9.4 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Na Viva Musica! festivale bude znieť ľudová hudba a tancovať Lúčnica

Najčítanejšie

 ♫ Folklor Symphony, špeciálny hosť: Lúčnica, 27.6., 20:00, Bratislavský hrad
Viva Musica-Folklor symphony-titulkova_fotografia_k_clanku

Skladačku siedmich festivalových dní dopĺňa výnimočný premiérový projekt Folklor Symphony, ktorý bude zároveň otváracím koncertom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2013. 

Viva Musica! festival už deviaty rok ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, jazzu a world music formou príťažlivou pre všetkých – pod holým nebom, uprostred letného bratislavského Starého mesta. Posledný júnový týždeň sa budú mestom niesť aj tóny slovenskej ľudovej hudby spestrené dynamickým a poetickým tancom umeleckého súboru Lúčnica.

Koncert realizovaný v spolupráci s umeleckým súborom Lúčnica pri príležitosti 65. výročia jeho založenia sa bude konať 27. júna na Západnej terase Bratislavského hradu. Koncert je poctou dvom významným predstaviteľom slovenskej hudby – hudobným skladateľom Tiborovi Andrašovanovi (1917–2001) a Svetozárovi Stračinovi (1940–1996). Obaja sa do hudobných dejín zapísali ako autori orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby – spomeňme napr. Andrašovanovu hudbu k filmom Jánošík I. (1962) a Jánošík II. (1963) či Stračinovu partitúru k legendárnemu Pachovi, hybskému zbojníkovi (1975); no najmä symfonickými úpravami slovenského folklóru.

Viva Musica-Lucnica_foto P. Brenkus_Horehronci 02
Lúčnica na fotografii P. Brenkusa (Horehronci)

Prierez ich tvorbou zaznie v podaní Symfonického orchestra Viva Musica!speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou dirigenta Slovenského národného divadla, Martina Leginusa. Súčasťou tejto hudobnej pocty budú aj tanečné čísla v podaní Lúčnice, ktorá svojím umením, majstrovstvom, krásou a temperamentom už 65 rokov aktívne reprezentuje slovenskú kultúru nielen doma, ale aj v zahraničí. 

Účinkujúci:

Umelecký súbor Lúčnica
Spevácky zbor Lúčnica
Symfonický orchester Viva Musica!
Martin Leginus – dirigent

Hudobné ukážky:

Stračina: Pacho, hybský zbojník – http://www.youtube.com/watch?v=BWyAR4Gk0_Q
Stračina: Pri ľane – https://www.youtube.com/watch?v=8vSrYMTARYA
Andrašovan: Jánošík 2 – http://www.youtube.com/watch?v=SddRmPmk3ng
Andrašovan / Nosáľ: Na detvianskych lazoch – http://www.youtube.com/watch?v=IgEqfJagEQo


Viva Musica! festival 2013

Viva Musica! festival bude prebiehať počas posledného júnového týždňa 22. – 29. júna 2013 na štyroch pódiách v Bratislave.

Otváracím koncertom bude kvarteto prvotriednych „klasicky“ vyštudovaných hudobníkov MozART group. Vystúpia 22. júna na Hlavnom námestí a vstup na ich koncert bude bezplatný. Tento rok sa na Vive predstavia dve šarmantné klaviristky. Pôvodom venezuelská klaviristka Gabriela Montero, ktorá patrí nepochybne k najzaujímavejším zjavom na medzinárodnej klasickej hudobnej scéne (23. júna) a japonská jazzová klaviristka a skladateľka s neprehliadnuteľnou charizmou a výnimočnou klavírnou technikou – Hiromi s jej novým projekt Move (24. júna).

V slovenskej premiére prináša Viva Musica! festival do Starej tržnice dych vyrážajúcu show Red Bull Flying Bach (25. júna) a 26. júna oživí Kapitulskú ulicu koncertom Hudobná záhrada Bratislavy, kde sa na jednom pódiu stretnú výnimoční slovenskí umelci ako Adriana Kučerová (soprán), Milan Paľa (husle), Ladislav Fančovič (klavír), Ivan Danko (hoboj), Róbert Lakatos (viola) a Michal Matejčík (harfa) (Záhrada domu Albrechtovcov).

Festival tento rok zavŕši veľkolepý koncert venovaný hercovi, spevákovi, dirigentovi, hudobnému skladateľovi a autorovi filmovej hudby Petrovi Hapkovi – Viva Petr Hapka!. V rámci koncertu vystúpia Lucie Bílá, Jana Kirschner, Szidi Tobias, Katka Koščová, Jana Golisová, Michael Kocáb, František Segrado a ďalšie výrazné osobnosti, ktoré si v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Oskara Rózsu uctia tvorbu tohto hudobného génia, ktorý už roky robí z pesničiek klenoty (29. jún, Západná terasa Bratislavského hradu).

Tešíme sa na Vás!

Barbora Drahovská

Zdroj: Viva Musica! festival

Ďalšie články

Aktuálne