17.1 C
Bratislava
štvrtok, 17. apríla 2025

V záhradkárskej osade Mokráň Záhon už platí stavebná uzávera. Nové pravidlá majú zabrániť čiernym stavbám

Najčítanejšie

Podľa informácií od starostu Martina Chrena začala v záhradkárskej osade Mokráň Záhon platiť stavebná uzávera. Ide o jedno z prvých uplatnení nových pravidiel podľa stavebného zákona, ktorý umožňuje stavebnú uzáveru vyhlásiť v prípadoch, kde sa pripravuje nový územný plán.

Cieľom uzávery je zastaviť nelegálnu výstavbu a nastaviť jasné pravidlá pre budúcnosť. Mestská časť Ružinov pripravuje nový územný plán zóny pre Mokráň Záhon a eviduje tu takmer sto čiernych stavieb. „V minulosti sa povolenia vydávali zmätočne – niekto ho dostal, iný nie, ďalší postavil rovnakú stavbu načierno a vyhol sa sankciám. To spôsobovalo chaos, ktorý musíme riešiť,“ vysvetlil Martin Chren.

Uzávera už platí, nové stavby nemožno povoľovať

Po takmer roku príprav a odvolaní sa rozhodnutie stalo účinným minulý týždeň. V praxi to znamená, že v tejto lokalite momentálne nie je možné povoľovať nové stavby, ak nemajú aspoň rozbehnuté konanie so súhlasným stanoviskom obce. Pokračovať možno iba v údržbových prácach či opravách existujúcich stavieb – nie v ich rozširovaní.

Nový územný plán zóny prinesie jasné pravidlá

Zdroj: FB/Martin Chren

V najbližších týždňoch bude zverejnený koncept nového územného plánu, ku ktorému sa budú môcť vyjadriť všetci majitelia pozemkov. Dôležitou súčasťou návrhu budú aj pravidlá pre:

– mieru zastavanosti (15 % alebo max. 20 % pozemku),
– stavebné čiary (stavby približne uprostred pozemku),
– počet drobných stavieb (maximálne jeden prístrešok alebo altánok),
– a zákaz spájania pozemkov na výstavbu veľkých objektov.

Cieľom je zabrániť situáciám, keď niekto spojí viac pozemkov a postaví na nich palác, čo je podľa starostu v rozpore s charakterom lokality.

Čo s už existujúcimi čiernymi stavbami?

Podľa nového zákona môžu majitelia stavieb, ktoré boli do marca 2025 dokončené a užívané, stále požiadať o ich legalizáciu (§ 140d stavebného zákona). Musia však spĺňať všetky stanovené podmienky, inak im hrozí odstránenie.

Majitelia rozostavaných či novších čiernych stavieb si budú musieť počkať na nový územný plán. Po jeho schválení bude možné podať žiadosť o dodatočné povolenie v súlade s jeho pravidlami – alebo bude nutné stavbu odstrániť.

„Nie je to vďačná ani jednoduchá práca, ale robíme ju. Ako sme sľúbili, problém s čiernou výstavbou riešime,“ dodal starosta Chren.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne