21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

RTVS odvysiela medzinárodnú odbornú diskusiu „Ako ďalej, RTVS?“ za účasti európskych aj slovenských odborníkov

Najčítanejšie

RTVS pokračuje v sérií diskusií v súvislosti s navrhovanými zmenami vo verejnoprávnych médiách na Slovensku. Už v stredu 10. apríla sa vo veľkej koncertnej sále Slovenského rozhlasu uskutoční medzinárodná odborná diskusia „Ako ďalej, RTVS?“, do ktorej prijali pozvanie odborníci z viacerých európskych krajín, ako aj zástupcovia kreatívneho priemyslu na Slovensku, akademickej obce či legislatívy.

Do diskusie sa formou otázok budú môcť zapojiť aj účastníci z publika, pričom svoju účasť potvrdili mnohí zástupcovia rôznych organizácií a jednotlivci z oblasti audiovízie, rozhlasovej tvorby, kultúry, akademickej sféry a študenti.

Diváci budú môcť medzinárodnú odbornú diskusiu sledovať v stredu 10. apríla zo záznamu o 20.20 h na RTVS :24, o 22.10 h na Jednotke alebo si ju budú môcť vypočuť o 20.20 h vo vysielaní Rádia Slovensko. Rovnako bude možné diskusiu sledovať naživo na webe rtvs.sk.

RTVS aktuálne reaguje sériou diskusií na návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase a doterajšom postavení verejnopravných médií v slovenskom mediálnom prostredí. Cieľom medzinárodnej odbornej diskusie je otvoriť verejný dialóg nielen o rizikách navrhovaného zákona, ale najmä o tom, čo je verejnoprávnosť, prečo je dôležitá, čo je objektivita médií, ako ju zabezpečiť a akú úlohu hrá vo verejnoprávnych médiách financovanie.

RTVS organizuje na pôde Slovenského rozhlasu už vo štvrtok 10. apríla medzinárodnú odbornú diskusiu „Ako ďalej, RTVS?“, ktorá sa bude venovať otázke budúcnosti RTVS v kontexte s európskym aktom o slobode médií.

Do diskusie prijali pozvanie Noel Curran (generálny riaditeľ EBU), Monika Garbačiauskaitė-Budrienė (generálna riaditeľka Rozhlasu a Televízie Litva, členka Výkonného výboru EBU), Ľuboš Machaj (generálny riaditeľ RTVS), Petr Mrzena (riaditeľ Spravodajstva a publicistiky z Českej televízie), Peter Kerekeš (dokumentarista, režisér, producent, pedagóg VŠMU), Peter Kravčák (vedúci Katedry žurnalistiky Katolíckej univerzity Ružomberok), Tomáš Kamenec (advokát, odborník na mediálne právo). Diskusiu budú moderovať Karolína Lacová a Ľubomír Bajaník.

Podujatia sa v auditóriu zúčastnia zástupcovia rôznych organizácií a jednotlivcov z oblasti audiovízie, rozhlasovej tvorby, kultúry, akademickej sféry a študentov, ktorí budú mať možnosť klásť naživo otázky priamo diskutujúcim.

Odborná diskusia sa bude venovať funkcii verejnoprávnych médií, rozdielom medzi verejnoprávnymi a štátnymi médiami, rôznym modelom verejnoprávnych médií v Európskej únii, ako aj zásadným pripomienkam k návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v kontexte Európskeho aktu o slobode médií.

Diskutujúci ozrejmia aj to, aké modely financovania verejnoprávnych médií existujú vo svete a aké sú ich riziká a výhody, prečo je dôležité, aby verejnoprávne médiá vstupovali do spoluprác a koprodukcií, čo je základom objektivity a vyváženosti spravodajského a publicistického vysielania verejnoprávnych médií a aká je úloha verejnoprávnych médií v čase množiacich sa dezinformácií.

Nevyhnú sa ani téme dozorných rád a regulačných orgánov a aké by mali byť ich právomoci, tomu, prečo je dôležitá dôveryhodnosť verejnoprávnych médií, čo ju pomáha budovať a čo ju naopak ohrozuje a tiež otázke zmeny RTVS na STaR a jej možných dopadoch.

Diváci budú môcť medzinárodnú odbornú diskusiu sledovať v stredu 10. apríla zo záznamu o 20.20 h na RTVS :24, o 22.10 h na Jednotke alebo si ju budú môcť vypočuť o 20.20 h vo vysielaní Rádia Slovensko. Rovnako bude možné diskusiu sledovať naživo na webe rtvs.sk.

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne