20 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis vyzýva návštevníkov Vajnorských viníc k ohľaduplnosti

Najčítanejšie

Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis v roku 2022 vytvoril komunitný priestor s prístreškom a sedením vo Vajnorských viniciach. Priestor bol financovaný z projektu na podporu rekreačnej infraštruktúry.

Dokonca sa žiaľ stalo, že niekto zapálil oheň v zbernej nádobe na vodu, čo viedlo k poškodeniu rohu altánku.
zdroj: Viavitis.sk

Napriek dobrým úmyslom spolku sa pri používaní tohto miesta objavili problémy, ktoré ohrozujú bezpečnosť a udržateľnosť tohto priestoru, ako informuje verejnosť spolok Via Vitis.

„Tento projekt mal za cieľ poskytnúť cyklistom a turistom miesto, kde si môžu oddýchnuť, občerstviť sa a užiť si krásy okolia s nádherným výhľadom na Vajnorské vinohrady. S pomocou finančných prostriedkov z projektu Bratislavského samosprávneho kraja sme postavili malý turistický prístrešok, ktorý poskytuje úkryt pred nepriaznivým počasím a zároveň slúži ako ideálne miesto na relax,“ uviedol Milan Kodnár, predseda Vajnorského vinohradníckeho spolku Via Vitis.

Spolok neplánoval na tomto mieste vytvoriť ohnisko, pre blízkosť zarastenej trávy, či viníc. Ľudia si ho ale sami vytvárali na rôznych miestach a došlo k ohrozeniu prístrešku požiarom, preto sa v spolku rozhodli vytvoriť pevné miesto na bezpečné ohnisko s betónovou obrubou a zároveň umiestnili na viditeľné miesto pravidlá používania tohto priestoru a Návštevný vinohradnícky poriadok. Vajnorský vinohradnícky spolok vyzýva návštevníkov tohto komunitného priestoru na ohľaduplnosť a rešpektovanie pravidiel.


zdroj: Viavitis.sk

Vajnorský spolok Via Vitis prostredníctvom rôznych súťaží a grantov realizuje komunitné projekty. Napríklad v tomto roku opäť prostredníctvom programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“, ktorý vyhlasuje reťazec Tesco získal grand na pokračovanie vo vytváraní vinice a ovocného sadu priamo v časti ich komunitného vajnorského vinohradu pod názvom Široké 1.

Projekt má pomôcť v mladých ľuďoch zapáliť lásku pre pestovanie hrozna a ovocia a tak vychovať ich nástupcov, ktorí budú pokračovať v projekte na revitalizáciu zanedbaných Vajnorských vinohradov.

Ak však nechodíte nakupovať do obchodu TESCO, ale tento projekt sa vám páči a chcete ho ešte podporiť, tak je možné na tento projekt prispieť aj priamo občianskemu združeniu Via Vitis.

„Jednou z vecí, ktoré zlepšia fungovanie školskej vinice a sadu, bude kôlňa na náradie potrebné pri sadovníckych a vinohradníckych prácach. Presne o tomto je náš projekt v 14. edícii, v ktorej sa znovu uchádzame o vašu priazeň,“ uviedli na svojom webe o.z. Via Vitis.

Vajnoráčka Zdenka Španielová, fyzioterapeutka, ktorá vlastní spolu s manželom vinice v strede honu Široké (autor foto: Marián Luha, Vajnorský Večerník)

Vajnorské vinice a komunitné priestory (autor fotografií: Marián Luha, Vajnorský Večerník)
Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne