16.4 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Nová nabíjacia stanica na elektro bicykle bude aj v Rači. Dopĺňa sieť nabíjacích staníc v Malých Karpatoch

Najčítanejšie

Mestskej časti Bratislava-Rača dodá novú nabíjaciu stanicu spoločnosť NabiBajk, ktorá rieši nabíjanie elektro bicyklov pre zákazníkov reštaurácií, penziónov, hotelov, turistických centier, pre firemné areály a smart spoločnosti.

V elektro bicykloch vidia v spoločnosti NabiBajk budúcnosť, nielen budúcnosť turistického ruchu, ale aj mestskej individuálnej dopravy.

Novú nabíjaciu stanicu si 20. novembra 2023 objednala mestská časť za sumu 2090 eur a bude sa nachádzať pri bufete v amfiteátri v Rači v Knížkovej doline. Nákup sa uskutoční vďaka finančnej dotácii Bratislavského samosprávneho kraja.

K inštalácii novej nabíjacej stanice by malo dôjsť v prvej polovici decembra. „Jej umiestnenie je úplne logické, keďže z Knižkovej doliny vedie viacero cyklistických trás,“ uviedol pre Račiansky Večerník Michal Feik, poslanec mestskej časti Bratislava-Rača.

„Elektrobicykle sú čoraz populárnejšie. Ich výhodou je, že umožňujú aj menej zdatným cyklistom dostať sa na zaujímavé miesta, kam by sa s bežným bicyklom nedostali. Osobitne v Rači to má veľký význam, keďže väčšina cyklistických výletov smeruje do kopcov Malých Karpát. Či už idete do Horárne Krasňany, na Malý Slavín, na Biely kríž alebo do Marianky, musíte poriadne šliapať do pedálov,“ doplnil Michal Feik.

Na celom Slovensku je v sieti NaBibajk.sk približne 40 nabíjacích staníc na bicykle, z toho najviac je práve v Bratislavskom kraji, a to konkrétne 22. Cez cyklistickú sezónu od marca do októbra sú dosť využívané.

Napríklad nabíjacia stanica na Bielom Kríži je v letnej sezóne v podstate stále obsadená. Ak počítame, že jedno nabíjanie trvá 45 minút a stanica má štyri zásuvky, tak denne sa tu nabije od 20 do 30 bicyklov.

„Osobne som veľkým fanúšikom cyklistiky a mám prejazdené prakticky všetky cyklotrasy v Bratislavskom kraji. Hoci elektrický bicykel nevlastním, keď fučím na Peknej ceste alebo pod Bielym krížom v strmom stúpaní, neraz cyklistom s elektrickými bicyklami v dobrom závidím. Cykloturizmus je v Bratislavskom kraji veľmi populárny a preto považujem rozvoj nabíjacej infraštruktúry na elektrobicykle za veľmi dôležitý. Teším sa z každej jednej novej stanice,“ doplnil Michal Feik.

„Naša firma Nabibajk je na trhu dva roky a za ten čas vybudovala na Slovensku viac ako 40 nabíjacích staníc pre elektro bicykle. Úzko spolupracujeme s českou firmu PowerBox, ktorá už má v Čechách viac ako 400 nabíjacích staníc. Naše nabíjacie stanice sú na trhu jedinečné,“ uviedol pre Račiansky Večerník Roman Pikaly zo spoločnosti NabiBajk a dodal „Našou víziu je vytvoriť po Slovensku sieť vzájomne poprepájaných nabíjacích bodov, v pohoriach sú to hotel, chaty a bufety, v obciach a mestách sú to námestia, úrady centrá.“

„Každý kraj, ale aj Oblastné organizácie cestovného ruchu, vyhlasujú na začiatku roka, ale aj v jeho priebehu, výzvy, granty a dotácie na čerpanie finančných prostriedkov pre obce a mestá v rôznych kapitolách, z ktorých sa dajú v obci zriadiť nabíjanie stanice pre elektro bicykle. Miera spolufinancovania býva obvykle medzi 10% až 30% oprávnených nákladov. Čo znamená že za minimum finančných prostriedkov pritiahnete do obce cyklistov z okolia, uľahčíte život svojim obyvateľom, stanete sa členom siete nabíjacích staníc na Slovensku,“ uvádza na svojom webe spoločnosť NabiBajk.

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne