10.5 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

Ideálne nápady na krásne a funkčné oplotenia

Najčítanejšie

Tipy na zaujímavé oplotenie záhrady

Objavte inšpiráciu pre dokonalé záhradné oplotenie! Nápady na krásne a praktické ploty – kombinácie dreva, kovu, živých rastlín či betónu.

Záhradné ploty poskytujú nielen ochranu a súkromie, ale taktiež sú aj estetickým prvkom každej záhrady. Pri výbere záhradného plotu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako je materiál, dizajn, praktickosť, údržba a estetika.

Správny výber nového pletiva na plot

Záhradný plot musí zohľadňovať vaše potreby a preferencie. Chcete viac súkromia? Máte radi tradičný alebo moderný štýl? Aký je váš rozpočet? Tieto otázky vám pomôžu rozhodnúť sa, ktorý typ záhradného plotu je pre vás ten správny.
● Materiál plotu: Na výber máte z rôznych možností, ako je drevo, kov, PVC, betón alebo živé ploty (napr. z rastlín). Drevo je tradičnou a esteticky príťažlivou voľbou, ale na druhej strane vyžaduje viac údržby. Kovové ploty síce môžu byť odolnejšie, ale môžu byť aj náchylnejšie na koróziu.
● Vzhľad a štýl: Premyslite si, aký vzhľad chcete dosiahnuť. Drevo môže pôsobiť teplo a prirodzene, zatiaľ čo kovové ploty sú chladné, moderné a elegantné.
● Údržba: Myslite aj na údržbu, ktorú daný typ plotu vyžaduje – niektoré materiály vyžadujú častejšiu údržbu ako iné.
● Súkromie a bezpečnosť: V prípade, že chcete mať viac súkromia, skvelou voľbou je plot s menšími priestormi medzi doskami alebo panelmi.
● Cena: Zvážte, aký máte rozpočet a investujte do plotu, ktorý spĺňa vaše potreby a zároveň je pre vás cenovo dostupný.


Nápady na oplotenie záhrady

Keď vyberáte druh plotu na oplotenie záhrady, je potrebné zvážiť niekoľko alternatív. Musí spĺňať vaše preferencie, potreby a štýl.
Drevené ploty sú veľmi obľúbené pre svoj prirodzený a teplý vzhľad. Taktiež môžu byť vyrobené aj z iných druhov dreva, vďaka čomu sú skvelými dizajnovými kúskami.
Na druhej strane kovové ploty vyrobené z kovaného železa alebo hliníka sú elegantné a odolné a využívajú sa pri moderných domoch.
Obľúbené sú aj gabiónové ploty, ktoré často plnia najmä estetickú funkciu. Sú to v podstate kovové klietky, ktoré sú väčšinou plnené kameňom, prípadne sklom, tehlami, skalami alebo rastlinami.
PVC alebo plastové ploty sú cenovo dostupné a jednoduché na údržbu. Taktiež sú odolné voči poveternostným vplyvom a môžete si vybrať z rôznych vzorov.
Betónové ploty sú veľmi odolné a poskytujú bezpečie a súkromie, no môžu byť aj menej estetické.
Živé ploty tvorené živými rastlinami, ako sú ihličnany, listnaté kríky alebo dokonca popínavé rastliny vás môžu ohúriť svojim prírodným vzhľadom. Vyžadujú však pravidelnú údržbu a čas na rast. Tento druh plotu nielen, že zabezpečuje súkromie, ale aj prispieva k biodiverzite a zlepšuje mikroklímu v záhrade.

Tipy na zaujímavé oplotenie záhrady

Na oplotenie záhrady mnohí kombinujú aj rôzne materiály, ako drevo s kovom alebo kameňom tak, aby vytvorili unikátne a atraktívne oplotenie.

1. Drevo a kov: Táto kombinácia je tradičná a stále veľmi obľúbená. Drevo dodáva teplý a prirodzený vzhľad, zatiaľ čo kov pridáva moderný a industriálny dotyk. Môžete si vybrať medzi rôznymi druhmi dreva, ako je dub, smrek alebo borovica a kombinovať ho s kovovými prvkami, ako sú brány, stĺpy alebo dekoratívne vzory.
2. Betón a kov: Pre tých, ktorí uprednostňujú moderný a industriálny vzhľad, môže byť kombinácia betónu a kovu ideálnou voľbou. Betónové stĺpy alebo múry môžu byť spárované s kovovými prvkami, ako sú brány alebo zábradlia. Táto kombinácia je trvanlivá a vyžaduje minimálnu údržbu.
3. Pletivo na plot:  Pletivové oplotenie je cenovo dostupnou možnosťou a je ideálne pre tých, ktorí hľadajú praktický a jednoduchý spôsob, ako ohraničiť svoju záhradu. Môžete si vybrať rôzne druhy pletiva, od oceľového drôtu po plastové mriežky. Pletivo môžete ľahko kombinovať s inými materiálmi, ako je drevo alebo kov, a to pre estetický efekt.
4. Drevo a živé rastliny: Začnite s kombináciou dreva a živých rastlín na vytvorenie oplotenia, ktoré je nielen funkčné, ale aj prírodné a estetické.
5. Integrované svetlá a dekorácie: Ak chcete do svojho oplotenia pridať estetický prvok, môžete do dreva zabudovať svetlá alebo dekoratívne prvky.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne