1.7 C
Bratislava
piatok, 8. decembra 2023

Adam Hindák otvoril v Rači svoju novú výstavu „Môj svet“

Najčítanejšie

Výstava „Môj svet“ je voľným pokračovaním výstavy “Svet v kruhoch,” je výberom z prác Adama Hindáka. V Červenej lisovni v Nemeckom kultúrnom dome v Rači si výstavu môžete prísť pozrieť až do 20. októbra 2023.

Adam Hindák je absolventom odboru Propagačnej Grafiky a už niekoľko rokov sa venuje vyrezávaniu osobných “mandál” – kruhov do PVC hmoty aj do iných materiálov, ktoré následne farebne upravuje. „Adam Hindák začal svoj vzťah k umeniu prejavovať kresbou, ktorá bola a je autentickým záznamom jeho videnia a fantázie. Výnimočným ho robí aj jeho vzťah ku číslam a analýza priestoru, nadšenie z geometrických delení,“ prezradila kurátorka výstavy Petra Ševčíková.

„Keď prišiel na strednú školu na propagačnú grafiku, ten začiatok bol hlavne o kresbe, autentickej, rýchlej, zvláštnym spôsobom prevedená linka a postupne sa dostával k vyrezávaniam, ktoré sú vlastne aj tu, ale začínal veľmi pomaly, ako ich objavoval, postupne z jednoduchých geometrických tvarov sa dostával k zložitejším a prepájal to so záľubou, ktorou sú sci-fi filmy… bájne postavy, super hrdinovia, ktorí majú špecifické odevy a symbolické odevy, kde farba okrem tvaru zohráva tiež svoju úlohu, a toto všetko sa začalo odzrkadľovať na jeho tvorbe, ale nie len postavičky z filmov, ale i jeho vlastné vesmíry, ktoré si konštruuje so zámerom harmónie, ktorú vníma a hľadanie dobra a vyváženia, niektoré veci nazývame osobnými mandalmi* (pozn. red.: už 598 kruhov vytvoril doteraz), ale čoraz viac sa dostáva aj k iným veciam, cez tie linorezy, grafiky, a bude pokračovať zas s ďalšími vecami, ktoré budú narastať,“ uviedla kurátorka výstavy Petra Ševčíková.

Každý jeden kruh v diele Adama Hindáka predstavuje inú kombináciu geometrickej hry spojenej s tematikou prírody, vesmíru a obľuby sveta science-fiction. Pri návšteve výstavy môže divák doslova pocítiť zážitok z nachádzania nových nekonečných kombinácií tvarov i farieb.

*Mandala „je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba, transcedencie, vonkajších síl a nekonečna, pričom štvorec predstavuje vnútorné sily, to, čo je spojené s človekom a zemou. Oba obrazce spojuje centrálny bod, ktorý je zároveň počiatkom i koncom celého systému. Najprospešnejším tajomstvom je účinok, ktorý môže pôsobiť na zdravie, prosperitu a ľúbostný život ľudí“.

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne