11.7 C
Bratislava
piatok, 25. apríla 2025

Rača si pripomenula 80 rokov od oslobodenia: „Mier a sloboda nie sú samozrejmosťou“

Najčítanejšie

Dňa 3. apríla 2025 si mestská časť Bratislava – Rača pripomenula 80. výročie oslobodenia územia 2. ukrajinským frontom Červenej armády pod velením maršala R. J. Malinovského. Práve v tento deň v roku 1945 vstúpili do Rače sovietski vojaci, ktorí ju zbavili nacistickej okupácie.

Podľa račianskej poslankyne Moniky Luknárovej, ktorá si túto udalosť každoročne pripomína, si dnes mnohí už ani neuvedomujú, že sloboda a mier neboli v dejinách vždy samozrejmosťou. „Klásť vence k hrobom a pamätníkom našich osloboditeľov sa dnes nenosí. Ste vystavení urážkam a často nepochopeniu,“ uviedla. Zdôraznila, že jej pripomienka nie je politická, ale ľudská – mieri k utrpeniu všetkých, ktorí v týchto dňoch prišli o život.

Spomienky na oslobodenie Rače sa podľa nej postupne vytrácajú, mnohé z nich zostávajú len v ústnom podaní. Napriek tomu považuje za dôležité pripomínať si aj menej populárne a často nepohodlné kapitoly našej histórie – medzi nimi aj neslávne povojnové odsuny nemeckého obyvateľstva a nadvládu osloboditeľov. „Stále sú veci, o ktorých sa nepatrí hovoriť. Patrí, či nepatrí… faktom zostáva, že dnes je to presne 80 rokov, odkedy bola Rača oslobodená,“ napísala.

Spomienku doplnila historickou fotografiou Kolomana Cícha, ktorú pred tromi rokmi zakúpila na portáli Alamy. Zachytáva scénu z miesta dnešného kruhového objazdu na Námestí A. Hlinku v Rači – s vojakmi Červenej armády pri improvizovanom hrobe. „Vojaci, ktorí tam boli pochovaní, boli neskôr exhumovaní a prevezení na Slavín,“ uviedla.

V závere príspevku upozornila aj na článok historičky Maríny Zavackej, ktorý vyšiel pred desiatimi rokmi na stránke Historickej revue. V texte autorka detailne opisuje, ako prebiehalo oslobodzovanie Bratislavy v marci a apríli 1945 – vrátane Rače, kde sa odohrávali prudké boje.

Zavacká v článku pripomína, že boj o Bratislavu netrval dlho, ale bol prudký a krvavý. Útok 2. ukrajinského frontu bol súčasťou veľkej Bratislavsko-brnianskej operácie. Sovietski vojaci vstúpili do Bratislavy 4. apríla a deň predtým, 3. apríla, oslobodzovali predmestia – vrátane Rače, Vajnôr a Lamača. Vojenské jednotky sa do mesta dostali po silnom ostreľovaní, ktoré trvalo niekoľko dní. Zasiahli pritom aj civilné objekty, vrátane školy a nemocnice.

Citujúc Marínu Zavackú: „Ľudia si ukrývali hodinky, bicykle, výložky, čokoľvek, čo by mohlo vojakov zaujať, a skrývali sa v pivniciach. O vojne sa v povojnových rokoch hovorilo málo – a ak, tak buď heroicky, alebo opatrne.“ Dnes, v kontexte vojny na Ukrajine, podľa Luknárovej čítame tieto riadky s oveľa silnejším porozumením – dokážeme si lepšie predstaviť, čo znamenali výpadky elektriny, odstávky vody, zastavenie MHD, evakuácie a nocovanie v krytoch.

Celý článok Maríny Zavackej si môžete prečítať > tu.

Jasné, aktuálne správy o Rači nájdete v Račianskom Večerníku.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne