26.3 C
Bratislava
utorok, 25. júna 2024

Vo Vajnorských viniciach si uctili patróna vinohradníkov Sv. Urbana

Najčítanejšie

Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis pokračuje vo vytváraní vinice a ovocného sadu priamo v časti ich komunitného vajnorského vinohradu Široké. V tomto vinohrade sa v sobotu 25. mája uskutočnil 4. ročník podujatia, ktoré si uctilo pamiatku patróna všetkých vinohradníkov.

Nielen vinohradníci, ale i vinári a debnári sa obracajú modlitbou k Svätému Urbanovi a žiadajú, aby im doprial dobrú úrodu a ochranu pred mrazmi a nepriaznivým počasím, 25. máj je preto pre nich veľkým sviatkom.

Už po stáročia prosili vinohradníci sv. Urbana, aby chránil ich vinice pred nepriaznivým počasím a doprial im hojnú úrodu. Jeho sochu umiestňujú vinohradníci neďaleko ciest vedúcich do viníc. V sobotu ju umiestnili i pred pódium na ktorom vystupovali s kultúrnym programom členovia Vajnorského okrášľovacieho spolku.

Sadenie vínnej révy a pestovanie viniča má vo Vajnoroch dlhú tradíciu. Cieľom Vajnorského vinohradníckeho spolku – Via Vitis je napomáhať trvalému rozvoju vinohradníctva a vinárstva ako súčasti prírodného, kultúrneho a historického dedičstva. Spolok vznikol v roku 2021, ako pokračovateľ Vajnorského vinohradníckeho spolku založeného v roku 2003.

„My tu máme komunitný vinohrad, kde sa snažíme naviesť na komunitné akcie Vajnorákov a robíme tu dobrovoľnícke aktivity, prídu celé firmy, veľa ľudí, prídu nám pomáhať s vinohradom, pretože všetko tu robíme ručne, bio obrábaním, nepoužívame žiadne chemické agresívne postreky, nemáme ani traktor, ani veľké mechanizmy, takže preto vždy uvítame každý ruku,“ uviedol pre Vajnorský Večerník Milan Kodnár, predseda Vajnorského vinohradníckeho spolku – Via Vitis a doplnil:

„Kolektívy sem chodia veľmi radi, pretože je tu vytvorený priestor kde si vedia posedieť, vedia si opiecť niečo, špekáčiky, sú tu ohniská a takisto keď náš požiadajú vieme im pripraviť koštovku vina, alebo v spolupráci s poľovníckym spolkom aj gulášik. Vinohrad nám dnes prináša aj takéto iné, komunitné zážitky a sme radi že vieme týmto ľudom predstaviť Vajnory. V minulosti delegácie keď pristávali, pristávali vo Vajnoroch na letisku, kde ich vítali Vajnoráci v krojoch, takže Vajnory mali veľmi dobre zapísané. Dnes bohužiaľ vedia kde je Bratislava, ale že sú tu aj Vajnory sa ako keby z tej mysle vytratilo. Často vidím, že tí dobrovoľníci to majú aj ako psycho hygienu, my ich tu liečime, ono to síce vyzerá že je to ťažká práca, ale sú to väčšinou ľudia ktorí sedia za počítačmi, sú to ľudia ktorí sedia v kanceláriách, a ten pohyb na tom vzduchu je fakt taká psycho hygiena – oddych.“

Vajnorský okrášľovací spolok vytvoril kultúrny program

Členovia Vajnorského okrášľovacieho spolku spríjemnili sobotné popoludnie návštevníkom vinohradu spevom. Oba spolky primárne spolupracujú s miestnymi obyvateľmi, mestskou časťou, klubmi a spolkami a podporujú aktivity smerujúce k zlepšeniu životného prostredia. Vajnorský okrášľovací spolok funguje od roku 2004.

„V rámci roka je Urban, veľmi dôležitý svätý, lebo je patrón vinohradníkov a hovorilo sa že zmrznutí boli traja, Pankrác, Servác, Bonifác, potom bola Žofia, vypíjala víno a Urban ho dopíjal, keď náhodou mrzlo aj na Urbana, takže bol posledný zmrznutý,“ prezradil pre Vajnorský Večerník Ivan Štelár, predseda Vajnorského okrášľovacieho spolku.

Každý zvyk, tradícia má svoju ľudovú pieseň alebo niečo špecifické, všetci členovia Vajnorského okrášľovacieho spolku používajú vlastné historické kroje, viaceré majú viac ako 100 rokov.

Želaním predsedu spolku Ivana Štelára je aby viac mladých ľudí prejavilo záujem o folklór a zapájali sa do činnosti Vajnorského okrášľovacieho spolku, ktorý sa stretáva v Dome kultúry vo Vajnoroch každý týždeň v pondelok a vo štvrtok. Ak by sa vám to páčilo, tak sa môžete prísť pozrieť.

„Vajnory vždy mali nejaký folklór, nebol síce tak organizovaný, ale potom sa nám žiadalo, ktorí sme takí prívrženci, alebo náturisti, sme sa dali do tohto spolku, baví nás tancovanie, baví nás spievanie, aj reč sa snažíme zachovávať v nejakých tých replikách, aj tie piesne ktoré spievame sú v nárečí. Je nám smutno, lebo mali sme aj tanečníkov, ale my sme už staršia generácia, chýbajú nám, nejako sa nám to nedarí zorganizovať aby k nám prišli mladi, lebo najhoršie je, že sme pri Bratislave pridružení a tu je veľa príležitosti a tí mladi majú žiaľ folklór v tých zadných radoch,“ uviedol Ivan Štelár.

Oba spolky participovali i na kreatívnom riešení známeho nápisu Vajnory, ktorý sa nachádza v centre Vajnôr. Vajnorský okrášľovací spolok skrášlil písmeno „O“, ktoré znázorňuje symbol Dožiniek, dožinkový veniec a Vinobranie, veniec z hrozna.

Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis participoval na písmene „J“, kde dali ideový nápad a písmeno namaľovala Erika Surányiová, manželka jedného z členov spolku.

Najbližší sused, Račania majú v pláne vytvoriť podobný nápis pri parku J. M. Hurbana. > Čítaj viac

Viac článkov o mestskej časti Vajnory nájdete na Vajnorskom Večerníku. 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne