11.2 C
Bratislava
piatok, 1. marca 2024

Nová kniha Ivety Radičovej – Krajina hrubých čiar

Najčítanejšie

Kniha, ktorá vyvolala rozruch ešte predtým, ako uzrela svetlo sveta

Expremiérka Iveta Radičová v rozhovore s Ľubou Lesnou  v nej deklaruje svoje názory na stav demokracie na Slovensku. Otvorene hovorí, na akej ceste sa ocitlo nielen Slovensko, ale aj ostatné krajiny Európy. Čitateľom predostiera svoje názory na rozdelenie Česko-Slovenska, éru mečiarizmu, ale aj viaceré veľké politické kauzy. Konštatuje, že novodobá história Slovenska je rukopisom troch mužov: Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu a Róbera Fica. Nevyhýba sa ani témam Gorila či generálna prokuratúra a v neposlednom rade nám tiež dáva možnosť nazrieť do zákulisia vnútornej politiky.

„Nie je to rozhovor o spomienkach, ale úvaha, jedna z možných, o vyše dvadsaťročnom, našom spoločnom príbehu, príbehu Slovenska. Skúsenosť sociologičky, političky a občianky, ktorú ponúkam na zamyslenie sa. Nechcela som urobiť hrubú čiaru za mojou skúsenosťou a poznaním. Možno ako zdroj poučenia, inšpirácie či nesúhlasu. Príspevok do diskusie,“ povedala o knihe Krajina hrubých čiar Iveta Radičová.

Na našu otázku či knižka obsahuje aj údaje, informácie, z ktorých by mohol mať niekto obavy, odpovedala: „Obavy určite nie. Nemala som ambíciu napísať niečo tak, aby niekto nemohol spávať. Mojou ambíciou bolo nájsť odpoveď, kam kráča Slovensko. Ako sa  bude vyvíjať nielen Slovensko, ale aj ostatné krajiny Európy, sveta. Prispieť do dialógu v hľadaní pravdy.“

Základnou skúsenosťou z pôsobenia Ivety Radičovej v najvyššej výkonnej funkcii, ktorú chcela sprostredkovať čitateľom bol podľa jej vlastných slov uhol pohľadu, zažitie technológie moci aj pocitu bezmocnosti. Rovnako netají, že  najväčším sklamaním, aké zažila funkcii predsedníčky vlády bol  pád jej vlády.


Prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD
. v rokoch 2010 až 2012 bola predsedníčkou vlády Slovenskej republiky. Predtým vykonávala funkciu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny (2005 až 2006). Poslankyňou bola v rokoch 2006 až 2009. V roku 2005 sa stala riaditeľkou Sociologického ústavu SAV. V rokoch 2005 až 2007 pôsobila ako hosťujúca profesorka na univerzitách v USA, vo Veľkej Británii, Švédsku, Fínsku, v Rakúsku a zároveň ako expertka Európskej komisie v oblasti sociálnej politiky.

Ľuba Lesná. Novinárka, spisovateľka, dramatička. Napísala publicistickú knihu o kauzách spojených so Slovenskou informačnou službou v období mečiarizmu: Únos prezidentovho syna alebo Krátke dejiny tajnej služby (1997). V roku 1998 zaň dostala Československú cenu Egona Erwina Kischa. V roku 2001 vyšlo pokračovanie knihy pod názvom Únos demokracie. Detektívny román Prípad medička (2004), sa týkal kauzy zavraždenia medičky Ľudmily Cervanovej, ku ktorému došlo v roku 1978.

KRAJINA HRUBÝCH ČIAR  vychádza  na 208 stranách.

Zdroj: IKAR

Aktuálny rozhovor s pani Ivetou Radičovou si môžete prečítať v našej rubrike DESATORO – tu

Ďalšie články

Aktuálne