21 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Atrakcia pred Novou tržnicou končí. Londýnsky doubledecker „Bus cafe“ do konca októbra odtiahnu z Nového Mesta

Najčítanejšie

Minulý rok pribudla pred novomestskou tržnicou nová atrakcia, kaviareň v poschodovom londýnskom doubledeckeri Bristol, ktorú prevádzkoval bývalý televízny a rozhlasový moderátor.

Rodený Bratislavčan Jaro „Okraj“ Kurpel, ktorý z rádia Viva Metropol odišiel v roku 2015 pre nevyplatený honorár 3444 eur svoj doubledecker prevádzkoval od roku 2020 v „meste na Dunaji“ v Štúrove. Kvôli pandemickej situácii presťahoval svoj doubledecker do rodného mesta v júni 2022.

Keďže ale zákazníci v Bratislave o novú kaviareň nemali dostatočný záujem, bol Jaro Kurpel nútený v auguste 2023 jej prevádzku pred Novou tržnicou ukončiť a jeho autobus musí tento priestor opustiť do konca októbra. Aktuálne jeho spoločnosť DOUBLEDECKER s.r.o. dlhuje novomestskej organizácii už 6 849 eur.

Zmluva o nájme nebytových priestorov medzi EKO – podnikom VPS a spoločnosťou DOUBLEDECKER, s.r.o., v ktorej je jedným z konateľov Jaroslav Kurpel, bola uzavretá 2. júna 2022 a to na dobu určitú – do 31. mája 2024. Konateľ spoločnosti však informoval EKO – podnik VPS, že na základe vzniknutej situácie, ktorá nezodpovedá požadovaným hospodárskym výsledkom prevádzky na tomto mieste, nemá záujem pokračovať v zmluvnom vzťahu, ktorý sa týka prenájmu časti pozemku v celkovej rozlohe 45 m2 pred Novou tržnicou. K tomuto rozhodnutiu, podľa slov konateľa, prispela aj skutočnosť, že podnik bol na tomto mieste aj niekoľko krát poškodený,“ uviedla pre Novomestský Večerník riaditeľka kancelárie starostu Nového Mesta Katarína Michalková.

Kaviareň v londýnskom doubledeckeri s číslom X72 ukončila prevádzku pred Novou tržnicou 3. augusta: „ Všetko má svoj začiatok i koniec. Tak sa to vraví. Aj projekt Bus cafe došiel do svojho cieľa. Veľmi ma teší, že na jeho konci bola oslava. Oslava Maťkových narodenín, ktorej sa popevkon „Veľa šťastia zdravia….“ neplánovane zúčastnili aj dve zákazníčky. Našej hŕstke verných zákazníkov som pri ich poslednej šálke kávy nič nepovedal. Nie že by som k nim nemal úctu. Len som nechcel, aby ich posledná návšteva mala nádych smútku. Hovorí sa, že s blízkymi by sme sa mali stretávať každý deň a užívať si ho. Lebo keď raz odídu, nech neľutujeme každú minútu, ktorú sme bez nich premárnili. A tak vás teda vyzývam… Choďte do svojej obľúbenej kaviarne, dajte si tam svoju kávu a zaplaťte ju dvakrát. Majiteľa to poteší a bude to tak trochu poďakovanie pre každú kaviareň, ktorá tu už nie je. Ďakujeme za všetky krásne chvíle s vami,“ uviedol Jaro Kurpel na sociálnej sieti. 

V polovici augusta 2023 ponúkal Kurpel na inzertnom portáli Bazoš.sk na prenájom Bus cafe za 2 tisíc eur mesačne, ale prenajať sa mu ho asi nepodarilo. Aktuálne sa totiž Okraj, ako ho prezývajú, živí ako redaktor v ružinovskej televízii TVR. „Aktuálne, DOUBLEDECKER s.r.o. dlhuje EKO – podniku VPS 6 849 eur. Spoločnosť naposledy uhradila splátku v mesiaci máj tohto roku. EKO – podnik VPS očakáva, že nájomca uhradí zvyšnú dlžnú sumu do konca tohto mesiaca,“ uviedla pre Novomestský Večerník riaditeľka kancelárie starostu Nového Mesta Katarína Michalková.

Problémy s prevádzkou kaviarne v poschodovom autobuse začali v Novom Meste hneď v úvode – neplánovane mu zvýšili nájom a zápasil s bezdomovcami

V Bratislave sa s mestskou časťou Nové mesto za bývalého vedenia dohodol majiteľ londýnskeho doubledeckra najprv na mesačnom nájomnom vo výške 300 eur, ale po stretnutí s vtedajším starostom Rudolfom Kusým a jeho zástupcom Branislavom Filipovičom v čínskej reštaurácii na Kuchajde, musel pristúpiť na nové podmienky a platiť mesačne 589 eur a to i napriek už podpísanej zmluve s EKO podnikom, ako sa zdôveril ešte v júni 2022 Jaro „Okraj“ Kurpel šéfredaktorovi Bratislavského Večerníka.

Kurpela údajne chceli zamestnať za 400 eur mesačne na miestnom úrade, aby mu vykompenzovali zvýšenie nájmu o 290 eur, čo on ale odmietol. „Filipovič mi na druhom stretnutí navrhol, že ma za nejakých 400 eur utrasie na polovičák na úrad. Prehliadal som to. No na inom stretnutí s Kusým mi to sám Kusý navrhol tiež. Vraj aby sa vykompenzovali moje zvýšené náklady. Na rovinu som mu povedal, že to smrdí ako úplatok a že si to radšej zaplatím zo svojho,“ uviedol v tom čase Jaro Kurpel.

„Podpísali zmluvu a teraz chcú viac peňazí, pretože vraj by to bolo podozrivo málo. Tak navrhli navýšenie o 100 percent, čiže o cca 300 eur a ponúkli mi, že ma zamestnajú na polovičný úväzok za 400 eur, aby mi vykompenzovali navýšenie nájmu,“ doplnil Jaro Kurpel.

„Na stretnutí sa hovorilo o umiestnení autobusu, aj to že sa voľakedy poznali so starostom a že chcel voľakedy robiť pre mestskú časť, zhodli sme sa, že by to nebolo vhodné vzhľadom na jeho záujem prenájmu plochy pri Tržnici, kde chce prevádzkovať Bus cafe,“ potvrdil nám 7. júna 2022 stretnutie Branislav Filipovič pre Novomestský Večerník. Rudolf Kusý, ani jeho hovorca Ján Borčin ale na naše otázky v júni 2022 nereagovali.

Svoj Bus cafe presťahoval Jaro Kurpel zo Štúrova do Bratislavy pred Novú tržnicu pri zrušenej pivárni Pezinský sud vo večerných hodinách dňa 15. júna 2022. Pôvodne mal ale z EKO podnikom dohodnuté iné miesto – z druhej strany Novej tržnice pri platanoch:

repro foto: FB/Bus cafe/Jaro Kurpel

Umiestnenie takejto prevádzky v exteriéri je ale vždy naviazané na prístup k inžinierskym sieťam (voda, elektrika, či odpad). Pri umiestnení prevádzky napr. pri platanoch, by bola podľa informácií Novomestského Večerníka realizácia pripojení na inžinierske siete finančne aj technicky náročná. Preto toto miesto pre Bus cafe nikdy asi nebolo reálne.

Spoločnosť DOUBLEDECKER, s.r.o. mala podľa novej zmluvy za prenájom mesačne uhrádzať až 589 eur, namiesto pôvodne avizovaných cca 300 eur. Zmluva o nájme priestoru pred Novou tržnicou bola podpísaná 2. júna 2022, na dobu určitú – do 31. mája 2024.

Časom však Kurpel zistil, že o atrakciu – kaviareň v poschodovom londýnskom autobuse nie je veľký záujem zo strany Bratislavčanov a tiež, že okolie Novej tržnice obľubujú bezdomovci, ktorí údajne pravidelne obťažovali jeho zákazníkov a tiež poškodili jeho autobus. Koncom januára 2023 mu údajne mali ukradnúť kábel napájania a dočasne musel prevádzku uzatvoriť, v októbri 2022 mu poškodili svetlomet, plechy karosérie, či osvetlenie slnečníkov.

V skutočnosti tých problémov mal ale Bus cafe viac, napríklad vstavaná klimatizácia nebola schopná interiér autobusu vychladiť vo vysokých horúčavách a museli skrátiť prevádzkové hodiny počas dňa od 7:00 do 14:00h.

Predtým mali tiež napr. otvorené do 18tej, ale upravili otváracie hodiny – len od štvrtka do nedele. Zákazníci si preto nemohli navyknúť na pravidelné pitie kávy na tomto na mieste a novú kaviareň si preto neobľúbili. Pôvodné, pre zákazníka „ľahko zapamätateľné“ otváracie hodiny boli od 8 do18 hod od pondelka do soboty.

Rodený Bratislavčan Jaro „Okraj“ Kurpel, ktorý z rádia Viva Metropol odišiel v roku 2015 pre nevyplatený honorár 3444 eur svoj doubledecker predtým prevádzkoval od roku 2020 v „meste na Dunaji“ v Štúrove.

Problémy mala prevádzka ale už v Štúrove. Podľa účtovnej závierky zverejnenej na Finstat.sk za rok 2020 mala prevádzkovú stratu vo výške -11 719 eur, pri tržbách vo výške len 13 334 eur.

Spomienkové fotografie na Bus cafe nájdete na > sociálnej sieti.

Jaro Kurpel aktuálne pôsobí ako redaktor a moderátor v ružinovskej televízii TVR, ale v minulosti pôsobil ako moderátor vo Fun rádiu, neskôr v rádiu Hey, v internetovom rádiu Rock Jam Radio, aby napokon zakotvil aj v neslávne známom rádiu Viva Metropol, ktoré nevyplácalo honoráre moderátorom. Okrem toho pôsobil aj v tv.sme.sk, moderoval žrebovanie číselných lotérii štátnej lotérie a pracoval aj vo väčšine bratislavských regionálnych televízií DTV, TD, TVR a TVNM. > Čítaj viac 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne