18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Veterány počas jazdy vinárskym krajom prišli aj do Rače

Najčítanejšie

V sobotu 14. októbra sa vďaka iniciatíve Rastislava Kollára z Račianskeho vinohradníckeho spolku uskutočnila zastávka v amfiteátri v Knížkovej doline, v bratislavskej mestskej časti Rača v rámci podujatia pod názvom „Veteránom vinárskym krajom,“ ktoré organizuje Veterán Tatra Club Šenkvice.

Vyšlo im aj počasie, pretože takéto teplé počasie v polovici októbra nebolo vraj už 80 rokov, tvrdil moderátor podujatia Ján Hergott. Ocenené boli tento rok veterány Bugatti 57 Karola Pavlů a Mercedes-Benz Ponton cabrio Juraja Petráša. Pre porovnanie minulý ročník si pamätné poháre v Rači prevzali majitelia Tatry T54 a Opelu P4.

Kolóna starých áut pôvodne počas svojej každoročnej jazdy vinársku oblasť Rače nepochopiteľne obchádzala, podarilo sa to zmeniť až v minulom ročníku Rastislavovi Kollárovi, predsedovi Račianskeho vinohradníckeho spolku: „Ja sa zaujímam aj o veterány, doma mám tiež, chodil som na tieto jazdy. A keďže je táto jazda vinárskym krajom a Rača je vinársky kraj, stará vinárska oblasť, tak som sa spýtal pána predsedu Veterán Tatra Club-u Šenkvice Maťa Bindera, či by nemohli prísť aj k nám do Rače, tak minulý rok tu boli prvý krát a stretlo sa to s veľkým úspechom u Račanov…,“ zaspomínal si Rastislav Kollár.

Už 9. ročník podujatia sa začal najprv v obci Šenkvice, kde pôsobí občianske združenie Veterán Tatra Club Šenkvice, ktoré podujatie každoročne organizuje. „Čo sa týka palety vozidiel, máme tu zastúpenie širokých značiek, či už česko-slovenskú produkciu, európsku, americkú a rôzne iné značky. Raritné kúsky sú z česko-slovenskej produkcie, ale aj zo zahraničnej americkej, máme tu vozy z 20 a 30. rokov, Cadillac, Packard, Chevrolet, sú to skutočne autá, ktoré sú veľmi luxusné a na svoju dobu veľmi pekné. Taktiež tu máme európske značky ako Mercedes, Ford, Škoda, Tatra, či Laurin & Klement, predchodcu Škodovky,“ povedal na úvod podujatia Martin Binder, predseda Veterán Tatra Club Šenkvice

„Členskú základňu nášho združenia tvorí približne dvadsať ľudí, ktorí zabezpečujú aby sa podujatie dalo zorganizovať a aby chod tejto akcie fungoval ako má. Taktiež paleta posádok je veľmi pestrá, máme zastúpenie z Českej republiky, z Moravy, samozrejme z celého Slovenska, ale i z Maďarska a Rakúska,“ doplnil Martin Binder.

Z malokarpatskej obce Šenkvice sa v sobotu 14. októbra presunulo 113 veteránov do malebnej obce Svätý Jur, aby pokračovali do Rače, vinárskej „dedinky v meste“ a odtiaľ spať do Šenkvíc, ale i Dolian a Modry-Kráľovej.

So svojou praxou a skúsenosťami s týmto koníčkom sa zdôveril i Račan, bývalý vydavateľ časopisu Veterán, Pavol Arnold: „Milí Račania, ako váš sused, mám asi dvadsať rokov skúseností so zbieraním veteránov, je tu viacero ľudí ktorí to robia 50 a viac rokov a dovoľujem si tvrdiť, že to čo sem prišlo je typické bratislavské okolie, vidíme tu naše spomienky na komunizmus, Moskviče, Tatrovky, ale aj autá ktoré sú hodne exotické Bugatti, Packard, to sú všetko veci ktoré sme za posledných 33 rokov „chvála bohu“ tak poviem dobehli. Dobehli v takom zmysle, že všade vo svete sa to dialo a tu sa medzičasom zbierala len tzv. „fotrova kára“, t.j. čo mal otec ešte pred druhou svetovou vojnou a preto je veľmi ťažké hodnotiť že čo je najkrajší veterán,“ uviedol Pavol Arnold a dodal:

„Preto sme sa tentoraz v rámci komisie rozhodli pre tie autá ktoré ste nevídali počas vašej mladosti, detstva, naopak videli ste ich len v novinách Svět motorů, alebo čo bývalo v 60-70. rokoch, preto aj komisia vyzdvihla dve autá, ktoré sú pre naše ulice skôr exotické, ale myslím si že vyvolávajú vo vás aj vo mne, pocit toho čo bolo svetové maximum. Verím že na ďalšie podujatia vás príde ešte viac a zvyknete si na to potešiť sa pohľadom na tieto pekné autá. Možno ma v uliciach starej Rače v sobotu, v nedeľu a niekedy aj vo všedný deň uvidíte s veteránom, ktorý treba prevetrať, potešte sa koľko sa dá, lebo je to radosť ktorá nikomu neuškodí. lebo keď stretnete niekoho na Bugatti, Rolls-Royce, alebo Mercedese súčasnom tak poviete, že to stoji veľa peňazí, a môžete mu závidieť, ale keď príde s veteránom tak sa potešíte a poteší sa aj najbohatší, aj najchudobnejší a to je to dobré,“ doplnil na záver Pavol Arnold.

Pozrite si krátky film a foto galériu z amfiteátra z Knížkovej doliny z Rače, 14.10.2023:

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne