8.8 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

Vicestarosta Martin Vlačiky prekvapivo navrhol v Novom Meste zrušenie predchádzajúcich zápisov objektov v zozname novomestských pamätihodností

Najčítanejšie

Na miestnom zastupiteľstve 12. decembra 2023 v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto navrhol vicestarosta Martin Vlačiky zrušenie predchádzajúcich uznesení o zápise 77 objektov do zoznamu pamätihodnosti mestskej časti. Za návrh hlasovalo 15 poslancov a poslankýň, štyria nehlasovali, štyria sa zdržali a dvaja poslanci Maroš Dulaj a Tomáš Korček boli proti návrhu.

Paradoxne na rovnakom zastupiteľstve hlasoval vicestarosta Vlačiky a bol odsúhlasený i návrh komisie na zapísanie 14 objektov do zoznamu novomestských pamätihodností, konanie vicestarostu je preto zarážajúce.

Napríklad mestská časť Petržalka, ktorá nemá takú bohatú históriu ako Nové Mesto, má momentálne okolo 300 pamätihodností. Aktuálne sa teda v zozname Novomestských pamätihodnosti na základe konania vicestarostu Vlačikyho nachádza len 14 objektov.

„V minulom volebnom období som bol spolupredkladateľom návrhu uznesenia na zápis 77 objektov do zoznamu pamätihodností mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Vtedajšie miestne zastupiteľstvo tento návrh schválilo a poverilo starostu, aby v čo najkratšom možnom termíne zabezpečil zapísanie týchto objektov do zoznamu pamätihodností mestskej časti,“ reagoval pre Novomestský Večerník novomestský poslanec JUDr. Tomáš Korček a doplnil:

„Mrzí ma, že noví poslanci v tomto volebnom období z tohto zoznamu schválili ako nové pamätihodnosti mestskej časti iba päť objektov a to budovu Ferdinandových kúpeľov na Železnej studničke, Plaváreň Pasienky, Kutuzovove kasárne, pôvodný Zimný štadión Ondreja Nepelu a kolkáreň na Pasienkoch štadión a pôvodné uznesenie bez predchádzajúcej odbornej diskusie na komisiách miestneho zastupiteľstva a s verejnosťou zrušili. Nové Mesto tak prišlo o možnosť rozšíriť svoj zoznam pamätihodností o zaujímavé objekty, ktoré sú súčasťou našej mestskej časti a jej histórie,“ vyjadril sa Tomáš Korček.

Vicestarosta Martin Vlačiky na otázky Novomestského Večerníka odmietol odpovedať, vyjadril sa ale vicestarosta Pavol Troiak: „Pri tvorbe návrhu na zaradenie 14 objektov do zoznamu pamätihodností našej mestskej časti som sa riadil diskusiou a analýzou odborníkov na túto problematiku. Finálny výber som konzultoval s Mestským úradom a odborníkmi na pamiatkovú ochranu. Návrhy, ktoré predložili spomínaní poslanci v roku 2022 som neschválil svojím hlasovaním. Zrušenie zvyšku zoznamu objektov do zápisu pamätihodností našej mestskej časti som podporil mojím hlasovaním na základe odporúčania MÚOP, ktorý vyselektoval finálny zoznam 14 pamätihodnosti,“ uviedol pre Novomestský Večerník Pavol Troiak a dodal:

„Zápis nových objektov do zoznamu pamätihodností vnímam ako symbolický krok s cieľom pripomenúť si hodnotné a výnimočné aspekty našej minulosti. Napríklad, v minulosti som inicioval uznesenia na zaradenie do zoznamu objekty ako bývalé Silo a zámočnícku dielňu v bývalom areáli Palma, alebo bývalú vojenskú ubytovňu Hviezda, tzv. „Kukurica“. Treba si však uvedomiť, že je veľký rozdiel medzi kultúrnou pamiatkou a pamätihodnosťou“.

Vicestarosta Martin Vlačiky na zastupiteľstve 12. decembra pred hlasovaním uviedol: „Ja práve na základe tých diskusií v komisiách a na grémiu aj na poslaneckom klube a v podstate aj tej mojej skúsenosti z minulosti, že to boli také preteky v tom, kto predloží viac tých pamätihodností na schválenie a nemyslím si, že to je správny prístup k tomuto, obzvlášť keď z toho nič nevyplýva. Len teda, že je to v nejakom zozname, ale žiadnu väčšiu ochranu tá pamätihodnosť potom nebude používať. V podstate mne z toho vyplynulo, že najlepšie bude, keď… A ešte spomeniem ten fakt, že v podstate aj po analýze tých toho zoznamu pamätihodností, ktorý bol tými uzneseniami v minulosti daný na zaradenie, tak niektoré sa mi nepodarilo identifikovať, že o čo sa vlastne jedná a nedokázal to ani Mestský úrad ochrany pamiatok. Čiže pre mňa najlepšie bude, keď sa tieto uznesenia zrušia. Čiže predkladám takéto doplňujúce uznesenie. Teda dopĺňalo by sa do pôvodného uznesenia písmeno D) Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava-Nové Mesto ruší návrh na zápis zvyšku zoznamu pamätihodností v prijatých uzneseniach. 39/12. 2 zo dňa 28. 6. 2022 a 40/27/ 1 zo dňa 27. 9. 2022.“

Za návrh vicestarostu Vlačikyho hlasovalo 15 poslancov a poslankýň, štyria nehlasovali, štyria sa zdržali a dvaja poslanci boli proti návrhu Maroš Dulaj a Tomáš Korček:

repro foto: zastupitelstvo.sk

Pozrite si záznam diskusie a hlasovania zo zasadnutia zastupiteľstva MČ Bratislava – Nové Mesto (bod č. 18), 12. decembra 2023 (zdroj: zastupitelstvo.sk):

Prečítajte si tiež:

Martin Vlačiky odchádza z postu vicestarostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne