22.4 C
Bratislava
nedeľa, 16. júna 2024

Vášáryová, Korčok ani Müller si nenechali ujsť premiéru dokumentu „Tady Havel, slyšíte mě“?

Najčítanejšie

V bratislavskom kine CINEMAX Bory sa v pondelok 8. apríla 2024 uskutočnila premiéra českého dokumentárneho filmu Tady Havel, slyšíte mě?. Snímka režiséra Petra Jančárka vstupuje do kín vo štvrtok 11. apríla a predstavuje Václava Havla nielen ako osobnosť politických či kultúrnych dejín, ale aj ako obyčajného človeka v každodenných situáciách, navyše sužovaného zdravotnými problémami.

Časozberný dokument sleduje Havlove posledné roky a vytvára tak mnohovrstvový portrét, v ktorom prezident necháva filmárov nahliadnuť do zákulisia svojho života a odhaľuje rýdzo osobné momenty, ktoré sme doteraz na filmových plátnach ani televíznych obrazovkách nemali možnosť vidieť.

So zmyslom pre humor sa pritom zamýšľa nad svojím politickým odkazom aj univerzálnymi ľudskými otázkami. Ústredným motívom sú paralely medzi Havlovým životom a úspešnou hrou „Odcházení“, ktorej filmovú adaptáciu si tvorca vždy prial zrežírovať.

Snímku Tady Havel, slyšíte mě? si na slovenskú premiéru prišlo pozrieť viacero významných osobností spoločenského života. Pozornosť pútal prezidentský kandidát Ivan Korčok, ktorý sa premiéry zúčastnil s manželkou a synmi. Politička, aktivistka a herečka Magda Vášáryová prišla v sprievode dcéry Hany Lasicovej, úspešnej spisovateľky a scenáristky.

Nechýbalo viacero ďalších zástupcov politickej scény – prišiel František Mikloško s manželkou, Peter Weiss či Monika Kozelová. Tvorcov prišiel podporiť tiež moderátor Noro Mészároš alebo hudobník Richard Müller s partnerkou Vandou Wolfovou a synom Markusom.

Režisér Petr Jančárek uviedol premietanie v spoločnosti producenta Jiřího Konečného, koproducenta Michaela Kocába, PR manažérky Lucie Medkovej, fotografa Romana Franca a Doda Mikláša, zástupcu distribučnej spoločnosti Continental film, ktorá snímku do slovenských i českých kín prináša.

Richard_Muller, syn_Markus, Michael Kocab (zdroj: Continental film)
Magda Vasaryova, Hana Lasicova (zdroj: Continental film)
Petr Jancarek, Ivan Korcok, Jiri Konecny (zdroj: Continental film)

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne