16.2 C
Bratislava
pondelok, 9. septembra 2024

RTVS: Organové koncerty pod pyramídou pokračujú aj v marci

Najčítanejšie

mini_banner-organovy_koncert-4

Cyklus Organových koncertov pod pyramídou vstúpi v mesiaci marec do svojej druhej polovice. RTVS pre milovníkov organovej hudby pripravila ďalšie dva recitály. Už túto nedeľu 3. marca 2013 o 10.30 h vystúpi vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu Marek Vrábel, predstaviteľ strednej generácie slovenských organistov. O tri týždne neskôr, 24. marca, rozozvučí jeden z najväčších organov strednej Európy mladý rakúsky organista Michael Schöch. Zaznejú predovšetkým diela predstaviteľov francúzskej a nemeckej školy. Oba koncerty uvedie v priamom prenose Rádio Devín. Vstup na obe podujatia je voľný.

V úvode tretieho koncertu z cyklu Organových koncertov pod pyramídou zaznie Prelúdium a fúga na tému B-A-C-H od Franza Liszta a Fantázia-sonáta d mol od predstaviteľa slovenského hudobného romantizmu Jána Levoslava Bellu. Koncertný program recitálu Mareka Vrábela doplnia diela predstaviteľov francúzskej organovej školy – Fantázia A dur od Césera Francka, Symfónia č. 5 f mol, op. 42 Charlesa Marie Widora a Variations sur un vieux Noël, op. 20 Marcela Duprého. 

Marek Vrábel
Marek Vrábel

Marek Vrábel patrí k najvýznamnejším predstaviteľom strednej generácie slovenského organového umenia. Je absolventom košického Konzervatória, v štúdiu hry na organe pokračoval  na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. Svoje vzdelanie si ďalej rozširoval  na kurzoch u Jeana Guillou, Susan Landale a Reitze Smitsa. V doktorandskom štúdiu na VŠMU ho viedol Ivan Sokol a Ján Vladimír Michalko.

Vrábel je držiteľom niekoľkých národných i medzinárodných cien a diplomov z rôznych prehliadok a súťaží. Ako sólista vystúpil so Štátnou filharmóniou Košice, so Štátnym komorným orchestrom v Žiline a so Slovenskou filharmóniou. Doposiaľ absolvoval vyše 120 recitálov a 50 zahraničných koncertných ciest v 14 európskych štátoch. Pravidelne uvádza v premiérach diela súčasných slovenských skladateľov. Je umeleckým riaditeľom Bratislavského organového festivalu a venuje sa aj pedagogickej činnosti na Cirkevnom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave.

Posledná nedeľa pred Veľkou nocou bude patriť recitálu iba 27-ročného rakúskeho organistu Michaela Schöcha. 24. marca o 10.30 h vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo zaznejú predovšetkým diela nemeckej proveniencie: Passacaglia c mol, BWV 582 a Vater unser im Himmelreich, BWV 682 od Johanna Sebastiana Bacha, Canzona, op. 65/9 od Maxa Regera a Sonáta c mol na 94. žalm od Juliusa Reubkeho. Dramaturgiu Schöchovho koncertu doplní dielo belgického rodáka Césara FranckaPièce héroïque.

Michael_Schöch (c)Watzek
Michael Schöch

Michael Schöch začal svoju hudobnú kariéru štúdiom hry na klavír, neskôr sa venoval aj hre na organe. Štúdiá v rodnom Innsbrucku a v Mníchove ukončil s vyznamenaním.  Jeho doterajším najväčším úspechom je 1. cena na Medzinárodnej hudobnej súťaži ARD v Mníchove, v odbore hra na organe v roku 2011. Táto cena bola znovu udelená po 40 rokoch. Pred týmto víťazstvom získal aj ďalšie ocenenia z medzinárodných organových súťaží v Bulharsku, Rakúsku a Nemecku.

Michael Schöch nahral  klavírne koncerty viacerých tirolských skladateľov a tiež klavírny koncert Roberta Schumanna. Ďalšie organové a klavírne diela nahral pre vydavateľstvo Label Oehms Classics. Ako organista koncertoval na festivale Internationale Orgelwoche Nürnberg, v ORF-Radiokulturhaus Wien, v dómoch v Passau, Merseburgu a Stuttgarte, Bazilike Notre-Dame v Montreale, v Gewandhaus v Lipsku a na Dňoch Maxa Regera vo Weidene.

Organové koncerty pod pyramídou budú pokračovať až do polovice mája. V apríli (28.4.) si poslucháči môžu vychutnať recitál Andreasa Josta zo Švajčiarska. Tento výnimočný cyklus uzavrie vystúpenie Lászlóa Deáka z Maďarska 19. mája 2013. Koncertný cyklus sa už tradične skladá zo šiestich vystúpení s účasťou domácich a zahraničných medzinárodne oceňovaných umelcov. Z domácich interpretov prijali pozvanie Daniela Belancová, mladá talentovaná organistka a Marek Vrábel, najvýznamnejší predstaviteľ strednej generácie slovenského organového umenia. Súčasťou cyklu sú aj zahraniční umelci: Christian Schmitt (Nemecko), Michael Schöch (Rakúsko), Andreas Jost (Švajčiarsko) a László Deák (Maďarsko).

Organové koncerty pod pyramidou – brožúrka:

ORGANOVE_KONCERTY_POD_PYTAMIDOU.JPG

 Informácie pre portál masmediálne.info poskytol hovorca RTVS Richard Šümeghy, www.rtvs.sk

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne