Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák uviedol: „ Výkon maloobchodu v júni bol slabší než sme predpokladali. Oproti máju boli tržby nižšie o približne jedno percento, medziročne rástli o 1,1 %. Spomedzi všetkých zložiek maloobchodu pomohli najmä tržby v e-shopoch, ale aj rast najväčšej kategórie veľkých nešpecializovaných predajní.
V uplynulom roku bolo viditeľné, že domácnosti po dlhom čase čerpania úspor pristúpili k obmedzovaniu svojej spotreby. Aj z tohto dôvodu sme v prvom polroku 2024 mohli vidieť pomerne silné medziročné rasty, keďže minuloročná báza bola nízka. Na druhej strane ostáva slovenská ekonomika v relatívne dobrej kondícii, trh práce je silný, inflácia poklesla blízko inflačného cieľa a zároveň pozorujeme svižný rast nominálnych miezd. Toto všetko povzbudzuje reálnu spotrebu domácností a ich nákupný apetít.
Predpokladáme, že spotreba domácností bude v tomto roku jedným z ťahúňov ekonomického rastu a bude tlačiť rast HDP smerom nahor. Medziročný nárast hrubého domáceho produktu by tak mohol podľa našich odhadov presiahnuť 2 %. A hoci sa bavíme najmä o tržbách v maloobchodných predajniach, v tomto roku čakáme pozitívny impulz aj v oblasti služieb, ktoré by mohli konečne zažiť úspešnejší rok než boli tie predchádzajúce.
Ceny nehnuteľností
Ponukové ceny nehnuteľností podľa dát Národnej banky Slovenska medzikvartálne vzrástli o 1,6 %, prvýkrát za posledné dva roky. Medziročne ostávajú ceny nižšie o viac než jedno percento, avšak táto medzera sa postupne uzatvára.
Ceny bývania na Slovensku tak s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto cykle už dosiahli svoje dno. Rastúci záujem o nové bývanie už hlásia aj realitné kancelárie. Najmä ľudia platiaci v hotovosti postupne „vychádzajú zo zákopov“ s cieľom nakúpiť investičnú nehnuteľnosť lacnejšie, keďže perspektíva ďalšieho poklesu sa postupne vytráca, práve naopak. Isté známky oživenia už vidíme aj na hypotekárnom trhu, objemy ale zatiaľ rástli v posledné mesiace len jemne.
Môžeme očakávať, že s postupným rastom miezd, odznievaním dopadov inflácie a poklesom sadzieb na hypotékach dôjde k impulzu pre potenciálnych záujemcov o bývanie, a teda aj smerom k cenám nehnuteľností. Aktuálne dáta sú jasným signálom pre kupujúcich, ktorí sa snažili „načasovať ich dno“ a vyčkávali.
Odhad vývoja cien rozdelíme na krátkodobý a dlhodobejší pohľad. Z krátkodobého hľadiska na dopyt ešte stále vplýva najmä dlhšie trvajúci pokles reálnych miezd v dôsledku zvýšenej inflácie, vyššie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch a ešte stále zvýšené ceny nehnuteľností (dostupnosť bývania ostáva zhoršená). Na tomto horizonte vnímame preto skôr slabší rozbeh cien, resp. potácanie sa okolo nuly. Na druhej strane zo strednodobého hľadiska očakávame vplyv oživenia ekonomickej aktivity, vyklesávanie inflácie a s tým spojeného rastu reálnych miezd či určitý pokles sadzieb na hypotékach, čo naznačuje povzbudenie dopytu. Ak do toho pridáme aj obmedzenú ponuku bývania na Slovensku, rast cien je jednoznačne najpravdepodobnejším scenárom,“ uviedol Matej Horňák, Makroekonomický analytik Slovenská sporiteľňa.