Na historicky najväčšom verejnom zhromaždení v mestskej časti hlasovalo 201 obyvateľov za jednotnú parkovaciu zónu. Starosta Drotován sa odmietol vyjadriť ako verejný činiteľ, magistrát mlčal. Článok sme v spodnej časti aktualizovali o stanovisko magistrátu.
V utorok 20. mája sa v priestoroch Nemeckého kultúrneho domu uskutočnilo verejné zhromaždenie obyvateľov Rače k pripravovanej regulácii parkovania. Podujatie zvolal starosta Michal Drotován, ale až na podnet piatich poslancov miestneho zastupiteľstva – Jána Polakoviča, Moniky Luknárovej, Dominika Vrbu, Miloša Máťuša a Petra Pilinského. Tí už dlhodobo presadzujú zavedenie jednej spoločnej parkovacej zóny pre celú Raču v rámci mestského systému PAAS.
Diskusiu moderovala poslankyňa Monika Luknárová. Medzi hosťami vystúpil dopravný analytik Jozef Drahovský, ktorý sa zameral najmä na technické aspekty parkovacej politiky. Vysvetľoval, čo je cieľom regulácie a prečo pojem „zóna“ nemusí presne vystihovať realitu. Výhody a nevýhody jednotlivých modelov však nerozobral detailne.
Do diskusie sa zapojili viacerí poslanci – Ján Polakovič, Peter Pilinský, Michal Feik, Vladimír Groch, ako aj starosta Michal Drotován, ktorý sa zhromaždenia zúčastnil ako občan, nie ako starosta. Prítomní boli tiež poslanci Milada Dobrotková a Miloš Máťuš, zástupca starostu Róbert Pajdlhauser a viacerí obyvatelia z Rače, Krasnian a Rendezu.
Hlasovanie: výrazný signál pre jednotný model
Po ukončení diskusie nasledovalo verejné hlasovanie. Otázka „Chcem jednu zónu?“ zaznela jasne – 201 obyvateľov hlasovalo za, dvaja boli proti a 34 sa hlasovania nezúčastnilo.
Michal Feik pre Račiansky Večerník poskytol podrobné stanovisko: „Osobne považujem za najdôležitejšie to, aby bol v parkovaní zavedený poriadok. Predovšetkým by mali byť pri parkovaní uprednostnení obyvatelia. Zo skúsenosti v Krasňanoch vieme, že regulácia parkovania pomohla – uvoľnili sa nielen miesta pre rezidentov, ale sa tiež podarilo presunúť autá z chodníkov či odstrániť nelegálne parkovanie na zeleni alebo v križovatkách. Preto si osobne myslím, že diskusia by sa mala sústrediť najskôr na to, ako zaviesť dobrú rezidenčnú parkovaciu politiku do ďalších lokalít Rače. Takú, aby čo najviac pomohla obyvateľom. Ak bude dobre navrhnutá, na čom spoločne s mestom pracujeme, tak sa možno ukáže, že diskusia o počte zón je bezpredmetná. Keďže na verejnom zhromaždení sa vôbec nediskutovalo o samotnej parkovacej politike ani o otázkach, ktoré navrhol starosta, iba o jednej zóne, hlasovania som sa zdržal.“
Podľa Feika sa hlasovania zdržal aj starosta Michal Drotován a poslanec Vladimír Groch hlasoval proti. Ako uviedol, Grochovo hlasovanie videl osobne. Poslanec Groch na otázky Račianskeho Večerníka do uzávierky článku nereagoval. V minulosti tento kontroverzný poslanec obhajoval hasičov z obecného zboru, ktorí šírili xenofóbne názory. > Čítajte viac
Vyjadrenia a reakcie: Drotován nevystúpil ako starosta, Polakovič varuje pred manévrom
Starosta Michal Drotován na kritické otázky redakcie Račianskeho Večerníka dlhodobo nereaguje. Na zhromaždení vystúpil ako občan, hoci na podujatie bol oficiálne pozvaný ako starosta. K výsledku sa následne vyjadril len v jednom statuse na sociálnej sieti, v ktorom napísal, že „takýto jednoznačný výsledok by ešte pár dní predtým nečakal“ a že z jeho pohľadu je najdôležitejšie, aby bola regulácia vôbec zavedená – bez ohľadu na počet zón.
Podľa poslanca Jána Polakoviča sa starosta krátko pred hlasovaním pokúsil presadiť, aby sa najskôr hlasovalo o tom, či si obyvatelia vôbec želajú rozšírenie parkovacej politiky. Polakovič to označil za potenciálny „zavádzajúci manéver“, ktorým by podľa neho došlo k zablokovaniu samotného hlasovania o počte zón – čím by v platnosti ostal pôvodný návrh viacerých zón, ktorý už miestne zastupiteľstvo schválilo.
Návrh jednej zóny vznikol ako občianska reakcia na túto situáciu. „Obyvatelia tak jasne ukázali, že si želajú jednu zónu pre celú Raču – spoločné riešenie, ktoré zohľadňuje každodennú realitu ľudí, ktorí tu žijú,“ napísal Polakovič.
Luknárová: padlo jasné rozhodnutie, vedenie samosprávy mlčalo
Poslankyňa Monika Luknárová označila zhromaždenie za najväčšie, aké sa v Rači doposiaľ konalo. Zaregistrovalo sa 237 ľudí, sála bola zaplnená do posledného miesta. Vo svojom vyjadrení vyzdvihla jasný a kultivovaný postoj občanov, ktorí hlasovali zodpovedne a vecne.
Zároveň však upozornila na neprítomnosť zástupcov magistrátu a radnice. Viceprimátorka Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová sa podľa Luknárovej síce dostavila na miesto, no najskôr ostala sedieť v aute a neskôr anonymne v sále. Nevystúpila ani ako viceprimátorka, ani ako mestská poslankyňa či bývalá miestna poslankyňa za Raču. Vedúca oddelenia životného prostredia a dopravy MČ Rača Dáša Barteková sledovala priebeh z balkóna a do diskusie vstúpila len technicky – pri overení zápisnice.
„Rača chce počuť jasnú víziu a príbeh, ako bude vyzerať naše mesto o päť rokov,“ skonštatovala Luknárová. Kritizovala tiež, že vedenie MČ neprišlo s pripraveným stanoviskom a ponechalo diskusiu na plecia obyvateľov a poslancov.
Čo bude nasledovať
Zápisnica zo zhromaždenia už bola zverejnená na webe mestskej časti. Miestne zastupiteľstvo má o návrhu „jedna zóna“ rokovať v utorok 24. júna 2025 o 16h. Ak ho odobrí, Rača predloží svoje stanovisko hlavnému mestu. To môže počet zón definitívne upraviť v rámci pripravovanej zmeny všeobecne záväzného nariadenia o parkovacej politike.
Aktualizácia: Stanovisko magistrátu
Magistrát nám zaslal do redakcie svoje stanovisko až vo štvrtok 29. mája, v ktorom uviedol: „O prevádzke PAAS v Rači a príprave ďalších zón hlavné mesto pravidelne komunikuje s mestskou časťou, či už na pracovnej úrovni, na úrovni starostu ako aj na úrovni poslankýň a poslancov. Počet zón navrhuje vždy mestská časť, aj v tomto prípade sme v rámci aktuálne pripravovanej zmeny VZN obdržali od mestskej časti oficiálny upravený návrh zón v Rači schválený miestnym zastupiteľstvom, ktorý rešpektujeme a predložíme ho na rokovanie mestského zastupiteľstva. Je to štandardný proces, akým postupujeme vo všetkých mestských častiach a upravuje ho tak aj legislatíva. Čo sa týka účasti pani viceprimátorky Antalovej Plavuchovej na uvedenom stretnutí, zúčastnila sa ho ako obyvateľka Rače na základe oznamu mestskej časti o konaní tohto stretnutia, ktorý bol distribuovaný obyvateľom, obyvateľkám v rámci mestskej časti. Pre dovysvetlenie: Zhromaždenie obyvateľov obce (ktoré sa v tomto prípade konalo aj v Rači), je oficiálny inštitút podľa zákona o obecnom zriadení, kde sa zúčastňujú iba obyvatelia obce, (v tomto prípade mestskej časti), navrhujú otázky a hlasujú o nich. Nejde o vysvetľujúce stretnutie alebo participáciu, a preto doň zástupcovia hlavného mesta nevstupujú,“ uviedol pre Račiansky Večerník Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu magistrátu hlavného mesta Bratislavy.
Jasné, aktuálne správy o Rači nájdete v Račianskom Večerníku.
Prečítajte si aj:
Polakovič: Starosta odmietol účasť na diskusii o parkovaní v Rači