20 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

RTVS pripravila špeciálne rozhlasové aj televízne vysielanie s titulom „Verejnoprávnosť má zmysel“

Najčítanejšie

RTVS sa rozhodla v súvislosti s aktuálnou situáciou priblížiť divákom dôležitosť a prácu verejnoprávnych médií aj prostredníctvom pohľadu do zákulisia. Vo štvrtok 13. júna preto pripravila špeciálne rozhlasové aj televízne vysielanie s titulom „Verejnoprávnosť má zmysel“.

RTVS :24 sa bude vo štvrtok 13. júna venovať téme verejnoprávnosti a zákulisiu spravodajstva a publicistiky už od rána. Téma bude rezonovať v Ranných správach o 7.00 h. Následne sa od 10.00 h každú hodinu po spravodajskom bloku naživo prihlási moderátor Marek Gudiak s hosťami, ktorí priblížia jednotlivé pracovné zložky a výrobu relácií nielen v spravodajstve a publicistike. Vyspovedá nielen tváre známe z obrazoviek, ale aj pracovníkov, ktorých diváci bežne nemajú možnosť vidieť.

Jednotka sa k projektu pripojí v spoločnom vysielaní s RTVS :24 v rámci Ranných správ, Správ o 12.00 a Správ o 16.00. Téma verejnoprávnosti však bude rezonovať aj v Dámskom klube o 12.25 h, v ktorom Soňa Müllerová a Karin Majtánová privítajú intendantku Rádia_FM Janku Imrichovú.

Dvojka si dôležitosť verejnoprávnych médií pripomenie o 21.35 h premiérou dokumentárneho filmu Rádio Devín: V dotyku s kultúrou, ktorý je pestrou mozaikou výpovedí moderátorov, hudobných redaktorov, hudobných režisérov, zvukových majstrov, dramaturgov a režisérov Odboru slovesného obsahu, no nechýbajú ani dirigent, speváčka, výtvarník, poetka či herci. Po dokumentárnej premiére o 22.35 h ponúkne Dvojka divákom v repríze za sebou dve epizódy relácie SK Dejiny venované histórii Slovenského rozhlasu a práci jednotlivých redakcií.

Rádio Slovensko sa bude vo štvrtok 13. júna venovať výnimočnému vzťahu verejnoprávnych médií a poslucháčov. Téma verejnoprávnosti bude zvýraznená zvukmi z rozhlasového archívu, napríklad keď Rádio Slovensko priblížilo let prvého slovenského kozmonauta, keď bolo pri víťazstve domácich hokejistov na majstrovstvách sveta, ale aj keď sa redaktori s mikrofónom ocitli pred hlavňami okupačných tankov v roku 1968.

Hosťom Rádia Slovensko bude televízna osobnosť, moderátor Ľubo Bajaník. Anna Vargová v relácii Otvorene privíta prvého rozhlasového riaditeľa po páde totality Vladimíra Štefka, ktorý vo svojej funkcii ustanovoval verejnoprávnosť Slovenského rozhlasu. V rámci prúdového vysielania zaznejú príspevky o tom, kto je elita, komu ľudia veria a ako v súčasnosti selektujú informácie.

V relácii Svet hudby Roman Bomboš ponúkne profily domácich interpretov, ktorí svoje prvé nahrávky realizovali v rozhlasových štúdiách, a pre ktorých bolo práve rozhlasové vysielanie štartom ich úspešnej kariéry.

Rádio Regina Západ sa vo štvrtok 13. júna v štyroch krátkych vstupoch poslucháčov upozorní na programy s prvkami verejnoprávnosti, napríklad na reláciu Zvony nad krajinou, ktorá už roky systematicky mapuje život dedín na západe, východe aj v strede Slovenska.

V rubrike Dotyky sa bude Rádio Regina venovať ľuďom s rôznymi znevýhodneniami, ktorí unikajú záujmu iných médií, no ich životné príbehy a práca si zaslúžia mediálnu pozornosť. Herec Peter Sklár vysvetlí ako chápe verejnoprávnosť on.

Jeho hlas je spojený s rozhlasom od ranného detstva, ako detský herec začal účinkovať už vo svojich jedenástich rokoch. Herečka Zuzana Tlučková sa zamyslí nad postavením verejnoprávneho vysielania v súčasnosti, keď sú k dispozícii aj rôzne iné alternatívy.

Rádio Regina Stred prinesie vo svojom štvrtkovom vysielaní rozhovor s dlhoročnou televíznou a rozhlasovou moderátorkou, riaditeľkou banskobystrického štúdia STV, intendantkou Dvojky, v súčasnosti členkou Rady RTVS, Martou Gajdošíkovou.

Tá porozpráva o svojich bohatých skúsenostiach pôsobenia vo verejnoprávnom médiu v špecifických regionálnych podmienkach. Rádio Regina Stred priblíži poslucháčom aj náročnú prácu regionálnych spravodajcov i redaktorov publicistiky.

Rádio Regina Východ vo štvrtok 13. júna svojim poslucháčom priblíži prácu redaktorov a redaktoriek rozhlasovej časti RTVS Košice, ktorí tvoria programy pre Rádio Regina Východ, Rádio Devín, Rádio Patria i Rádio Slovensko.

Rádio Regina Východ odvysiela publicistické témy napr. aj o tom, ako si všíma zraniteľných a nenápadných, ako upozorňuje na potrebu zachovávať tradície, prečo monitoruje prácu miestnej a regionálnej samosprávy, či regionálny šport a akým spôsobom podporuje domácu a pôvodnú tvorbu. Program doplnia výpovede spolupracovníkov košického štúdia RTVS z rôznych oblastí spoločenského života z východného Slovenska.

Rádio Devín sa bude 13. júna venovať programovej podpore nového dokumentárneho filmu s názvom Rádio Devín: Dotyk s kultúrou, ktorý práve vo štvrtok o 21.35 h premiérovo odvysiela televízna Dvojka. V dotyku s kultúrou v rannom Ladení o 8.20 h bude hosťom moderátorky Jarmily Vitovičovej režisér Adam Hanuljak.

Rádio Devín okrem toho ponúkne svojim poslucháčom na ploche moderovaného bloku v rannom i popoludňajšom Ladení krátke rozhovory s tvorcami, ktorí spolupracujú s rádiom a bude sa pýtať na to ako vnímajú verejnoprávne momenty vo vysielaní tejto rozhlasovej programovej služby.

Rádio_FM upriami, vo štvrtok 13. júna, pozornosť svojich poslucháčov predovšetkým na domácu hudobnú tvorbu, ktorej objavovaniu a podpore sa dlhodobo venuje. Nebudú chýbať ani redaktorsky spracované príspevky o význame verejnoprávnych médií.

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne