22.4 C
Bratislava
nedeľa, 16. júna 2024

Prvé kosenie popri cestách bude už s novou technikou. Bratislavská župa obstarala nové traktory

Najčítanejšie

Správca komunikácií II. a III. triedy – Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (SC BSK) disponuje ďalšími novými strojmi. Do flotily pribudli dva traktory, ktoré budú primárne slúžiť na letnú údržbu cestných komunikácií.

„V uplynulých rokoch sme sa pustili do veľkoplošných rekonštrukcií regionálnych ciest. Ak však chceme, aby boli bezpečné a komfortné, treba sa o ne starať. Preto modernizujeme nielen cesty, ale údržbovú základňu. Obstarali sme nové cestné mechanizmy, ktoré uľahčujú cestárom prácu a zvyšujú kvalitu i bezpečnosť realizovaných prác počas výkonu údržby,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Traktory sú vybavené predným dvojramennom, kde môžu byť súčasne umiestnené dve koncové prídavné zariadenia ako mulčovacie hlavy na kosenie trávnatých porastov v dvoch pracovných záberoch súčasne.

„Špeciálna zostava týchto zariadení umožňuje na kosenie aj pod zvodidlami či okolo prekážok ako sú cestné smerové stĺpiky alebo zvislé dopravné značenie. V zadnej časti traktora sa nachádza externý chladič hydraulického oleja pre zabezpečenie plnohodnotného výkonu prídavných zariadení bez obmedzenia, doplnený o externý fukár na čistenie komunikácie za traktorom po realizovaní kosenia, ktorý sa dá využiť bez potreby dodatočného personálu,“ vysvetlil Martin Samek, vedúci úsek správy a údržby ciest SC BSK.

Umiestenie predných prídavných zariadení umožňuje lepší a bezpečnejší prehľad o realizovanej práci v prednej časti stroja. Dvojrameno zase pomáha jedným traktorom robiť dva pracovné zábery v jednom slede s cieľom poskytnúť čo najväčší pracovný výkon. Tým pádom príde ku skráteniu času dopravných obmedzení a menšiemu spomaleniu dopravy.

Traktor ako nosič náradia je nadimenzovaný na výhľadové prídavné zariadenia ako napríklad fréza na zrezávanie nespevnených krajníc. Doplniť sa dá aj priečna zadná kefa, ktorá umožní čistenie vozoviek v extravilánoch a fréza na obnovovanie odvodňovacích priekop.

Traktor disponuje výkonom 170 koní a je vybavený troma samostatnými hydraulickými okruhmi s rýchlospojkami pre bezproblémovú výmenu prídavných zariadení. Stroj má automatickú prevodovku a na obsluhu stačí jeden človek.

„Župný správca komunikácií SC BSK bude mať traktory k dispozícii na strediskách v Malackách a Senci. Prvé tohtoročné kosenie tak budú kolegovia zo stredísk realizovať už pomocou novej techniky. Celková suma obstaranej techniky dosiahla 594 000 eur,“ dodal Martin Samek.

Nakoľko sa na predné dvojrameno dajú umiestňovať prídavné zariadenia, plánuje SC BSK nosiče náradia doplniť o agresívnu kefu na čistenie dažďových žľaboviek, mulčovacej hlavy na odstránenie náletových drevín a nožnicovú hlavu na orezy kríkov a drevín.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne