21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Kontroverzný hasič Karol Trela bol pri preberaní nového hasičského vozidla pre DHZO Bratislava-Rača. V minulosti ho ale zo svojich radov vylúčili

Najčítanejšie

Vedenie mestskej časti odmieta odpovedať či členom račianskeho dobrovoľného hasičského zboru obce (DHZO Bratislava-Rača) je aj kontroverzný hasič Karol Trela (na titulkovej fotografii hore), ktorý bol v minulosti vylúčený zo zboru pre vyznávanie ideológií potláčajúcich základné práva a slobody.

manželi Treloví na archívnej fotografii (zdroj foto: Daniela Rösselová Olenočinová)

Dobrovoľní hasiči manželia Karol Trela a Zuzana Trelová, boli vylúčení zo zboru DHZ/DHZO v Rači, pretože šírili názory potláčajúce základné práva a slobody. Informáciu ako prvý priniesol račiansky poslanec Ján Polakovič na zastupiteľstve konanom ešte 27. júna 2023 v bratislavskej mestskej časti Rača, ktorého sa ako verejnosť zúčastnila aj bývalá veliteľka Daniela Rösselová Olenočinová.

Aktuálne sa ale Karol Trela opäť nachádzal s račianskymi dobrovoľnými hasičmi obce v pondelok 8. apríla 2024 pri preberaní nového hasičského vozidla. Vedenie MČ Rača na naše otázky nereagovalo a nevysvetlilo či je odvolaný Karol Trela opäť súčasťou Dobrovoľného hasičského zboru obce (DHZO) a aký bol dôvod jeho účasti na podujatí DHZO.

Člen hasičskej jednotky DHZO Bratislava-Rača je podľa štatútu povinný „dodržiavať etický kódex zamestnancov mestskej časti a v mene DHZO a mestskej časti vystupovať tak, aby nepoškodzoval povesť DHZO a mestskú časť.“

Mestská časť Rača ešte 21. marca 2024 v zastúpení starostom Michalom Drotovánom zakúpila jazdené cisternové hasičské auto Steyr s typovým označením 16S23/L37/4×4, s karosériou od Rosenbauera, rok výroby 1993, s najazdenými kilometrami 31 325 km. Kúpna cena vozidla bola stanovená na 24 500 eur. V pondelok 8. apríla si ho boli dobrovoľní hasiči prevziať do rakúskej obce Schärding. > Čítajte viac

Členom Dobrovoľného hasičského obecného zboru v Rači je aj poslanec Vladimír Groch, ktorý do zastupiteľstva v Rači kandidoval v roku 2022 za politické strany SPOLU, ZA ĽUDÍ, KDH, DS a v súčasnosti pôsobí ako račiansky poslanec a je súčasťou platformy starostu Michala Drotována, s ktorým sa pozná osobne niekoľko rokov, keďže pôsobil na Miestnom úrade:

Vladimir Groch, račiansky poslanec a člen DHZO Bratislava-Rača

„Ja sa nechcem vyjadrovať k jednotlivým členom, lebo nemám na to kompetencie, momentálne som len radový člen hasičského zboru DHZO, pomáham hlavne s IT oblasťou, a aj preto osobne keďže sme ako poslanci boli zodpovední za odvolanie bývalej veliteľky tak cítime takú zodpovednosť, aby ten hasičský zbor fungoval, tak to je ten dôvod prečo som momentálne radovým členom DHZO a pomáham v IT oblasti, takže čo sa týka pána Trelu, alebo dôvodov prečo bol, alebo nebol, to sa musí vyjadriť veliteľ DHZO, alebo vrchný veliteľ, ktorým je starosta Michal Drotován,“ uviedol pre Račiansky Večerník Vladimír Groch a doplnil:

„Záujmom mestskej časti by malo byť to, aby ten zbor slúžil ďalej a slúžil na to čo má, na ochranu pred požiarmi, takže to je aj môj záujem, to sa týka aj toho nového auta, preto sa terajšie vedenie na to sústredilo, keďže to IVECO má malú kapacitu, malú nádrž a pohon 4×4 je potrebný hlavne pre tú oblasť vinohradov a lesov, takže to bol ten dôvod. Pán Trela má vzťahy s tými ľuďmi čo tam sú, je strojníkom, je profesionálnym hasičom.“

„Takže predpokladám, že preto tam bol, ale konkrétne dôvody musí povedať veliteľ. Ja som sa s pánom Trelom rozprával a podľa toho čo viem, písali ste že on propaguje názory potláčajúce slobody, podľa môjho názoru a podľa toho čo viem, on žiadne takéto hnutia neprezentuje verejne a nijakým spôsobom to nepropaguje a ani nedáva vedieť,“ zastával sa Vladimír Groch nekriticky Karola Trelu a doplnil:

„Čo bolo v minulosti, to nechám na vás, aby ste to nejako rozkľúčovali, ale podľa toho čo ja poznám, a čo ja som sa rozprával s ľuďmi, skrátka nie je pravda, že by on aktívne v dobe kedy bol hasičom, alebo v zbore, by tieto veci aktuálne propagoval. Myslím si, že každý má právo keď sa dostatočne dištancuje od čohokoľvek čo robil v minulosti, alebo kým bol v minulosti, tak má právo v podstate byť súčasťou normálnej spoločnosti, tak si myslím,“ uviedol Groch.

Starosta Rače Michal Drotován, referent komunikácie miestneho úradu Miroslav Vajs, ale ani veliteľ DHZO Jakub Michalovič, alebo Karol Trela na naše otázky nereagovali.

Bol to ale práve starosta Michal Drotován, ktorý pri obnovovaní zboru žiadal aby Karolovi Trelovi nebol dekrét dobrovoľného hasiča obce obnovený, preto je jeho opätovné angažovanie sa v zbore prekvapujúce.

Starosta Michal Drotován ale dlhodobo podporuje činnosť Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika (ZVV) z hasičskej zbrojnice, ktorý dlhodobo šíri xenofóbne názory a konšpirácie. > Čítajte viac 

„Ja som sa rozprával aj s pánom Kramplom (pozn.: zo ZVV), pri niektorých príležitostiach. Na Rendezi sme napríklad odhaľovali tabuľu, pri príležitosti bombardovania Rendezu, v klube Impulz. Každý človek má v podstate nejaký názor na niektoré veci, niekedy extrémnejšie, niekedy normálnejšie, ale jednoducho, nedá sa to podľa mňa, tak ako keby kádrovať, proste každého človeka, za to že uveril konšpiráciám, napríklad ste písali o pánovi Kadlečíkovi a pani Olenočinovej, čo sa týka Covidu, alebo Ukrajiny. Tak ja mám množstvo kamarátov takých, ale ja ich nebudem, ako to povedať, že napriek tomu že majú taký názor a nesúhlasím s ním, tak si nemyslím, že by oni, chceli aby tu bol komunizmus, aby tu bola propagácia komunizmu, alebo niečo podobné. V tých názoroch to nie je čierno-biele, že ten človek je taký alebo onaký, kvôli tomu že zástava nejaký názor. Pre mňa je skôr podstatné, či tí ľudia tú činnosť čo robia, robia pre väčší prospech Rače, občanov, či proste produkujú nejakú pridanú hodnotu,“ uviedol Vladimír Groch a dodal:

„Ak by sa vyjadrovali verejne, alebo proste ponižovali druhých ľudí, tak samozrejme tam potom je problém. S tým s Vami úplne súhlasím, ale proste na to, že niekto dá na Facebooku, ani nie ako verejne, ale dá proste v súkromnej skupine, alebo nebodaj mu niekto len vytiahne tie fotky z mobilu, čo boli proste nejaká partia niekde. To mi príde, akože už neadekvátne tomu, ako keby prelínať s tým, čo oni robia ako profesne, alebo čomu sa venujú. Samozrejme, že nikdy sa to nedá povedať paušálne, tam vždy budú proste situácie kedy to je cez čiaru, ale chápete čo chcem povedať? Pre mňa je primárne to, ako vie napríklad pán Trela, spravovať autá, ako ich vie servisovať, lebo to potrebujeme ako hasiči a Rača, my potrebujeme tie autá funkčné, to je tá pridaná hodnota, ktorá prichádza do Rače,“ uviedol 10. apríla 2024 Vladimír Groch.

Na chate na Perneku, ktorú objednal Karol Trela, bola vyvesená zástava so svastikou: „Ja už mám plné zuby tejto kauzy, ja som nikoho nepresviedčal, nikoho neosočoval, nikomu nenadával … Bola to moja súkromná fotka, ktorú mi niekto ukradol z telefónu, niekto ju preposlal z môjho telefónu, dokonca aj ona bola na tej chate (pozn. Daniela Olenočinová), nie je to na verejnosti, nie je to nikde, nie je to žiadna propagácia, povedzme si to na rovinu, to isté vám povie aj polícia, nikto pri tom nebol,“ bagatelizoval pre Račiansky Večerník v minulosti svoje konanie Karol Trela.

Bývalá veliteľka Olenočinová tvrdí, že jej tiež zaslal zo svojho mobilu fotografiu kde je touto zástavou so svastikou zakrytý váš pes? „To je hanobenie vlajky, že s ňou zakrývam akurát psa,“ reagoval absurdne Trela a dodal:

„Ja som ju nezdieľal nikde, to že si to niekto preposlal z môjho telefónu, to nie je zdieľanie, ja som to nikomu neposielal. To že oni mi zobrali telefón na zbrojnici, alebo v tom Perneku, a si to preposlali a teraz sa tým prezentujú, za to ja už nemôžem,“ snažil sa vyviniť pre Račiansky Večerník Karol Trela. > Čítajte viac

Matej Pavlík z občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu v minulosti uviedol vo vzťahu k používaniu symbolov tretej ríše: „Latka, keď je používanie symbolov trestné, je u nás postavená veľmi vysoko.“ Neonacisti si podľa neho za posledné roky vytvorili elitu, ktorá dokáže „hľadať diery v zákonoch“.

„Svoje vyznanie často prezentovali v ich správaní a to aj na podujatiach, na čo boli upozornení. Menovaný posielal aj fotky svojho psa, ktorého ,,prikrýva vlajkou s rozbitým oknom“. Na podujatí ,,Partizánska vatra“ menovaný pán spolu s manželkou hajlovali a ešte napádal ľudí, s ktorými sa chcel biť a museli sme ho chytiť. Bol aj nechcene natočený viacerými ľuďmi mobilom pri hajlovaní spolu s manželkou, čo nevedeli, ako sa ich správanie zvrtne,“ opísala pre Račiansky Večerník správanie Karola Trelu a jeho manželky Zuzany Trelovej bývalá veliteľka DHZO Bratislava-Rača, Daniela Olenočinová.

„Kričal tam nikto niečo? To že máme zdvihnuté ruky, to už je automaticky hajlovanie?“, pýta sa Karol Trela Račianskeho Večerníka k videu, kde tancujú s manželkou a Davidom Valovičom (ktorý je aktuálne opätovne členom obnoveného zboru obce DHZO Bratislava-Rača) na skladbu od slovenskej rockovej skupiny Tublatanka.

„Ja mám osobnú skúsenosť, čo som sa s nimi rozprávam, tým že som v hasičskom zbore, tak ich trochu poznám. Vidím ich hlavne ako keby z toho profesionálneho pohľadu a ja tam nič takéto ani náznakom nevidím, ani som nevidel. Ja chápem, že keď niekto tancuje a zdvihne ruku na nejakú pesničku a prisúdiť tomu náboj hajlovania, tak toto mi nepríde úplne šťastné,“ bagatelizoval pre Račiansky Večerník 10. apríla 2024 račiansky poslanec Vladimír Groch z platformy starostu Michala Drotvána „Rača je náš domov.“

Reaguje aj bývalá veliteľka DHZO Bratislava-Rača: „Ale to video, ktoré som Vám poslala je veľmi vážne. Tí, čo vyznávajú predmetnú ideológiu, vedia o čo ide,“ uviedla pre Račiansky Večerník odvolaná veliteľka Olenočinová a dodala: „A ja a aj my všetci sme zásadne proti. Som členkou Slovenských protifašistických bojovníkov a moja babka je jedinou žijúcou partizánkou“.

„Ak zdvihnutej pravici prisúdia policajti úmysel propagovať hnutie, ktoré násilím potláča práva iných, môže ísť človek na jeden až päť rokov do väzenia. Ak sa rozhodnú, že človek nehajloval s týmto úmyslom, bude stačiť pokuta do päťsto eur, prípadne len pokarhanie,“ uviedol denník SME.

„Z pohľadu verejného záujmu o potláčanie prejavov extrémizmu je dôležité, aby ani tieto protiprávne konania neboli tolerované,“ vraví hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

V správe o činnosti za rok 2023, ktorú zverejnil veliteľ DHZO Jakub Michalovič na zastupiteľstve konanom 6. februára 2024 mal DHZO Bratislava-Rača ku 31. decembru 2023 spolu 14 členov, medzi nimi je aj David Valovič, ale Karol Trela sa medzi nimi nenachádzal:

Jakub Michalovič (veliteľ jednotky) – Tomáš Gubáň (prvý zástupca veliteľa) – Marián Kováčik (druhý zástupca veliteľa) – David Valovič (hasič) – Jozef Varga (strojník) – Ružena Vargová (hasič) – Silvia Vargová (hasič) – Michal Kvasnička (strojník) – Tomáš Árvay (hasič) – Rastislav Kollár (hasič) – Vladimír Groch (hasič) – Ema Mária Humenská (hasič) – Samuel Khandl (hasič) – Soňa Triskalová (hasič).

O Davidovi Valovičovi a Karolovi Trelovi sme písali v článku už v júli 2023:

Dobrovoľný hasičský zbor v Rači a Zväz vyslúžilých vojakov šírili nenávistné prejavy a konšpirácie

Prečítajte si tiež:

Útoky zo strany vedenia mestskej časti voči občianskemu združeniu Dobrovoľných hasičov v Rači pokračujú

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne