9.4 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

NAKA zadržala po spolupráci s Mestskou políciou Bratislava šiestich mestských policajtov

Najčítanejšie

Súčinnosť Mestskej polície Bratislava a Národnej kriminálnej agentúry priniesla výsledky. Vyšetrovateľ obvinil šiestich policajtov zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Mestská polícia predviedla ukážkový prístup a súčinnosť s Národnou kriminálnou agentúrou, na základe čoho v pondelok 29. januára vyšetrovateľ obvinil šiestich mestských policajtov zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. “Národnej kriminálnej agentúre sme poskytli plnú súčinnosť od prvého podozrenia z možného zneužívania právomocí verejného činiteľa,” hovorí náčelník Mestskej polície Bratislava Miroslav Antal.

Tá v pondelok 29. januára v skorých ranných hodinách zadržala šiestich mestských policajtov. Mestská polícia z dôvodu prebiehajúcich procesných úkonov nemôže prípad bližšie špecifikovať.

Mestská polícia Bratislava prechádza po zmene vedenia v roku 2021 výraznou prestavbou, ktorú môžu obyvateľky a obyvatelia hlavného mesta cítiť pri kontakte s mestskými policajtmi denne. “Za posledné roky sme sa rozlúčili s policajtmi, ktorí nesplnili kritériá pre službu v modernej a slušnej mestskej polícii a naopak, prijali sme množstvo nových a šikovných ľudí,” dodáva Miroslav Antal.

Aj preto informácie o možnom porušovaní zákona zobralo vedenie mestskej polície veľmi vážne a postavilo sa mu čelom. “Zadržanie šiestich policajtov je ďalším krokom na ceste ku kvalitnej, fungujúcej a dôveryhodnej mestskej polícii,” vysvetľuje Miroslav Antal

Kontrola policajtov v teréne je dôslednejšie

Od minulého roku zavádza Mestská polícia v Bratislave do služby viaceré opatrenia ako je využívanie telových kamier, kedy policajti majú špecifikované v akých situáciách sú povinní spustiť nahrávanie.

V súčasnosti má väčšina hliadok v službe telovú kameru, ktorá umožňuje takúto dodatočnú kontrolu. Obchádzanie tohto protokolu môže byť dôvodom na hĺbkovú kontrolu práce policajta a následne aj na vyvodenie pracovnoprávnych dôsledkov.

Zároveň vo väčšej miere v Mestskej polícii začali využívať inštitút objektívnej zodpovednosti, pri ktorom sa minimalizuje kontakt s priestupcom a teda pokutu za priestupok tak už neudeľujú policajti na mieste, ale pokuta je stanovená pevne zákonom a majiteľovi vozidla prichádza na adresu trvalého pobytu poštou.

Zároveň by Mestská polícia rada vyzvala verejnosť, aby v prípade akýchkoľvek podozrení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa neváhala a kontaktovala mestskú políciu.

„Dnešné obvinenia sú ďalší príklad toho, ako riešime nielen nové problémy, ale aj staré praktiky. Od nášho nástupu budujeme vďaka rozsiahlym reformám skutočne modernú a proklientsku mestskú políciu. Okrem navýšenia počtu policajtov a policajtiek, vytvorenia úplne novej zásahovej jednotky, otvorenia nových policajných staníc alebo zavedenia telových kamier je však absolútne kľúčová práve kvalita a integrita našich príslušníkov. Prosím, ak sa v Bratislave stretnete s akýmkoľvek podozrením zo zneužívania právomoci, neváhajte kontaktovať mestskú políciu. Dnešné obvinenia sú jednoznačným dôkazom, že ich bude brať vážne,“ uviedol v pondelok 29. januára Matúš Vallo, primátor hlavného mesta.

(ts, red)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne