17.5 C
Bratislava
nedeľa, 16. júna 2024

V sobotu 20. apríla sa uskutoční Špacírka po novomestskej Novej tržnici

Najčítanejšie

Ak sa chcete dozvedieť odpovede na otázky: “Ako vznikla v významná stavba, ktorá uzavrela podobu Trnavského mýta? Čo skrývajú útroby „červeného parníka“, a aký je výhľad z jeho strechy?“ Prihláste sa na tohtoročnú Špacírku po Novej Tržnici.

Obľúbená Špacírka po Novej tržnici, ktorou opäť sprevádza vlastivedný sprievodca Ivor Švihran, sa začne v sobotu 20. apríla o 10hod. Prihlásiť sa treba na adrese kultura@banm.sk, kapacita prehliadky je obmedzená. Aktivita je súčasťou presahov podujatia Otvorenie parku Račianske mýto v rámci Bratislavských mestských dní.

Mestská časť chystá okrem Špacírky i viaceré komunikačné aktivity propagujúce Novú Tržnicu, ktoré budú využívať nielen sociálne siete a časopis Hlas Nového Mesta, ale aj ďalšie dostupné komunikačné kanály. Cieľom je zvýšiť atraktivitu priestorov pre nájomcov a návštevníkov. Dlhodobo je prevádzka tržnice pre mestskú časť stratová.

„Prevádzka Novej tržnice je pre mestskú časť stratová, pretože príjmy od súčasných nájomcov nepokrývajú náklady na jej prevádzku. Mestská časť dopláca správcovi Tržnice Eko-Podnik VPS rozdiel medzi príjmami a nákladmi na mesačnú prevádzku budovy,“ uviedol pre Novomestský Večerník Adrián Potančok, poverený vedením referátu komunikácie MČ Nové Mesto.

V minulosti bol zavedený princíp zdieľania zisku z prevádzky Tržnice, ktorý sa rozdeľoval nielen v prospech mestskej časti Nové Mesto, ale aj v prospech Rače a Vajnor. Vzhľadom na dlhodobo zlú ekonomickú situáciu Tržnice nedochádza k vyplácaniu zisku z prevádzky budovy spomínaným mestským častiam. Náklady na prevádzku ale znáša len mestská časť Nové Mesto.

Počas tohto volebného obdobia boli v Tržnici realizované najmä drobné úpravy súvisiace s odstraňovaním nevyužiteľných stánkov – konštrukcií. Došlo k dôkladnému vyčisteniu priestorov Tržnice vrátane nevyužívaného suterénu. Ďalšie investície do budovy si vyžadujú vyššie finančné prostriedky, ich poskytnutie podlieha schváleniu v zastupiteľstve.

„V súčasnosti sa zameriavame najmä na zlepšenie estetického vzhľadu vnútorných priestorov a oslovujeme potenciálnych nájomcov či organizátorov kultúrno-spoločenských akcií, ktoré by sa mohli realizovať v Tržnici. Komplexná rekonštrukcia by si vyžadovala miliónové investície a tie mestská časť momentálne k dispozícii nemá,“ ozrejmil Adrián Potančok.

Nájomkyňa Zuzana Lučanová z Novej Tržnice uvádzala na sociálnej sieti Facebook v skupine Život v MČ Bratislava-Nové Mesto aktuálne zvýšenie nájomného o 100%, čo sa ale ukázalo ako nepravdivá informácia.

Zverejnený cenový výmer z 22. apríla 2022 ostáva naďalej v platnosti, pričom koncom roka 2023 došlo iba k úprave zásad nakladania s majetkom MČ BA-Nové Mesto, ktoré sa iba čiastočne dotýkali Novej tržnice.

„K úprave výšky platby jednotlivých nájomcov dochádza každoročne, príčinou sú predovšetkým zvyšujúce sa ceny energií. Predpokladáme, že aj aktuálne navýšenie súvisí s týmto dôvodom. Nejde však o navýšenie sumy o 100 %,“ doplnil pre Novomestský Večerník Adrián Potančok.

Mestská časť pod vedením starostu Matúša Čupku musí teraz v novom volebnom roku riešiť aj dlhy majiteľa kaviarne, ktorý svoj doubledecker odmieta spred Novej Tržníce odtiahnuť a naďalej i po ukončení prevádzky zaberá plochu pre viacero parkovacích miest na pozemku pred Novou Tržnicou v celkovej rozlohe 45 m2. Skončí sa to, ako s neslávne známou reklamnou obrazovkou na Novej Tržnici, ktorú mestská časť mohla odstrániť až po rozhodnutí súdu?

Príchod Bus Cafe v Novom Meste sprevádzali kontroverzné postupy. Na jeho prevádzke v mestskej časti pred Novou tržnicou sa v roku 2022 dohodli s majiteľom vicestarosta Branislav Filipovič a starosta Rudolf Kusý. > Čítajte viac

Bus Cafe pred Novou Tržnicou (autor foto: Marián Luha, Novomestský Večerník)

Nová tržnica bola vybudovaná podľa projektu významného slovenského architekta Ivana Matušíka, ktorý zomrel vo februári 2022 vo veku 91 rokov. Nová tržnica bola zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti Nové Mesto a bola zapísaná i do zoznamu pamätihodností mesta Bratislavy.

Ivan Matušík okrem Novej tržnice navrhol v Bratislave napríklad také významné stavby ako obchodné domy Prior, Slimák, alebo plaváreň Lafranconi. Bol jedným z najlepších slovenských architektov, laureátom Ceny Emila Belluša, dvojnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a nositeľom ocenenia CEZAAR.

Pozrite si fotoreportáž zo Špacírky po Novej Tržnici, ktorou naposledy sprevádzal vlastivedný sprievodca Ivor Švihran, 19. júla 2023:

Prečítajte si tiež:

Majiteľ kaviarne Bus Cafe Jaroslav Kurpel mestskej časti dlhuje za prenájom pred Novou Tržnicou a nereaguje na výzvy na odstránenie doubledeckera

 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne