21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Majiteľ kaviarne Bus Cafe Jaroslav Kurpel mestskej časti dlhuje za prenájom pred Novou Tržnicou a nereaguje na výzvy na odstránenie doubledeckera

Najčítanejšie

V júni v roku 2022 pribudla pred novomestskou tržnicou nová atrakcia, kaviareň v poschodovom londýnskom doubledeckeri Bristol z roku 1979, ktorú prevádzkoval bývalý televízny a rozhlasový moderátor Jaro „Okraj“ Kurpel od roku 2020 v „meste na Dunaji“ v Štúrove. Kvôli pandemickej situácii ale i rozchode so spolumajiteľom musel ale kaviareň presťahovať do svojho rodného mesta.

Príchod Bus Cafe v Novom Meste sprevádzali kontroverzné postupy. Na jeho prevádzke v mestskej časti pred Novou tržnicou sa v roku 2022 dohodli s majiteľom vicestarosta Branislav Filipovič a starosta Rudolf Kusý.

Keďže ale zákazníci v Bratislave o novú kaviareň nemali dostatočný záujem, bol Jaro Kurpel nútený už po roku, v auguste 2023 jej prevádzku pred Novou tržnicou ukončiť a jeho autobus musel tento priestor opustiť, malo sa tak stať do konca októbra 2023. K tomuto termínu jeho spoločnosť DOUBLEDECKER s.r.o. dlhovala novomestskej organizácii EKO podnik, ktorá zastrešuje prevádzku Novej Tržnice, sumu už 6 849 eur.

Kaviareň v londýnskom doubledeckeri s číslom X72 ukončila prevádzku pred Novou tržnicou 3. augusta 2023: „ Všetko má svoj začiatok i koniec. Tak sa to vraví. Aj projekt Bus cafe došiel do svojho cieľa. Veľmi ma teší, že na jeho konci bola oslava. Oslava Maťkových narodenín, ktorej sa popevkon „Veľa šťastia zdravia….“ neplánovane zúčastnili aj dve zákazníčky. Našej hŕstke verných zákazníkov som pri ich poslednej šálke kávy nič nepovedal. Nie že by som k nim nemal úctu. Len som nechcel, aby ich posledná návšteva mala nádych smútku. Hovorí sa, že s blízkymi by sme sa mali stretávať každý deň a užívať si ho. Lebo keď raz odídu, nech neľutujeme každú minútu, ktorú sme bez nich premárnili. A tak vás teda vyzývam… Choďte do svojej obľúbenej kaviarne, dajte si tam svoju kávu a zaplaťte ju dvakrát. Majiteľa to poteší a bude to tak trochu poďakovanie pre každú kaviareň, ktorá tu už nie je. Ďakujeme za všetky krásne chvíle s vami,“ uviedol Jaro Kurpel na sociálnej sieti.

Mestská časť pod vedením starostu Matúša Čupku musí teraz v novom volebnom roku riešiť dlhy majiteľa kaviarne, ktorý svoj doubledecker odmieta odtiahnuť a naďalej i po ukončení prevádzky zaberá plochu pre viacero parkovacích miest na pozemku pred Novou Tržnicou v celkovej rozlohe 45 m2. Skončí sa to, ako s neslávne známou reklamnou obrazovkou na Novej Tržnici, ktorú mestská časť mohla odstrániť až po rozhodnutí súdu?

„Mestská časť opakovane prostredníctvom EKO-Podniku VPS vyzýva majiteľa doubledeckera pred Novou tržnicou na jeho okamžité odstránenie. Majiteľ na výzvy doteraz nereagoval a autobus neodstránil. Rovnako nereagoval ani na exekučnú výzvu. S predmetným autobusom ako cudzím majetkom mestská časť nemôže nijako nakladať, ani ho na vlastné náklady odstrániť, a preto pripravujeme ďalšie právne kroky, ktoré povedú k jeho odstráneniu,“ uviedol aktuálne pre Novomestský Večerník Jakub Lazarčík z Referátu komunikácie MČ Nové Mesto. Majiteľ Bus Cafe Jaro Kurpel neragoval ani na naše otázky.

Problémy s prevádzkou kaviarne v poschodovom autobuse začali v Novom Meste hneď v úvode – neplánovane mu zvýšili nájom a zápasil s bezdomovcami

V Bratislave sa s mestskou časťou Nové Mesto za bývalého vedenia dohodol majiteľ londýnskeho doubledeckra najprv na mesačnom nájomnom vo výške 300 eur, ale po stretnutí s vtedajším starostom Rudolfom Kusým a jeho zástupcom Branislavom Filipovičom v čínskej reštaurácii na Kuchajde, musel pristúpiť na nové podmienky a platiť mesačne 589 eur a to i napriek už podpísanej zmluve s EKO podnikom, ako sa zdôveril ešte v júni 2022 Jaro „Okraj“ Kurpel šéfredaktorovi Bratislavského Večerníka.

Kurpela údajne chceli zamestnať za 400 eur mesačne na miestnom úrade, aby mu vykompenzovali zvýšenie nájmu o 290 eur, čo on ale odmietol. „Filipovič mi na druhom stretnutí navrhol, že ma za nejakých 400 eur utrasie na polovičák na úrad. Prehliadal som to. No na inom stretnutí s Kusým mi to sám Kusý navrhol tiež. Vraj aby sa vykompenzovali moje zvýšené náklady. Na rovinu som mu povedal, že to smrdí ako úplatok a že si to radšej zaplatím zo svojho,“ uviedol v tom čase Jaro Kurpel.

„Podpísali zmluvu a teraz chcú viac peňazí, pretože vraj by to bolo podozrivo málo. Tak navrhli navýšenie o 100 percent, čiže o cca 300 eur a ponúkli mi, že ma zamestnajú na polovičný úväzok za 400 eur, aby mi vykompenzovali navýšenie nájmu,“ doplnil Jaro Kurpel.

„Na stretnutí sa hovorilo o umiestnení autobusu, aj to že sa voľakedy poznali so starostom a že chcel voľakedy robiť pre mestskú časť, zhodli sme sa, že by to nebolo vhodné vzhľadom na jeho záujem prenájmu plochy pri Tržnici, kde chce prevádzkovať Bus cafe,“ potvrdil nám 7. júna 2022 stretnutie Branislav Filipovič pre Novomestský Večerník. Rudolf Kusý, ani jeho hovorca Ján Borčin ale na naše otázky v júni 2022 nereagovali. > Čítajte viac 

Nejaký čas ponúkal Jaro Kurpel svoj doubedecker na stránke bazoš.sk na mesačný prenájom za 2 000 eur, údajne prípadne i predaj, za sumu 30 tisíc eur, ide o nepojazdný dobledecker Bristol kompletne prerobený na kaviareň. Ceny podobných, ale pojazdných dobledeckerov sa pohybujú podľa zverejnených ponúk aj vo výške 74 tisíc eur.

Aktuálne Jaro Kurpel 12. apríla zverejnil nový inzerát: „Predám originálny anglický double decker Bristol z roku 1979. Je prerobený na gastroprevádzku. Posledné 4 roky fungoval ako kaviareň. Má prípojku na elektrinu, vlastné elektrické rozvody. Má prípojku na vodu a kanalizáciu. Má dve staršie klimatizačné jednotky, pred štyrmi rokmi prešiel čiastočnou renováciou (čalúnené sedačky, závesy na mieru a podobne). Bus ako taký je technicky kompletný, dal by sa spojazdniť. Predávam ho bez gastro zariadení. Len vážny záujem.“

Z predaja by mohol prípadne uspokojiť pohľadávky voči mestskej časti a vyhnúť sa tak súdnemu sporu. Ak by ste mali o kúpu doubledeckera záujem skúste kontaktovať jeho majiteľa prostredníctvom správy na Facebookovej stránke Bus cafe, alebo telefónnom čísle uvedenom v inzeráte na portáli Bazoš.sk.

Rodený Bratislavčan Jaro „Okraj“ Kurpel, ktorý z rádia Viva Metropol odišiel v roku 2015 pre nevyplatený honorár 3444 eur svoj doubledecker predtým prevádzkoval od roku 2020 v „meste na Dunaji“ v Štúrove.

Problémy mala prevádzka ale už v Štúrove. Podľa účtovnej závierky zverejnenej na Finstat.sk za rok 2020 mala prevádzkovú stratu vo výške -11 719 eur, pri tržbách vo výške len 13 334 eur.

Spomienkové fotografie na Bus cafe nájdete na > sociálnej sieti.

Jaro Kurpel naposledy pôsobil ako redaktor a moderátor v ružinovskej televízii TVR, ale v minulosti pôsobil ako moderátor vo Fun rádiu, neskôr v rádiu Hey, v internetovom rádiu Rock Jam Radio, aby napokon zakotvil aj v neslávne známom rádiu Viva Metropol, ktoré nevyplácalo honoráre moderátorom. Okrem toho pôsobil aj v tv.sme.sk, moderoval žrebovanie číselných lotérii štátnej lotérie a pracoval aj vo väčšine bratislavských regionálnych televízií DTV, TD, TVR a TVNM. > Čítaj viac

Prečítajte si tiež:

V sobotu 20. apríla sa uskutoční Špacírka po novomestskej Novej tržnici

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne