Bývalá poslankyňa Romana Tabak opäť vzbudila pozornosť verejnosti – tentoraz statusom ku Dňu narcisov. Na sociálnej sieti sa pochválila, že prispela na zbierku organizovanú Ligou proti rakovine tromi eurami, ku ktorým pripojila aj screenshot SMS ako dôkaz. Mnohí jej gesto v komentároch okamžite spochybnili a označili za nevkusné sebaprezentovanie.
„A na pomoc ľuďom s rakovinou prispejete trápnymi troma eurami. A ešte sa tu idete tľapkať po pleci, aké veľkolepé gesto ste urobili. Výsmech onkologickým pacientom,“ napísal jeden z komentujúcich. Ďalší jej pripomenuli, že v minulosti poberala viacero verejných platov súčasne a že ak chce pomáhať, mohla tak urobiť bez potreby sebaprezentácie. Objavili sa aj ironické poznámky o tom, že „zaplatila tri eurá – a reklamu na Facebooku k tomu“.
V nedávnom období bolo medializované aj to, že Romana Tabak prišla o dve platené pozície v rámci štátnej správy – na ministerstve cestovného ruchu a športu a v Národnom športovom centre. Minister Rudolf Huliak označil jej prácu za neefektívnu, nazval jej výstupy „trápnymi statusmi“ a zverejnil ich zmluvy, podľa ktorých dostávala 1600 eur za 40 hodín mesačne na ministerstve a ďalších 1200 eur z agentúry.
Romana Tabak na svoje odvolanie reagovala otvoreným listom, v ktorom vyjadrila sklamanie a označila postup ministra za necitlivý voči slobodnej matke. Avizovala tiež, že sa plánuje obrátiť na premiéra Roberta Fica, aby si ju osobne vypočul.
Dlhý zoznam kontroverzií
Romana Tabak sa v minulosti opakovane dostávala do centra verejnej pozornosti kvôli kontroverznému správaniu. Najväčšiu mediálnu odozvu vyvolalo kúpanie sa v chránenom Studenom potoku v Tatrách, kde je kúpanie prísne zakázané. Za tento priestupok dostala od Slovenskej inšpekcie životného prostredia pokutu 500 eur.
Ďalší incident vyvolala fotografia, na ktorej pózovala na berlínskej pamiatke holokaustu v nevhodnej póze. Kritike čelila aj po tom, čo počas predstavenia v SND narušila vyhlásenie hercov, ktorí sa vyjadrovali k spoločenskej situácii. Svoj krok vtedy obhajovala odvolaním sa na etický kódex.
V politickej kariére striedala strany aj postoje – zvolená bola za OĽaNO, neskôr pôsobila v Sme rodina a napokon neúspešne kandidovala do europarlamentu za SNS. Každá etapa jej pôsobenia bola sprevádzaná mediálnymi aférami, ktoré pravidelne vyvolávali verejné pobúrenie aj výsmech.
Kultúra sociálnych sietí a verejná sebareflexia
Kauza okolo príspevku ku Dňu narcisov opäť otvára otázku, do akej miery sú verejné osoby schopné a ochotné rozlišovať medzi úprimnou pomocou a sebaprezentáciou. Sociálne siete síce poskytujú priestor na komunikáciu s verejnosťou, no zároveň vytvárajú tlak na neustále zverejňovanie, hodnotenie a porovnávanie.
Odborníci už dlhodobo upozorňujú, že nadmerné používanie sociálnych médií, najmä ak je sprevádzané potrebou uznania, môže negatívne vplývať na psychiku – znižovať sebaúctu, zvyšovať stres a spôsobovať závislosť od spätnej väzby.
Niektorí verejní činitelia, najmä v zahraničí, si preto cielene doprajú tzv. sabbatical – vedomú prestávku od verejného pôsobenia, často spojenú aj s odstupom od sociálnych sietí. V prostredí slovenských verejných činiteľov je však takýto krok zatiaľ skôr výnimkou než pravidlom. Romane ho ale určite odporúčame.