20.8 C
Bratislava
pondelok, 20. mája 2024

Bratislavská župa usporiadala divadelný festival, na ktorom vystúpili klienti zariadení sociálnych služieb

Najčítanejšie

Župný festival dramatickej tvorivosti v podaní ľudí so zdravotným postihnutím. Tak sa volal nevšedný divadelný festival, ktorého organizátorom bol Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Hlavnými hrdinami – hercami boli ľudia so zdravotným postihnutím, najmä prijímatelia sociálnej služby zo župných zariadení sociálnych služieb.

Svoj priestor podujatiu poskytlo Nové župné divadlo štúdio A2 patriace pod Divadlo Astorka Korzo 90. Patrónom projektu sa stal slovenský herec Miro Noga.

„Máme 14 zariadení sociálnych služieb, v ktorých klienti sa okrem iného venujú aj divadelnej tvorbe. Povedali sme si, že poďme pre nich niečo urobiť, poďme ich podporiť. Preto vznikol tento krásny projekt, v ktorom sa mohli odprezentovať práve ľudia so zdravotným postihnutím v reálnom divadelnom priestore, čo bol pre nich neskutočný zážitok. Verím, že sme naštartovali novú tradíciu, v ktorej budeme na budúci rok pokračovať. Zároveň sme chceli vyzdvihnúť a poukázať aj na prácu zamestnancov týchto zariadení, “ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Súčasťou podujatia bola aj diskusia s hercami z Divadla Astorka. Klientov ZSS svojou prítomnosťou potešili herci Ady Hajdu, Vlado Černý a Miro Noga.

Išlo o nultý ročník festivalu, ktorý mal verejnosti ukázať, čo všetko dokážu ľudia s rôznym zdravotným postihnutím. Dvojdňový festival odštartoval v pondelok 16. 10 2023 hudobným vystúpením skupiny Javorkáči z Centra sociálnych služieb Javorinská.

Nasledovali dve divadelné predstavenia, ktorých sa zhostili klienti Centra sociálnych Merema a Up Down syndrom o.z. Divadlo Duhadlo. Druhý festivalový deň otvorilo v utorok 17. 10. 2023 hosťujúce divadlo z Trnavského samosprávneho kraja z Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Šoporňa-Štrkovec, ktorých vystriedalo divadlo z Domova sociálnych služieb pre dospelých v Báhoni a Gaudeamusu – zariadenia komunitnej rehabilitácie.

„Prvýkrát sme poskytli priestor na takéto podujatie. Som rád, že si organizátori vybrali práve náš multižánrový scénický priestor. Divadelníkov máme stále málo a títo ľudia si zaslúžia, aby mali kde prezentovať svoj talent a prácu,“ ozrejmil Vlado Černý, riaditeľ Divadla Astorka a Nového župného divadla Štúdia A2.

Župný festival dramatickej tvorivosti tak dal priestor talentovaným ľuďom so zdravotným postihnutím, aby prostredníctvom dramatického umenia ukázali svoj talent, vyjadrili svoje myšlienky, emócie, príbehy a predstavili sa väčšiemu publiku.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne