16.7 C
Bratislava
nedeľa, 16. júna 2024

V Rači otvorili výstavu pod poetickým názvom „O čom rozprávajú vinohrady“. Nedopusťme, aby sa stali z vinohradov vilové štvrte

Najčítanejšie

„O čom rozprávajú vinohrady“ je už piatou veľkou výstavou, ktorú v Nemeckom kultúrnom dome zorganizoval Račiansky muzeálny spolok. Výstava potrvá päť mesiacov, do konca októbra a prístupná pre verejnosť bude aj počas legendárneho Račianskeho vinobrania, ktoré sa tento rok uskutoční 13. až 15. septembra.

„Výstava zahŕňa i historické mapy z archívu Hlavného mesta Bratislavy, zo Slovenského národného archívu, staré názvy račianskych honov, mapy spolu so starými názvami, históriu vinohradníctva, históriu vinohradníctva v Rači, informáciu o račianskych spolkoch, o tom ako sa pestuje vinič, ako boli objavené už niektoré zaniknuté druhy, prvopočiatky viniča, ako sa z viniča robí víno, čo všetko tomu predchádza, nástroje, kto všetko vyrábal víno, šumivé víno, alebo o histórii Nemeckého kultúrneho domu a mnoho ďalšieho,“ prezradila známa vlastivedná sprievodkyňa Mária Hatalová, členka Račianskeho muzeálneho spolku, ktorý je organizátorom výstavy.

Vernisáže výstavy sa v sobotu 1. júna zúčastnil aj račiansky starosta. „Chcel by som poďakovať Račianskemu muzeálnemu spolku, ktorý oficiálne funguje 5,5 roka, neoficiálne oveľa dlhšie, všetkým jeho členom, za ich prácu, lebo naozaj je to niečo čo si ceníme. O to viac, že táto výstava v rámci vinohradov, vinohradníctva, to čo hovorím na každých Hodoch, na každom Vinobraní, vinohrady sú práve to, čo odlišuje Raču od iných mestských časti,“ uviedol vo svojom príhovore na vernisáži starosta Rače Michal Drotován a doplnil:

„Pretože sme mestská časť s ktorou sa tak spájajú vinohrady, vinice, hrozno, je to kultúrne dané a snažíme sa to všetci nejako udržiavať. Chcel by som poďakovať aj vinárom, vinohradníkom, ktorí tu nemohli byť práve preto že pracujú, oni najlepšie vedia, že tá situácia sa mení, mení sa počasie, mení sa všetko, takže oni musia v podstate využiť každú chvíľku, takže to je naozaj veľmi dôležité, a chcel by som ešte raz upriamiť pozornosť na to, že našim vinárom, vinohradníkom môžete pomôcť práve tým, že bude dopyt po ich výrobkoch. Pretože keď račianske víno, hrozno, mušt sa nebude piť, nebude kupovať, tak nebudú ani tie vinohrady. Pretože oni to robia pre vás, robia to aj preto, že chcú zachovať tú tradíciu, ktorá podľa niektorých historikov pravdepodobne siaha až do rímskych dôb, kedy je dosť možné, nie sú tu samozrejme nejaké hmotné dôkazy, ale je dosť reálne že práve Gerulata a ďalšie vojenské opevnenia, ktoré boli na juhu Bratislavy, mali istým spôsobom… dorábali si víno na týchto svahoch, či už priamo v Rači, alebo v súčasných vinohradoch na Kolibe, na Palisádach (…), verím že táto viac ako dvetisíc ročná tradícia bude pokračovať a Rača na rozdiel napríklad od Karlovej Vsi, ktorá má hrozno aj priamo v erbe, ale nemá tam už žiadne hrozno, celé Dlhé diely (…) boli komplet vinohrady, teraz tam nemáte žiaden vinohrad, sú tam bytovky, veríme tomu že tu v Rači si to zachránime tak ako Račanom sa podarilo v 80. rokoch zachrániť celú Starú Raču, pretože vtedy komunisti ju plánovali asanovať, KS Žarnovická mala byť v strede sídliska, tzn. celá časť ako sú paneláky, mala byť zrkadlovo rovnako paneláková, tak v tých 80-tich rokoch Račania naozaj v ťažkej dobe pomohli zachrániť historickú Raču, tak verím tomu že takto mi, naše deti, naši potomkovia, všetci čo tu budú ďalej žít, samozrejme i vinári, pomôžu zachrániť vinohrady…,“ uviedol súčasný starosta Rače Michal Drotován, ktorý predtým žil v mestskej časti Karlova Ves, ale od roku 2012 do 2015 pôsobil na Miestnom úrade Bratislava v Starom Meste ako vedúci oddelenia životného prostredia, verejného poriadku a čistoty. A od roku 2015 do 2018 bol vedúci oddelenia dopravy a životného prostredia a v rokoch 2017 až 2018 prednostom miestneho úradu Bratislava-Karlova Ves.

Pozrite si krátky dokumentárny film o vernisáži k výstave:

Celú výstavu organizačne pripravilo a zabezpečilo občianske združenie Račiansky muzeálny spolok. „Téma bola vybraná asi pred rokom a zdalo sa nám že je to téma ktorá oslovi všetkých ktorí tu bývajú. (…) A povedali sme si že len tí ktorí niečo poznajú, a vedia o tom a uvidia, dozvedia sa, môžu sa pýtať, si môžu tú robotu a tú tematiku vážiť, mať ju radi, a považovať ju za niečo čo je typické pre Raču,“ uviedla na vernisáži k výstave Jana Maníková, predsedníčka Račianskeho muzeálneho spolku, ktorý výstavu zorganizoval, a doplnila:

„Z čoho som tak trošku smutná, a musím to teda povedať, aby som aj sama sebe uľavila. Trochu ma mrzí, dnes tu vinohradníci nie sú, kvôli tomu, že nám ráno volali, že vzhľadom k počasiu striekajú, tak preto ich tu nemáme (…), ale priznám sa že som trochu smutná, mysleli sme si že sa viac zapoja, do tejto našej práce a teda aj sme to vyhlasovali, že je to vzájomná spolupráca Račianskeho muzeálneho spolku s Vinohradníckym spolkom, alebo lepšie povedané s račianskymi vinármi a vinohradníkmi, ale celkom sa to neprevalilo, a sme z toho takí trochu smutní, že nás tak trošku odčlenili s tým, že tomu nerozumieme a prečo sa do toho montujeme, ale máme to radi a mnohým témam nerozumieme, ale chceme to tým ľudom priblížiť, a teda súčasne to priblížiť aj nám. Tak verím, že tí vinohradníci sa prídu pozrieť, a ešte nám niečo doplnia, nakoniec tie veci ktoré tu sú, nám niektorí naozaj priniesli, a poskytli nám aj fotografie, aj nejaké texty, aj nejaké tie exponáty. Ale dúfali sme v takú väčšiu a bohatšiu spoluprácu. Ale verím, budeme tu 5 mesiacov, a kým skonči tých päť mesiacov, tak sa s nimi dáme bližšie do spolupráce, a ešte si tu všeličo doplníme,“ uviedla Jana Maníková.

Niekoľko dní bolo v Rači daždivé počasie, preto sa vinohradníci v sobotu nemohli zúčastniť vernisáže výstavy. „Teraz sa realizujú postreky najmä proti múčnatke. Po daždi, keďže vďaka zvýšenej vlhkosti vzduchu, má múčnatka priaznivé podmienky na šírenie. Určite by som na otvorenie výstavy prišiel a určite si ju pôjdem pozrieť, keďže bude v Červenej lisovni dlhodobo,“ uviedol pre Račiansky Večerník bývalý starosta, poslanec a vinohradník Peter Pilinský.

„Áno, momentálne je veľká záťaž na vinohrady z dôvodu vlhkého počasia.
Nutná je ochrana proti múčnatke a perenospóre. Zároveň, počasie pomáha
rastu neželanej zelene, ktorú treba upravovať – vyplievanie, plečkovanie,
mulčovanie… Vedel som o výstave, množstvo povinností mi však účasť neumožnilo,“ potvrdil pre Račiansky Večerník Matúš Burian z Račianskeho vinohradníckeho chodníka, ktoré na výstavu sa zapožičalo plachtu s vyobrazením račianskych viníc.

Výstava „O čom rozprávajú vinohrady“ odštartovala v sobotu 1. júna v Červenej lisovni v Nemeckom kultúrnom dome v Rači a potrvá až do 31. októbra (v stredu – piatok 16-18h, v sobotu – nedeľu 14-18h).

Dobroslava Luknárová, račianska spisovateľka a bývalá učiteľka slovenského jazyka a literatúry na vernisáži zarecitovala svoju novú báseň:

„O čom a odkedy vinohrady snívate svoje sny v našom kraji,
keď vás sneh pokrýva belostnou perinou?
Ako stáročia plynú, letia nad našou krajinou.
O čom si šepkáte, keď sa sneh topí a gazda z vás reže zbytočné prúty?
Plačete. Kým sa zhoja rany, však z pôdy, zeme prúdia k vám živiny…,“

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku. 

Dobroslava Luknárová, Jana Maníková a Mária Hatalová počas vernisáže výstavy (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)

Pozrite si galériu fotografií, celú báseň si môžete vypočuť a pozrieť v krátkom dokumentárnom filme (v článku hore):

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne