19.7 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

V Rači sa uskutoční v stredu 17. júla ďalšia vlastivedná vychádzka „Pamiatky Rače pre malých aj veľkých“

Najčítanejšie

Vlastivedná sprievodkyňa, Račanka, členka Račianskeho muzeálneho spolku, Mária Hatalová, bude pre mestskú časť organizovať opäť vlastivednú vychádzku „Pamiatky Rače pre malých aj veľkých“, ktorá sa uskutoční v stredu 17. júla 2024 v rámci podujatia „Po Rači o Rači“.

„V minulosti Rača bola známa ako samostatná obec, dnes už súčasťou Bratislavy, ako mestská časť, jedna zo 17-tich mestských častí Bratislavy. V minulosti to bola samostatná obec známa svojimi vinohradníckymi tradíciami a jej najstaršia časť, najstaršie dejiny sa spájajú úplne do pradávna. Nálezy tu máme z Eneolitu, najstaršej doby kamennej, … z obdobia Keltov…. Rača bola preslávená vinicami, výrobou vína…,“ začala svoju vlastivednú prechádzku minulý rok sprievodkyňa a členka Račianskeho muzeálneho spolku Mária Hatalová.

„Vznikla však na miestach z dvoch samostatných osád, pravdepodobne to bola jedna slovanská osada, ktorá sa nazývala Okol. Okol to znamená aj ohrada na dobytok. Pozostatky tohto najstaršieho osídlenia sa našli neďaleko v blízkosti železničnej račianskej stanice, ktoré sa nazývalo Okol, alebo Okoly,…“ doplnila Mária Hatalová.

„Za nami vidíte hostinec Peklo, ktorý sa nazýval U zeleného stromu a ten vlastne vznikol na jednom majeri, ktorý bol pozostatkom pradávnej osady. Povesť o hostinci Peklo môžete nájsť v archíve Slovenského rozhlasu, veľmi pekne bola spracovaná ako 252 časť rozhlasovej relácie Bola jedna povesť.  Ja ju poznám trochu inak, aspoň stručne vám ju poviem, v Pekle žil hostinský, ktorý mal veľmi pyšnú dcéru, ktorá sa nechcela vôbec vydávať, hovorila že ona sa nebude vydávať za nejakého chudobného vinohradníka, za nejakého Račana, ktorý nemá majetky… Ona chce veľmi bohatého, u ktorého sa bude mať dobre, ktorého nemusí obsluhovať…. Otec bol z toho zhrozený a chcel ju vydať, lebo chcel aby sa mala v živote dobre. Až sa raz stalo, keď už povedal, keď naozaj sa nechceš za nikoho vydať, nech si ťa čert vezme (!). A naozaj prišiel jeden čert, tancoval s ňou, jej sa zapáčil, odišla s ním ale, nevedela kam, ale keď zostala po tom návštevníkovi samá síra, smrad pekelný, tak všetci vedeli že sa prepadla do pekla,“ pokračovala vo vlastivednej prehliadke sprievodkyňa Mária Hatalová z Račianskeho muzeálneho spolku.

Vlastivedná prechádzka je bezbariérová, netreba sa na ňu prihlasovať, vstup bude voľný so začiatkom od 17.00 h pred Obecným domom na Alstrovej ulici 249 v stredu 17. júla 2024.

Pozrite si celý úvod vlastivednej prechádzky, ktorá sa uskutočnila v auguste 2023:

Na nádvorí druhej najstaršej budovy v Rači, Koloničovej kúrie, sa nedávno uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy, ktorá opisuje históriu štyroch račianskych kostolov. Výstavu „Račianske kostoly a ich unikáty“ ktorú opäť obohatila svojim odborným komentárom Mária Hatalová.

Pozrite si krátky film Račianskeho Večerníka z vernisáže výstavy „Račianske kostoly a ich unikáty“ s odborným výkladom Márie Hatalovej (od 5 minúty):

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku. 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne