26.3 C
Bratislava
utorok, 25. júna 2024

RTVS si pripomenie významné životné jubileum výnimočnej slovenskej herečky Zdeny Studenkovej v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

Najčítanejšie

V nedeľu 19. mája 2024 oslávi herečka Zdena Studenková životné jubileum 70 rokov. Túto výnimočnú osobnosť slovenskej kultúry si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní nielen zlatou televíznou klasikou, ale tiež premiérovými programami, rozhovormi a rozhlasovými hrami. V sobotu 18. mája o 20.10 h ponúkne Dvojka v premiére dokument Zdena Studenková – sila a krehkosť dokumentaristu Juraja Lehotského.

Zdena Studenková patrí jednoznačne k najvýraznejším predstaviteľkám svojej hereckej generácie. Hoci jej umelecká kariéra začala štúdiom fotografie na ŠUP-ke, a dokonca ani VŠMU údajne nebolo jej prvou voľbou vysokej školy, čaru herectva napokon definitívne podľahla a po krátkom pôsobení na Novej scéne sa v roku 1978, teda rok po absolutóriu na VŠMU, ocitá v súbore Činohry SND.

Zdena Studenková už počas štúdia na VŠMU dostávala veľké úlohy v divadle a televízii. Účinkovala v desiatkach filmov. Hrala aj v mnohých televíznych inscenáciách a seriáloch a rozhlasových hrách. Diváci ju môžu vidieť v televíznych projektoch na Slovensku aj v Česku. Vyšiel jej hudobný album Dotyky noci. Práve v nedeľu 19. mája 2024 oslávi táto výrazná osobnosť slovenskej kultúry svoje životné jubileum – 70 rokov.

Jednotka

Jednotka venuje priestor nezameniteľnej herečke Zdene Studenkovej už vo štvrtok 16. mája o 20.30 h v premiére obľúbenej zábavnej relácie Hit roka, v ktorej sa herecká legenda tentokrát predstaví ako špeciálny hosť moderátora Jána Žgravčáka. Reprízu Hitu roka uvidia diváci v sobotu o 22.35 h.

V nedeľu 19. mája o 17.10 h ponúkne divákom Jednotka reprízu relácie Boli sme pri tom, v ktorej budú na veľké zábavné a silvestrovské programy, pri ktorých televízia rada siahala do bohatého hereckého koša Slovenského národného divadla spomínať Zdena Studenková a Jozef Vajda.

Dvojka

Dvojka venuje Zdene Studenkovej celý sobotný večer. O 20.10 h sa diváci môžu tešiť na premiéru dokumentu Zdena Studenková – sila a krehkosť dokumentaristu Juraja Lehotského.

Divákom priblíži, ako známa herečka prežívala detstvo v Mierovej kolónii a aj napriek všetkým úskaliam si spomína na toto obdobie s láskou najmä k babičke a mame, na ktorú sa upla, keď jej otca ako deväťročnej zatvorili do väzenia. Spomína na štúdium na strednej škole umeleckého priemyslu ŠUP, aj na stretnutie s Jozefom Budským, na prijímačkách na VŠMU.

Prezradí aj tajomstvá o svojich láskach osobného aj divadelného života, ktorý je pre ňu, ako herečku, najviac inšpiratívny a obohacujúci. Otvorene sa zdôverí o svojich manželstvách, partnerstve aj vzťahu s dcérou o tom, čo je pre ňu návod na to, ako správne žiť, ako sa nebáť, ako si vybojovať svoje miesto, ako sa vedieť o seba postarať, ako sa postarať o ostatných….aj o svojom zmierení sa s možnou smrťou, z ktorej strach nemá.

Následne o 21.00 h ponúkne Dvojka televízny film Najatý klaun, nakrútený podľa novely slovenského klasika Júliusa Barča-Ivana, Cesta ďaleká je sugestívnym príbehom gazdu Cabana, ktorý sa ocitá na životnej križovatke. O 22.25 h odvysiela Dvojka záznam z divadelného predstavenia LENI, autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka v hlavnej úlohe práve s nezameniteľnou Zdenou Studenkovou. Leni je o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí.

Legendárneho moderátora Johnnyho Carsona, ktorého „The Tonight Show Starring Johnny Carson“ patrila tridsať rokov k najsledovanejším talkshow Ameriky, a kontroverznej Leni Riefenstahlovej, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera. Je rok 1974, Johnny je na vrchole kariéry a Leni v Amerike predstavuje svoj prvý dokončený projekt od porážky Nemecka, knihu fotografií z Afriky – Last of Nubu. Johnny však vie, čo jeho divákov zaujíma viac ako umenie. Lenina minulosť sa stáva hlavnou témou.

Rádio Slovensko

V nedeľu 19. mája, v deň životného jubilea známej slovenskej herečky, odvysiela Rádio Slovensko o 13.40 h profil Zdeny Studenkovej. Následne o 16.35 h sa rozhlasoví poslucháči môžu tešiť na rozhovor s touto hereckou legendou. Začiatkom júna bude Zdena Studenková hostkou Nory Gubkovej v poslucháčsky obľúbenej relácii Hosť Rádia Slovensko.

Rádio Devín

Rádio Devín oslávi 70. narodeniny Zdeny Studenkovej v sobotu 18. mája o 22.00 h reláciou Medzi hlasmi a v nedeľu 19. mája o 19.00 h odvysiela rozhlasovú hru Falošné dôvernosti. Práve v tejto rozhlasovej hre stvárnila jednu z jej výrazných charakterových rolí. Jej Araminta v adaptácii slávnej divadelnej hry osvietenského dramatika Pierra Marivauxa nadväzujúceho vo svojej komediálnej spisbe na tradíciu Moliéra, však neskĺzava k prvoplánovej fraškovitosti, ale tak ako je to i Marivauxovi-osvietencovi vlastné, pod zdanlivou ľahkosťou žánru i zápletky objavuje podtexty presahujúce dobové moralizovanie.

Rádio Litera

Hlas jubilujúcej herečky Zdeny Studenkovej bude znieť vo vysielaní Rádia Litera každých 10 hodín od 14. do 20. mája. Poslucháči si budú môcť vypočuť rozhlasovú hru oceňovanej poľskej autorky Krystyny Choloniewskej, ktorá tento rok oslavuje rovnako 70. narodeniny. V hre s názvom BEHÁM vystupujú pozoruhodné postavy – Hlas, Ozvena, Nikto či Anonymná žena. V réžii Rie Paldiovej sa v hlavnej úlohe predstaví práve Zdena Studenková. Rozhlasovú hru BEHÁM odvysiela Rádio Litera v týchto dňoch a časoch:

v piatok 17. mája – 6:35 h., 16:35
v sobotu 18. mája – 2:35, 12:35, 22:35
v nedeľu 19. mája – 8:35, 18:35
v pondelok 20. mája – 2:35, 12:35, 22:35

Zdena Studenková vo filmovom portréte „Sila a krehkosť“ dokumentaristu Juraja Lehotského, ktorý si môžete pozrieť v nedeľu 19.5. o 20:10 na Dvojke

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne