Na nádvorí druhej najstaršej budovy v Rači, Koloničovej kúrie, sa v pondelok 24. júna o 15-tej hodine uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy, ktorá opisuje históriu štyroch račianskych kostolov. Výstavu „Račianske kostoly a ich unikáty“ obohatila svojim odborným komentárom vlastivedná sprievodkyňa a členky Račianskeho muzeálneho spolku Mária Hatalová.
Ak ste výstavu v pondelok nestihli, budete si ju môcť pozrieť ešte počas najbližšieho víkendu 29.-30. júna v Červenej lisovni v budove Nemeckého kultúrneho domu v rámci výstavy pod poetickým názvom „O čom rozprávajú vinohrady.“ V budúcnosti, po plánovanej celkovej rekonštrukcii budovy Koloničovej kúrie, sa v nej budú nachádzať už stále expozície.
Vernisáže na nádvorí sa okrem dvoch desiatok návštevníkov zúčastnili aj vicestarosta Róbert Pajdlhauser, starosta Rače Michal Drotován, farár Evanjelickej cirkvi Rastislav Hargaš a za usporiadateľský Račiansky muzeálny spolok jeho predsedníčka Jana Maníková, známa vlastivedná sprievodkyňa Mária Hatalová, reštaurátor Aleš Šilberský a sučka Celestína 🙂
V Rači majú štyri kostoly, Evanjelický kostol na Alstrovej ulici č. 39, Katolícky farský Kostol sv. Filipa a Jakuba na Alstrovej ulici č. 121, Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov na cintoríne na Detvianskej ulici č. 35 v Starej Rači a Katedrálu sv. Šebastiána na Peknej ceste č. 2 v Krasňanoch.
História kostola Evanjelickej cirkvi, ktorej farár Rastislav Hargaš bol na vernisáži osobne prítomný, pôvodne klasicistického kostola, siaha až do roku 1835, po tom čo sa v roku 1834 osamostatnila račianska evanjelická obec od bratislavskej evanjelickej obce. Dejiny evanjelickej cirkvi v Rači ale siahajú omnoho hlbšie až do 2. polovice 16. storočia.
Staviteľom kostola bol Bohumil Pendl z Bratislavy. Kostol bol postavený za 9 mesiacov a náklady na stavbu boli 14 447 florenov. Pôvodný kostol bol ale postavený bez veže, tá pribudla až v roku 1905 za pôsobenia Otta Schulzeho. Viac informácií nájdete aj v knihe z pera Ľudovíta Havloviča „Rača Z dejín a pamiatok obce,“ ktorá je dostupná v Račianskom muzeálnom spolku.
Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku.
Pozrite si krátky film Račianskeho Večerníka z vernisáže výstavy „Račianske kostoly a ich unikáty“ s odborným výkladom Márie Hatalovej (od 5 minúty):
Mária Hatalová pre Rádio Mária v minulosti pripravila reláciu Chrámy a ich patróni, ak vás zaujímajú informácie z histórie, reláciu si môžete vypočuť > tu