme získali od spoločnosti VisuArt, s.r.o. a stala sa súčasťou nášho projektu. Portál Reťazce.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne